צילום: אסף פרידמן

בני משפחתו של בעל מוגבלות מנתניה טוענים כי רב בית כנסת בעיר מנע ממנו להאזין לתפילת נעילה ולתקיעה בשופר ביום הכיפורים, מאחר שהוא מתנייד באמצעות כיסא גלגלים חשמלי והדבר "מנוגד להלכה".

מתדלקת לנכה: חפש תחנת דלק אחרת

מריאל ארבטמן (44), הסובל משיתוק מוחין, הגיע בשבוע שעבר בלוויית אחותו וגיסו לבית הכנסת "אגודת שלום" בשכונת רמת ידין (דורה). לדברי הגיס, איתי טל, הוא נשאר עם מריאל מחוץ לבית הכנסת כדי לאפשר לו לשמוע את התפילות.

"בשלב מסוים בא ילד ורצה לסגור את הדלת. כששאלתי אותו 'למה אתה סוגר?', הוא היסס וחשש לענות", מספר טל. "אחר כך הגיע רב בית הכנסת וניסה לסגור בכוח את הדלת. הסברתי לו שאנחנו בסך הכל רוצים לשמוע את התפילה, אז הוא צעק עליי שאני הולך נגד ההלכה בכך שאני מביא לבית הכנסת בן אדם עם כיסא גלגלים חשמלי ביום הכיפורים. שאלתי אותו האם זה נראה לו הגיוני, במיוחד שאפילו לא לא נכנסנו לתוך בית הכנסת, שהיה מלא גם כך. על כך הוא השיב שאני 'נכה בראש' ופשוט טרק לי את הדלת בפרצוף. נשארתי המום וכועס".

אחותו של מריאל, סימונה, נשמעת נסערת לא פחות: "אחי דייר ב'מעון נכים נתניה' בשכונת דורה כבר למעלה מ-20 שנה. כמעט כל תושבי השכונה מכירים ואוהבים אותו. מאז שאני זוכרת את עצמי, בכל שנה ביום הכיפורים אנחנו הולכים לשמוע תפילת נעילה ותקיעה בשופר, והשנה החלטנו לנסות בית כנסת חדש. כששמעתי את בעלי צועק, ירדתי מ'עזרת נשים' כדי לראות מה קרה. רב בית הכנסת החליט שלאחי אין זכות לשמוע תפילה מבחוץ. למען השם, כיסא הגלגלים החשמלי הוא שווה ערך לרגליים בשבילו, אין לו דרך אחרת להתנייד. זו לא התנהגות אנושית, בטח שלא דתית ובטח ובטח שלא ראויה ליום הכיפורים".

איך מריאל עצמו קיבל את הסיטואציה?

"בגלל המוגבלות שהוא סובל ממנה, יש פעמים שהוא לא מבין את הסיטואציה, וגם הפעם הוא לא הבין לגמרי מה קורה. אני דורשת מהרב התנצלות בפני אחי ובעלי".

מירב לוי, מתפללת בבית הכנסת שהייתה עדה לאירוע, סיפרה: "סגרו בפני מריאל את הדלת כי הוא הגיע עם כיסא גלגלים ממונע - בן אדם נכה מיום היוולדו אשר תלוי בכיסא הגלגלים ואין לו אפשרות אחרת להתנייד. דמעות הציפו את עיניי. איפה האנושיות? איפה החמלה? החלטתי לעשות מצווה ולקחת את בני המשפחה לבית כנסת אחר, שבעלי מתפלל בו. שם מריאל זכה לקבל ברכה ולראות את התקיעה בשופר, כמו שהוא רצה. שוב הייתי עם דמעות, הפעם של אושר".

לדברי לוי, היא נהגה לתרום במשך שנים לבית הכנסת סכום של 100 שקלים באמצעות הוראת קבע חודשית, אבל לא עוד. "בעקבות המקרה הזה אני מעדיפה לתרום לבית יתומים", אמרה.

"רציתי למנוע פריצוּת"
רב בית הכנסת, אליהו דוק, הגיב לטענות: "קודם כל, חשוב לי להדגיש כי בכלל לא דיברתי עם הבחור הנכה אלא רק עם הגיס. אמרתי לו שאני סוגר את הדלת כי מחוץ לבית הכנסת עומדות שתי בחורות בלבוש לא צנוע. הקמנו מחיצה מיוחדת שתפריד בין הכניסות של הגברים והנשים, והיכן שעמדו הבחורות זה מקום שנכנסים ויוצאים המתפללים. הסברתי שאני רוצה למנוע פריצוּת והזמנתי את שניהם להיכנס פנימה. הוא ענה שלא נעים לו היות שמדובר בכיסא גלגלים חשמלי ושבית הכנסת מפוצץ, אז מה אני יכול לעשות?".

הגיס טען שקראת לו "נכה בראש".

"עזבתי במיוחד באמצע תפילה ואמרתי לו שאולי הוא 'נכה בראש' אם הוא לא מבין את מה שאני מסביר לו. עד שהוא לא אמר לי, בכלל לא ידעתי שזה כיסא גלגלים חשמלי. היו שם בחורות בלבוש לא צנוע ובמקרה כזה אין פשרות. אני לא יכול ללכת נגד ההלכה".

ובמקרה של התניידות באמצעות כיסא גלגלים חשמלי?

"אני לא בדיוק יודע מה אומרת ההלכה במקרה כזה, אני מבין שיש כל מיני סוגים...".

מריאל ומשפחתו נפגעו מההתנהגות שלך.

"אם מישהו נפגע, אני מבקש סליחה ומחילה. זו ממש לא הייתה הכוונה שלי. באים אלינו הרבה חילונים להתפלל פעם בשנה, כי הם יודעים שאני מקבל אותם בחום ואהבה. המטרה שלנו היא לקרב ולא להרחיק ועובדה שבית הכנסת שלנו הוא היחיד בשכונה שנגיש לנכים. אפגש בשמחה עם הבחור כדי לערוך סולחה".

בתום התייעצות, החליטה משפחתו של מריאל לדחות את ההצעה. "הוצעה סולחה מצדו של הרב בטענה שדבריו לא הובנו, אבל לצערנו הם הובנו בצורה שלא מתפרשת לשתי פנים", הבהירה סימונה. "המקרה של מריאל נוגד את ההלכה של הרב, לא של בורא עולם. ההלכה של בורא עולם מבוססת על כבוד בין אנשים, סבלנות, סובלנות וקבלת השונה".