עם מוצאי יום כיפור אמש, במוצאי שבת, נהוג להתחיל בבניית הסוכה לקראת חג הסוכות שנחגוג ביום רביעי הקרוב. באופן מסורתי מניחים ענפי של עצי דקל בתור הסכך של הסוכה- אבל השנה המנהג צפוי להשתבש בגלל איסור של משרד החקלאות.

כזכור, לפני כ-3 וחצי שנים תקף החרק המזיק מהמזרח "חדקונית הדקל" עצי דקל ברחבי הארץ, ובניהם את שדרת הקלים מיתולוגית ליד עיריית ראשון לציון, שננטעה על ידי מקימי העיר לפני כ-120 שנים.

בשנים עברו העירייה הייתה גוזמת את הדקל והתושבים היו באים לאסוף

החרק נכנס לליבת העצים והחל לאכול אותם מבפנים. באגף הגינון בעירייה עשו את מיטב המאמצים כדי להילחם בהתפשטות החדק, אבל כאשר כל המאמצים כשלו לא הייתה ברירה ונאלצו לכרות את העצים המיתולוגיים. אחרי זמן מה של המתנה, ננטעה בתחילת הקיץ שדרת העצים המחודשת.

כעת, עם בואו של חג הסוכות, משרד החקלאות הכריז על איסור לגזום את עצי הדקל, שכן הגיזום הופך אותם לחשופים יותר עבור החיידק ויכול להעמיד בסכנה את העצים החדשים שננטעו. בנוסף להחלטה על מניעת הגיזום, אגף הגינון מרסס באופן קבוע את השטחים הציבוריים כדי להרחיק את החרק מהעצים.

בעבר עיריית ראשון לציון נהגה לגזום את ענפי העצים לפני החג, ואפשרה  לתושבי העיר להגיע ולאסוף את הענפים עבור הסוכה. כעת יאלצו התושבים למצוא פתרונות חלופיים, שכן האיסור חל בכל העיר. לכן, תושבי העיר יאלצו להסתפק השנה בסכך מענפים אחרים, ואלו שמקפידים על המסורת ודובקים בעצי הדקל יצטרכו לגזום אותם בעיר אחרת, שלא אימצה את אזהרות משרד החקלאות.

בשנים קודמות תושבים היו אוספים את הסכך לסוכות