יודע כל חזן חובב: התקופה של חגי תשרי היא העמוסה ביותר בבתי הכנסת בישראל, כאשר המונים מגיעים להתפלל ולשמוע את תקיעת השופר. בחגים הקרובים תושבי העיר יוכלו להגיע לבית הכנסת הגדול ולהרגיש כמו במושבה הישנה, בזכות תהליך השחזור המורכב שעבר.

בית הכנסת הוקדם עוד ב-1889 על ידי המייסדים של המושבה ראשון לציון, והפך לאחד הסמלים המייצגים שלה ומקום מפגש חברתי לתושבים. לכן הוחלט לבצע עבודות שימור נרחבות בבניין, מבלי לחסוך בטכנולוגיות ואמצעים.

הצצה למושבה הישנה. שחזור מדויק | צילום: עיריית ראשון לציון

השלב הראשון של השחזור החל כבר לפני 5 שנים, בשנת 2012, ובמסגרתו הוכן תיק תיעוד של המקום בן 100 עמודים. בנוסף, התבצעו עבודות שימור ושחזור בחלק החיצוני של המבנה.

החלק השני התמקד בשיפור הסביבה של המבנה, והחלק השלישי והמורכב, שהסתיים בימים אלו, התמקד בעבודת הפנים בבית הכנסת: החלפת תשתית החשמל, הטיח, רצפת העץ ועזרת הנשים. בנוסף, בכדי להפוך את המבנה לנגיש עבור בעלי מוגבלויות, תותן בו בקרוב מעלית חיצונית.

בצעד מעט שינוי במחלוקת, הוחלט כאמור לא לחסוך באמצעים- ובתהליך השחזור השקיעה העירייה באמצעות החברה הכלכלית בראשות ניצן פלג, כחמישה מיליון שקלים.

שחזור מדוייק | צילום: עיריית ראשון לציון

במהלך העבודות נשלחו דגימות שכבות צבע למעבדת מחקר צבע מיוחדת בניו יורק, במטרה להגיע לצבע המדויק שבו נצבע המבנה במקור, ולשחזרו. סטודיו מיוחד עמל בדיוק רב על ציפוי הכתובת בחזית בית הכנסת שבו כתובות האותיות "תרמה", סמל מגן דוד גדול ומתחתיו הכיתוב "בית הכנסת הגדול". כל זה כתוב על צבע מקורי שעשוי מזהב טהור 22 קראט.

באותה הזדמנות שופצו גם  חלונות הויטראז' במקום ובוצעה עבודת נגרות בדלתות- והכל נעשה על ידי קבלנים המתמחים בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים. מוזיאון ראשון לציון שותף גם הוא לפרויקט.

שלט מזהב טהור. הכניסה לבית הכנסת הגדול | צילום: עיריית ראשון לציון

ראש העירייה, דב צור, שילדותו עברה בצלו של בית הכנסת המפורסם, אמר: "ערב ראש השנה אנחנו משלימים את שימור בית הכנסת הגדול וההיסטורי של העיר.

עבורי, כמי שגדל ברחוב נחמה, ממש מאחורי בית הכנסת, המקום הזה הוא סמל לראשון לציון המושבה. אני גאה שבמשמרת שלי זכיתי להחזיר אותו לזוהרו ותפארתו. אני מבקש להודות לחברה הכלכלית על העבודה המרשימה. ".

שחזור בית הכנסת הגדול הינו חלק מתוכנית השימור המקיפה שמובילה עיריית ראשון לציון הכוללת כמאה מבנים היסטוריים, בניהם: בית הפקידים, מלון לונדון, באר המושבה, בית הדואר ועוד.