צילום: באדיבות מוזיאון ראשון לציון

בעקבות התכנית להפוך את היקב ההיסטורי בעיר - שקיים משנת 1889 - למתחם דיור ומסחר, יזמו כמה תושבים בעיר עצומה הקוראת לשכניהם לקחת את המושכות לידיים ולהצטרף למאבק על המקום, שלדבריהם מהווה חלק בלתי נפרד מפניה של העיר. "שומרים על היקב", נכתב בראש העצומה ובנוסף אליה הוקם על ידם ‎דף פייסבוק כמחאה חברתית נגד קידום יוזמתם.

בעירייה סירבו להתרגש מהמחאה, וגורמים בכירים בה אף מסרו ל"mynet ראשון לציון" כי "קשה להאמין שהעומדים מאחורי היוזמה הם אזרחים תמימים". לדברי אותם גורמים, "נדמה כי מאחורי העניין עומדים גורמים פוליטיים שחושבים שאם הם ימשיכו למכור לציבור שקרים על היקב – אז בסוף זה יהיה נכון. אנו לא מודעים כלל לכל מאבק של תושבים, אנו מודעים לקמפיין של גורמים מהאופוזיציה".

מנגד, יוזמי העצומה העדיפו שלא להיחשף, ומסרו בתגובה: "לא קיימים גורמים פוליטיים מאחורי הקמפיין שלנו, אנחנו קבוצה של תושבים שעומדים מאחורי הקמפיין הזה כדי למנוע את התוכניות המדוברות, היעד הוא להגיע באמצעות העצומה לכמה שיותר אנשים".

כזכור אישרה הוועדה המקומית תוכנית שבמסגרתה יתבצע שימור מבנה היקב הראשי והמבנים ההיסטוריים שמצפון וממערב לו, בנוסף יוקמו: שני מגדלי מגורים עד 44 קומות ובהם 275 דירות, מגדל עד 44 קומות המיועד לדיור מוגן, בניין משרדים בן 26 קומות, ושני בנייני מגורים בני 8 קומות.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "מתחם היקב בראשון לציון הוא אתר מורשת היסטורי ברמה הלאומית והבינלאומית ואחד מסמלי העיר. לפני למעלה משנתיים הוא נרכש על ידי יזמים פרטיים. מטרת העירייה היא לחשוף את כל יופיו ההיסטורי של היקב, לפתוח אותו לציבור ולאפשר לכל תושבי העיר ומבקרים מן הארץ ומחו"ל לחזות במלוא הדרו. אך יש להבין, במתחם כ-18 אלף מ"ר של מבנים היסטוריים לשימור. על מנת לממן את עלויות השימור הגבוהות, על העירייה היה להעניק ליזמים זכויות בנייה מסוימות שיממנו את השימור.

"חלק מהזכויות הללו ניתנו באמצעות דיור מוגן ודירות לסטודנטים, חלק באמצעות שטחי מסחר וחלק בזכויות רגילות למגורים. את זכויות הבנייה הללו למגורים ניתן היה לממש בשלושה בניינים גבוהים, או לחילופין, 6 בניינים נמוכים.

"ראש העירייה יחד עם מהנדס העיר וצוות התכנון, סברו כי יותר נכון לבנות כמה שיותר לגובה על מנת להשאיר כמה שיותר שטח פתוח וירוק לציבור. וכך נעשה. אנו מבינים את החשש מפני מגדלים גבוהים בלב העיר, אך זה הכרח המציאות, כך זה נעשה בכל הערים הגדולות בעולם.


"זה המחיר של שימור מתחם היקב על כל היופי שלו. די לשוטט במתחם שרונה בתל אביב על מנת להבין כיצד נראה שילוב של בניינים גבוהים ובניינים לשימור. אין לנו ספק כי הפרויקט יתרום למרכז העיר ולעיר כולה. התכנית אושרה בוועדה המקומית וטעונה את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה". לשון תגובת העירייה.