צילום: ShutterStock

"חברים וחברות יקרים - ניצחנו. ניצחנו בלי לירות אפילו כדור אחד". את ההודעה הזו קיבלו בשבוע שעבר לטלפונים הניידים שלהם הורים לתלמידי כיתות ג' בבית ספר יסודי בראשון לציון. ומהו הניצחון הגדול? לא מדובר במאבק הורים בעד צמצום מספר תלמידים בכיתה, נגד מורה שאינו ממלא כראוי את תפקידו וגם לא בהפחתת תשלומים למוסד החינוך, אלא במאבק נגד תלמיד כיתה ג' שלטענת ההורים נוהג באלימות ומסכן את הסביבה שבה הוא נמצא.


אמו של אותו ילד מוחה על התגובה המתלהמת של ההורים. "זו המלחמה שניצחתם בה, נגד ילד בן שמונה? אתם לא מתביישים?", היא אומרת בכאב.


לא מפלצת
הילד שעומד מול קבוצת ההורים הוא ירון (שם בדוי). לדברי אמו אכן היו לו בעיות התנהגות והוא נהג להיכנס ולצאת באמצע השיעור, אך הוא אינו ה'מפלצת' שאותה ההורים ניסו לצייר לאחרונה. "לא יכול להיות שהבן שלי, בסך הכל בן שמונה, היה צריך להיות קורבן למתקפה ולחרם של קבוצת הורים בעלת כוח והשפעה", היא אומרת בכעס.


"הכל התחיל לפני כחודש", מספרת האם. "הורים העבירו שמועות זה לזה, שמועות שקריות שלא היו ולא נבראו. סיפרו שהבן שלי, ילד בכיתה ג', מרביץ לתלמידים אחרים ופוגע בהם, מוריד מכנסיים בפני תלמידים ומאיים עליהם במספריים. חברות שלי מיהרו לספר לי שיש שמועות על הבן שלי ושהורים מדברים ביניהם על כך שהילד שלי מסוכן זאת למרות שהבאתי אישור ממומחה על אי מסוכנות".


האמא המודאגת החלה לבדוק את הדברים ששמעה. "הבירור שלי גילה שלא היה דבר. לא היה שום אירוע עם מספריים ולתחושתי מדובר בסיפור שנועד לגרום להשעייתו, הוא בשום פנים ואופן לא הוריד את המכנסיים אלא בסך הכל המכנס הופשל מעט כנראה כשהוא התכופף וראו לו את קצה הישבן. אני מודה שהילד שלי הרביץ לתלמידים אחרים ואני אמרתי לכולם, כולל לצוות החינוכי, שאני אקח את זה לתשומת לבי ואדאג לכך שהוא יקבל טיפול וליווי. בבית הספר אמרו לי שהם לא יכולים להמשיך להחזיק את הילד בתנאים האלה ושאני חייבת לטפל בו. התחייבתי לטפל בבעיות".
האם פנתה למומחה בתחום אך רק כעבור חודש הצליחה להשיג תור. "כתוצאה מכך הילד שלי ישב כמעט חודש בבית. זה בלתי נתפס שהוא צריך לשלם על המעשים האלה כי אף אחד לא רוצה לקחת עליו אחריות ובגלל המאבק שמנהלים נגדו ההורים. זה בסך הכל ילד בכיתה ג'", אומרת האם.


לפני כשבועיים החליטה האם לפעול להחזרת בנה ללימודים, לאחר שבשיחה עם משרד החינוך והמפקחת על בית הספר הובהר לה כי אסור להשעות ילד ליותר מחמישה ימים. "בבית הספר אמרו לי שזה לא בסדר שהתחלתי לספר להורים שהבן שלי חוזר כי זה ירגיז אותם. מה אכפת לי שהם יתרגזו? למה, זה בית הספר שלהם?

