החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות התשע"ו 2016 שנכנס לתוקף ב-1 בינואר אוסר על חלוקתן חינם ברשתות הקמעונאיות הגדולות. השקיות נמכרות בקופות בסכום של עשר אגורות ליחידה. יצאנו לבדוק מה ציבור הצרכנים חושב על החוק החדש.

צילום: שגיא פלדמן

טרם הכניסה לאחת מרשתות הקנייה במערב ראשון לציון, ניתן היה לראות בחנייה צרכנים מובילים את מצרכיהם בעגלות הקניות, ברובן נראו סלי קנייה רב פעמיים בצבע ורוד, שהחליפו את השקיות החד פעמיות. "אני בעד, מבחינתי בסך הכול צריך להתרגל לכך, עם הזמן אנשים יתחילו להביא סלים מהבית" אמר שלווה רז, רגעים ספורה לאחר שסיימה לפרוק את עגלת הקניות, והוסיפה לדבריה לירון רז, בתה: "אני מקווה שזה יתפוס, מבחינת הנוחות זה יותר טוב, אפשר להעלות הביתה את הכול בבת אחת, זה חוסך את כל הבלגן".

בתוך הסופרמרקט, באמצע סיבוב הקניות אמרה לנו, מרים: "אני נגד, לדעתי עשר אגורות בשביל שקית אחת, זה יקר". אך לעומתה היו כאלה שתמכו בחוק. "מבחינת איכות הסביבה החוק הזה טוב מאוד, השקיות החד פעמיות הורגות את כל הדגים בים" אמרה ליאורה בר יוסף, כשבעלה המשיך להעמיס את העגלה והנהן בראשו כאות הסכמה לדבריה.

צילום: שגיא פלדמן

כשבר יוסף סיימה לדבר, קפצה לעברנו, שרה חמו שלא יכלה להתאפק: "ברור שאני בעד החוק, כל השימוש בשקיות גורם לנזק אקולוגי, ובין היתר כשמצטברות הרבה שקיות במטבח יש בלגן גדול". חיזקה את טענותיה נעמי שוורץ: "כך המדינה שלנו תהיה יותר נקייה ויהיו פחות שקיות, אני בעד". היה נראה כי כמעט כל המרואיינים בעד חוק, והחוק התקבל אצל קהל הצרכנים.

כשרצינו לשמוע גם צלע גברית, ניגשנו לבחור שככל הנראה נשלח לקניות השבועיות, ושמענו נקודה שונה משל כל השאר: "החוק עצמו הוא התעסקות מיותרת, אני כל פעם קונה קנייה מצומצמת רק של הדברים שאני צריך, ומגיע מהבית עם סל קניות אחד שפותר לי את העניין" סיפר ליאור. רגע לפני היציאה מהסופרמרקט, כשהצרכנים המתינו בתורים הארוכים, הקופאית שיתפה אותנו: "בכלל לא מעניין אותי חוק השקיות" אמרה בקול זועף, בעודה מעבירה את המוצרים על המסוע.

צילום: שגיא פלדמן

כפי שנראה מציבור הצרכנים, החוק החדש בעוד כמה חודשים כלל לא יהיה נושא לשיחה, יהיו את אלו שיגיעו עם סלים רב פעמיים, חלק אחר יצטייד מבעוד מועד בכמות גדולה של שקיות חד פעמיות, והאחרים ישלמו כמה עשרות אגורות וימשיכו להתלונן על כך בליבם.