(צילום: אלעד גרשגורן)

עקב גל ההצתות שהיכה ברחבי הארץ לפני כשבועיים, והעובדה שמאות משפחות נותרו ללא קורת גג בעוד שבין המדינה לחברות הביטוח מתנהל דיון סביב האחראי לפיצוי, מציע חבר המועצה עידן מזרחי כי העירייה תיזום ביטוח מוזל לבנייני מגורים משותפים.

"בימים בהם אנו ערים לשריפות הנגרמות מסיבות שונות, אין אנו יכולים להתעלם ולא לפעול על מנת לדאוג לתושבים ולרכושם", כתב מזרחי בפנייתו לחברי המועצה. "לפני כשבועיים לערך היה בעיר מקרה ברחוב יהודה שבו ארון חשמל עלה באש ובנס נגרם נזק רק לרכוש ולא לחיי אדם. ובעוד אנו מתמודדים עם שריפות ברחבי המדינה בימים אלה ועושים הערכה של הנזק, משפחות רבות נשארו ללא קורת גג. אני מציע לחייב דיירים הגרים בבניינים בעיר, לבטח את הבניין נגד שריפות. אני מציע כי העירייה תקיים מכרז ותציע פוליסה במחיר כדאי ומשתלם", נכתב בהצעה שתעלה לדיון בישיבת המועצה הקרובה.

"כיו"ר ועדת הביטחון בעיר, הפועל בשיתוף פעולה מול גורמי ביטחון והצלה בעיר, היה לי חשוב להעלות נושא שמאוד בוער לכולנו, במיוחד בימים אלה", אמר השבוע מזרחי. "חשוב לציין כי עלות ביטוח למקרה שריפה נמוכה באופן יחסי ויש בה כדי למנוע במקרים שכאלה התרסקות של משפחות שאין להן ביטוח פרטי ולא יוכלו להחזיר לעצמן את ערך הרכוש שאבד. כמו כן יש לשקול גם לבטח מפני רעידת אדמה, וכן לבחון את האפשרות שהעירייה תסבסד ותשתתף בחלק יחסי בעלות הביטוח".

ובתוך כך, מציע חבר המועצה אבי חיים כי תלמידי בתי הספר בעיר יצאו השנה למקומות בהם אירעו השריפות וישתלו בהם צמחייה חדשה על מנת לשקם את זו שנפגעה.

בהצעה ששלח חיים לראש העירייה דב צור נכתב: "המראות הקשים והפגיעה הנרחבת הביאו אותי להצעה להקצות תקציב מסוים אשר באמצעותו, ולחלופין באמצעות שתילים שיוקצו על ידי קק"ל, יצאו ילדי העיר במהלך חג הנטיעות הקרוב, ט"ו בשבט, ויחדשו את החורש והצמחייה".

לדברי חיים כבר בטרם הגשת ההצעה הוא יצר קשר עם גורמים בקרן קיימת לישראל וכן עם מנכ"ל מועצת זיכרון יעקב, דני ביטן, ואלה שמחו לדבריו על הנכונות לסייע ולהוציא אל הפועל את הרעיון. בנוסף, גם ראשי תנועות הנוער בעיר הביעו, לדברי חבר המועצה, נכונות ליטול חלק נרחב ביוזמה. יש לציין, כי הצעה זו עלתה גם משולחנו של חבר המועצה דורון אוזן שמטפל בתיק הצעירים בעיר.