"בעקבות כוונת הממשלה לבצע קיצוץ בתקציבי האיזון לרשויות מקומיות חלשות, בכוונת השלטון המקומי לפתוח החל ממחר, יום ד', ה-21/12/16, בשביתה כללית ברשויות המקומיות", כך נמסר הלילה מעיריית ראשון לציון. במסגרת השביתה - שתתקיים בכל הרשות המקומיות - לא תתאפשר קבלת קהל במוסדות העירייה ולא יסופקו שירותים לתושבים, לרבות מחלקות הרווחה בעירייה.

כמו כן, לא יסופקו שירותי אבטחה, סייעות, ניקיון מזכירות והסעות בבתי הספר השונים בעיר. כאשר ציבור ההורים התבקש לבדוק עם הנהלת בית הספר האם מתקיימים במקום לימודים כסדרם. בגני הילדים המצב דומה - הסייעות לא יגיעו לעבודה הבוקר ושיקול הדעת באשר לקיום הלימודים נתון בידי הגננות, כאשר המוסדות הפרטיים יפעלו כסדרם.

מערכת החינוך המיוחד תפעל כרגיל, לפירוט מוסדות החינוך שיפעלו מחר יש להיכנס לפורטל החינוך העירוני.
כיתה ריקה, הבוקר


.
"נציגי הממשלה עשו כל מה שניתן כדי למנוע את השביתה וכדי שילדי ישראל ילכו לבתי הספר ולגנים. עם זאת, ראש הממשלה ושר האוצר לא הסכימו לפריצה של מסגרות התקציב. כאמור, הצדדים לא הגיעו להבנות ולצערנו נציגי השלטון המקומי החליטו להשבית מחר את השירותים לאזרחים", נמסר מטעמו של שר האוצר משה כחלון.
איום השביתה נמסר לראשונה שלשום, אז שיגרו ראשי רשויות מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי מכתב ובו התריעו כי אם יבוצע הקיצוץ הרוחבי המתוכנן במענקי האיזון, הדבר יגרום לפגיעה בשלטון המקומי ובשירותים המוניציפליים לתושבים. "גזרה זו", נכתב, "מוטלת בהמשך לשורת רפורמות פוגעניות וחד-צדדיות בחוק ההסדרים ובהמשך לקיצוץ רוחבי שאושר על סך 4.5% מתקציבי המדינה".
במרכז השלטון המקומי אמרו עוד כי תקציבי האיזון והפיתוח במשרד הפנים הם "ליבת הסיוע התקציבי של השלטון המרכזי לרשויות מוחלשות. בישראל קיימות 65 רשויות מאוזנות, ומלבדן כל הרשויות נתמכות במענקי האיזון. קיצוץ במענקים משמעו פגיעה בכ-190 רשויות מקומיות ובשירותים שהן מעניקות לתושביהן".