"עד מהרה הכל שוב התפוצץ לי בפנים. הוא היה אמור לחזור לבית הספר ביום שישי וההורים הוציאו הודעה שצריך לפעול כדי שזה לא יקרה. הם הפיצו הודעה שצריך למצוא דרך לגרום לנו לשנות את דעתנו, לשבות, לא לתת לאף אחד להיכנס לבית הספר. הייתה הודעה קולית שוועד ההורים הפיץ, שכולם צריכים להתגייס כדי למנוע מהבן שלי לחזור לבית הספר, ילד בן שמונה מול ועד הורים חזק".


בשלב זה קיבלה האם הודעה מבית הספר, ולפיה בנה לא יוכל לחזור בשלב זה ללימודים. "נאלצתי להשאיר אותו עוד יום בבית ואז קיבלתי הודעה נוספת שרצה בין ההורים: 'הצלחנו, ניצחנו במאבק בלי לירות ירייה אחת'. שבר אותי שככה מתייחסים לבן שלי. זה פגע בי, ראיתי איך קבוצת הורים מתנהגת לבן שלי, איך תלמידים עושים עליו חרם בגלל היחס של ההורים, איך אומרים להם שלא לשחק עם הבן שלי, זה כואב".


"עדיין פגוע"
האם מספרת איך התמודדה בתקופה שבנה לא למד. "הייתי צריכה לבנות לבן שלי חיים שלמים מחוץ לבית הספר, כדי להוכיח שהוא לא חריג ושמה שקרה זה דבר לא רגיל. אני אישה מאמינה ובטוחה שכל אחד שעושה משהו רע - זה בסוף חוזר אליו. אני יודעת שיש צדק בעולם וזה יחזור לכל מי שפגע בבן שלי".


לפני כשבוע חזר הילד לבית הספר. "עכשיו הבן שלי חזר ללימודים, הוא אומר שיותר טוב לו אבל הוא עדיין פגוע. הוא סיפר לי שהוא שומע שמועות דרך תלמידים שחוששים שהוא מגיע עם סכין לבית הספר. "לצערי הרב כשמדברים על חרם בין ילדים שוכחים דבר מהותי והוא שמי שפעמים רבות עומד מאחורי זה, כמו במקרה שלנו, הם ההורים עצמם. לשמחתי היו לא מעט אמהות שהבינו בדיוק מה קורה ועמדו לצד בני ולצידי ואני מודה להן על כך".


גורם בוועד ההורים של בית הספר ניסה להסביר את התנהלות חברי הוועד במקרה המדובר. "היה סיכום שהילד יחזור לבית הספר רק אחרי שיתקיימו כמה תנאים מסוימים. אמרנו שאנחנו לא מוכנים שהוא יחזור ללא קיום התנאים האלה, ומבחינתנו אחרי שזה קרה אין לנו שום בעיה שהוא יחזור. העניין טופל והתנאים האלו התקיימו אז הילד יכול לחזור".


לגבי הביקורת על התנהלות הוועד אומר הגורם: "האמא יכולה לכעוס עלינו ואפילו מאוד, אז מה? אני מקווה שעכשיו הוא ימשיך ללמוד בבית הספר לעוד שנים רבות. אנחנו שמחים לשמוע שהילד מטופל וייחלנו לכך כבר מהשנה שעברה. יש גבולות שצריך להציב ואף הורה לא מוכן לעבור אותם. אנחנו ביקשנו תנאים מסוימים וגילינו שהוא חוזר לבית הספר בלי התנאים הללו, וזאת מבחינתנו סביבת לימודים לא בטוחה לילדים שלנו. כמו מהנדס בטיחות שיזהיר על מתקן לא תקין ובכל זאת הוא ימשיך לפעול".


משרד החינוך מסר בתגובה: "לכל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים פועלים בשיתוף פעולה מלא, על מנת לאפשר את השתלבותו המיטבית של התלמיד בביה"ס. בנוסף, פועלים כל הגורמים השונים לטובת כלל תלמידי בית הספר".