נגיף הזיקה. צילום: רויטרס

תושבת העיר נדבקה בנגיף הזיקה, זאת ככל הנראה בזמן שטיילה במקסיקו ובקובה - כך נמסר אתמול (חמישי) ממשרד הבריאות ומהמשרד להגנת הסביבה. החולה קיבלה הנחיות ספציפיות להתנהלות בנוגע לנגיף, ומצבה טוב.

במשרד הבריאות הדגישו כי במהלך החודשים האחרונים הגיעו מחו"ל לישראל כ-20 איש אשר נדבקו בנגיף הזיקה בחו"ל - כולם החלימו בינתיים - ועד כה לא התגלתה בישראל העברה מקומית של הנגיף. יש לציין שבעונת החורף הסיכוי להעברה נמוך יחסית, ועל כן הסיכון לתושבים קטן.

הרשות המקומית, בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, תבצע פעולות ניטור יתושים באזור. התושבים נדרשים להישמע להנחיות שיינתנו לפני כל ביצוע הדברה, כדי שתימנע חשיפה מיותרת של הדיירים בסביבה הקרובה לחומרי הדברה.

משרדי הבריאות והגנת הסביבה מדגישים את הצורך להקפיד על התמגנות מעקיצות יתושים כדי למנוע העברת מחלות - ובנוסף יש צורך למנוע ולצמצם מקומות דגירה של יתושים, בפרט במקורות מים עומדים כגון תחתיות עציצים ואגרטלים. המלצה זו תקפה לכל הארץ.

בתוך כך, שני תושבי השפלה אובחנו לפני כחודש כנושאים את נגיף הזיקה. לפחות אחד מהם, תושב ראשון לציון, המשיך לנהל את חייו כרגיל ולא נמצא בבידוד. על רקע זה ביצעה העירייה הדברה בכ-40 דונמים מסביב לביתו. גורם בכיר בעירייה אמר אז: "האבסורד הוא שהוא יוצא מהבית ועובד כרגיל. ההנחיה שקיבלנו היא שלא יהיו בסביבתו יתושים שעלולים להפיץ את המחלה". הנדבק השני, תושב חולון, שומר ככל הידוע על בידוד מהסביבה. בישראל מוכרים 15 בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף והחלימו.

זיקה הוא וירוס שמועבר על ידי יתושי אדס. אצל בני אדם הוא עלול לגרום לקדחת זיקה שיכולה להתבטא בחום, פריחה, כאבי פרקים ודלקת עיניים. במקרים נדירים תיתכן הופעה של סיבוכים נירולוגיים ותופעות קשות אחרות.

בנוסף קיים חשש כי אישה שנדבקת בנגיף זה במהלך היריון עלולה להעביר את הנגיף לעובר, וכתוצאה מכך ייגרמו מומים נירולוגיים ליילוד, אשר לרוב מתאפיינים במצב הנקרא מיקרוצפליה – היקף ראש קטן של העובר.