טובה גוטשטיין בת ה-86 שרדה את השואה ללא משפחתה ביערות פולין. כעת, 74 שנים מסיום מלחמת העולם השנייה, צפויה תמונתה ותמונות של עשרה ניצולי שואה נוספים מראשון לציון, להתנוסס בערב יום השואה בפולין, בגרמניה, בצרפת, באוקראינה וברומניה.

"התרגשתי מאוד". גוטשטיין, צילום: אורן דאי, מתוך הקמפיין

מדובר בקמפיין בינלאומי יוצא דופן שיזם ראש העירייה רז קינסטליך, בעצמו נכד לניצולי שואה. "התרגשתי מאוד לקחת חלק בפרויקט", סיפרה גוטשטיין. "במיוחד לאור העובדה שהקמפיין יופיע גם בפולין, המדינה שבה חוויתי את הנורא מכל".

לקראת יום השואה פנה ראש העירייה קינסטליך למקביליו, ראשי הערים התאומות באירופה: מינסטר שבגרמניה, לובלין שבפולין, בראשוב שברומניה, חארקוב שבאוקראינה ונים שבצרפת. במכתב ביקש מהם קינסטליך להשתתף בקמפיין ולתלות בעריהם שלטים עם תמונות, עם שמם של ניצולי השואה ועם משפט שבעיניהם הוא ניצחון בהתאם לשפה המקומית.

על טובה גוטשטיין נכתב: "הילדה שהסתתרה ביער בנתה בית לתפארת בראשון לציון". את השלטים ניתן לראות כבר עכשיו על שלטי חוצות, מכוונים, תחנות אוטובוס ועוד ברחבי העיר. במקביל צולמו ניצולי השואה לסרטונים המספרים את סיפורם הטרגי מחד ואת ניצחונם מאידך, במטרה להעביר את המסר לדור הצעיר על מנת שזיכרון השואה לא יישכח.

"היה לי חשוב שהדור הצעיר, ובעיקר הילדים, יכירו את הסיפורים וישמעו את השורדים" אמר רז קינסטליך. "זיכרון השואה חייב להישמר, זהו הבסיס לקיומנו. לצערנו הרב עוד כמה שנים כבר לא יהיו בנינו ניצולי שואה וחובתנו המוסרית היא להמשיך ולספר את סיפורם, זיכרונם וגבורתם.

"הבסיס לקיומנו". קינסטליך עם אילנה קליין, צילום: אורן דאי

"גל האנטישמיות שפוקד את העולם מחייב אותנו להזכיר ולא לשכוח ולכן זה חשוב ומרגש שהערים התאומות שלנו הסכימו לשתף פעולה בקמפיין שורדי השואה".

לצד טובה גוטשטיין יופיעו גם תמונותיהם של מוטי מירון, אילנה קליין, דב גורי, צילה שוסטרמן, חנן מאור, שמואל לינדר, סילביה ליבוביץ', יהודית ירושלמי, קוצה ויינטראוב ולידיה ברנס.

על העיצוב ועל קריאייטיב אחראי שגיא יהוד (Brandland) ועל הצילום אורן דאי. כל חברות השילוט בעיר נרתמו למהלך הייחודי וסייעו בשטחי הפרסום.