עד לפני שנים אחדות תושבי ראשון לציון הגיעו למתחם האגם בשביל לבלות בפארק השעשועים, לדוג לרווחתם או לצפות בקבוצת הכדורגל העירונית. כיום בנוסף להנאה ממתחם היס פלאנט שנפתח ב-2012, יוכלו תושבי העיר ליהנות ממנהרת הרוח הראשונה בארץ המדמה את חווית התעופה בצניחה חופשית- "flybox" שנפתחה אתמול (שלישי) בעיר. 

מנהרת הרוח (צילום: שגיא פלדמן)

לאלו שחוששים לעלות על מטוס, בשונה מצניחה חופשית תא התעופה במנהרת הרוח הינו סטטי- קוטרו 4.3 מטר והוא מתנוסס לגובה 14 מטר. הזכוכית המקיפה את תא התעופה מגיעה לגובה 5.5 מטר ואפשר לעוף במנהרה במהירות מרבית של עד 270 קמ״ש. בחלקה העליון של הטכנולוגיה ממוקמים ארבעה מנועים (1200 כח סוס) אשר יונקים את האוויר מתא התעופה ודוחפים אותו בחזרה מלמטה בפעולת סירקולציה, פעולה זו והמבנה ההנדסי המתקן, מאיצים את האוויר לפני חזרתו לתא התעופה וכך נוצר חלל של אוויר המאפשר לעוף.

"היזמים אמרו לי שהם רוצים להקים מתקן לצניחה חופשית, הם הראו לי דגם ואחרי ארבע דקות נגמרה הפגישה באישור, המתקן הזה הוא משהו מדליק, זה נורא מתאים לסביבה שמתפתחת כאן סביב האגם, סביבה של נופש וספורט שהולכת להיות אחד ממרכזי ההייטק הגדולים בארץ" אמר דב צור, ראש העיר בפתיחת האירוע.

מנהרת הרוח (צילום: שגיא פלדמן)

במתקן דמוי המנהרה אפשר להרגיש בטוחים, בנוסף לחליפת הצניחה וציוד המיגון הנלווה, ישנם שלושה אנשי צוות: אחד אחראי על מערכת הבקרה ומכוון את הרוח, המדריך השני עומד סמוך לדלת תא התעופה, ומדריך נוסף מחזיק את האדם שמבצע את חווית התעופה עד שהוא מרגיש מוכן להשתחרר לצניחה. ישנן חמש רמות: הראשונה היא למתחילים והחמישית למקצוענים. רק לאחר שמתקדמים מהרמה הראשונה ניתן לעלות יותר מאדם אחד למתקן.

מנהרת הרוח (צילום: שגיא פלדמן)

"המיזם נולד מתוך תשוקה לספק את חלום התעופה לכל אחד" אמרה עדי פרייד ליטוין, מיזמי הפרויקט. נראה כי כל המעורבים מלאי התלהבות ומאמינים בלב שלם שיש כאן משהו ייחודי. "הגעתי לכאן כדי להמשיך את התעופה, היא משהו אינסופי, אי אפשר להשוות את זה לשום דבר" אמרה אחראית התעופה הספורטיבית, ענבר רוזן, שכמדריכת צניחה חופשית צברה כ-3000 צניחות. והוסיף אורי לוין, מדריך צניחה: "אנחנו כבר הרבה מאוד זמן עובדים על המיזם ויש הרבה ציפיות. החלום של כל אחד זה לעוף, כאן אתה לומד לעוף בתוך המימד של האוויר".

במהלך אירוע הפתיחה הגיעו מדריכים מחו"ל שהפגינו יכולות יוצאות דופן וככל הנראה אדם שינסה את ה-"flybox" בפעמים הראשונות יפחד להשתחרר מאחיזתו של המדריך בשונה מהמקצוענים. תחילה ביצע מדריך שהגיע במיוחד מרוסיה- תנועות בלט לצלילי מנגינה איטית וכשהתגברה המוזיקה, המשיך לברייק-דאנס אנרגטי, לאחר מכן נכנסו להופיע מדריכי המקום שנראה כי הרגישו באוויר בדיוק כפי שדגים חשים במים- בטוחים, משוחררים ועוצמתיים.

גולת הכותרת הייתה הופעתו של אל ווטסון, בחור אשר חי את הצניחה בדמו ולא נותן לעובדה שאיבד את רגליו בתאונה, להפסיק לבצע את הדבר האהוב עליו ביותר- לצנוח. ווטסון התעופף בצורה שגרמה לכל הנוכחים להפגין מחיאות כפיים במשך זמן ארוך מהרגיל. כפי שנראה לגבי מנהרת הרוח הראשונה בארץ, המוטו: "כל אחד יכול לעוף: הוא איננו רק צירוף של מילים, אלא עובדה קיימת.