אב יעקב, מעמותת 'קהילת יעקב' (צילום: אבי מועלם)

בזמן האחרון נאלצו שוטרי התחנה המקומית להגיע כמה פעמים אל מתחם בתי הכנסת 'בן איש חי' בשכונת נאות השקמה בראשון לציון, בו מתפללים מאות אנשים, אחרי שהתקבלו דיווחים על החלפת מנעולים, הטרדות של מתפללים ואיומים.

ביום שני השבוע עברו שני הצדדים המעורבים במאבק מבית הכנסת לבית משפט השלום בראשון לציון, שם הוצאו צווי הרחקה לגורמים משני המחנות, כדי למנוע את החרפת המצב. מאחורי הקלעים מתנהל מאבק יצרי ורווי מתחים בנוגע לזהות העמותה שתפעיל את בית הכנסת: 'קהילת יעקב' שהפעילה את המקום ב־14 השנים האחרונות ומזוהה עם מפלגת יחד בראשות אלי ישי, או 'הפלא יועץ' שמזוהה עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שקיבלה מהעירייה את ההקצאה למתחם.

דת ופוליטיקה
המתחם, בו קיימים שלושה מבנים, משמש כבית כנסת בכל ימות השבוע, כולל בו לומדים תורה במהלך שעות היום ובית מדרש בו ניתן להאזין לשיעורי תורה בחוגים קבועים. למתחם מגיעים באופן קבוע כ־400 איש, כדי ללמוד תורה או להתפלל בתפילות היומיות.

מי שהפעילה את העמותה במהלך 14 השנים האחרונות הייתה 'קהילת יעקב', שבראשה עומד הרב מצליח מאזוז המהווה את הסמכות הרוחנית של אנשי 'קהילת יעקב' ומכתיב את סדר היום התורני במקום. אביו הוא הרב המקובל מאיר מאזוז, מי שנחשב לסמכות הרוחנית ואף סומן כיורשו מבחינת הסמכות ההלכתית של הרב עובדיה יוסף המנוח ולפטרונו של ראש מפלגת יחד שפרש מש"ס - אלי ישי.

ממול עומדים אנשי עמותת 'הפלא יועץ' ובראשם אמנון לוי, בעבר מספר שלוש בסיעת ש"ס המקומית. לדברי הרב מצליח מאזוז, היריבות החלה כבר בשנת 2013, אז הגיע יו"ר סיעת ש"ס בעיר, הרב אריה כהן, לשאת דרשה בפני המתפללים. הימים היו ימי בחירות לוועד בית הכנסת ולטענת אנשי 'קהילת יעקב' והרב מאזוז, כהן יותר מרמז למתפללים לבחור באמנון לוי מ'הפלא יועץ' לתפקיד יו"ר בית הכנסת. לבסוף, אנשי הוועד הנבחר היו שייכים דווקא ל'קהילת יעקב', עובדה שלא כולם אהבו.

שנה לאחר מכן, סמוך לבחירות לכנסת ה־20, החריפה היריבות עוד יותר, לנוכח המאבק הפוליטי בין אנשי ש"ס לבין אנשי יחד בראשות אלי ישי המזוהים עם 'קהילת יעקב'. לדברי אנשי העמותה, העירייה שהקצתה להם את המבנה ב־14 השנים האחרונות החליטה לקחת אותו מהם בטענה לאי סדרים, והעבירה אותו לאנשי קהילת 'הפלא יועץ' שזוכה לתמיכה מהרב כהן מש"ס. בעמותה טוענים בתוקף כי לא היו אי סדרים וכי הם מחזיקים באישור ניהול תקין.

בעקבות מהלך זה מתנהל בימים אלה דיון בבית המשפט העליון, אחרי שעמותת 'קהילת יעקב' עתרה נגד העירייה על חוקיות ההקצאה. במקביל, מתנהל גם מאבק רווי יצרים, במסגרתו אנשים משני המחנות קיבלו איומים, התפילות הופכות לזירת התגוששות וכל מפגש בבית הכנסת הוא בעל פוטנציאל נפיץ לאלימות שעלולה לפרוץ בכל רגע נתון.

"הפחדות וטרור"
"שורש הבעיה הוא בסכסוך פוליטי", טוען הרב מצליח מאזוז. "המציאות הנוכחית היא שהעמותה שקיבלה את ההקצאה למקום רוצה להשתלט גם על ניהול בתי הכנסת. מעולם העמותה לא ניהלה בפועל את המקום, אבל עכשיו הם רוצים לשנות זאת.

"חברי 'הפלא יועץ' הפסידו בעבר לוועד בית הכנסת ולכן הם ניסו לעקוף זאת דרך קבלת ההקצאה", ממשיך הרב מאזוז. "הם מטילים אימה ומפחידים את אנשי בית הכנסת. הם צועקים עלינו, לא נותנים לנו להתפלל, דורשים שהתרומות תגענה אך ורק אליהם ולא לוועד בית הכנסת. ואת כל זה הם עושים באמצעות הפחדות וטרור. יש להם הקצאה על הבניין, אבל לא על ניהול התפילות ובית הכנסת. אנחנו מתפללים כאן יותר מ־20 שנה, אז איך הם מנסים לקבוע לנו את סדר היום?".

הרב מאזוז הוסיף: "קיבלתי איומים על החיים שלי. גם מפחידים אותי שלא יתנו לי לדרוש במהלך תפילת שישי ושאם זה יקרה הם ידאגו שיהיו מכות ואנשים ייפגעו".

"קשה להיות מתפלל היום בבית הכנסת. סוגרים לנו מניינים, מאיימים עלינו ולא רוצים לתקצב את שיעורי התורה", טוען גם יואב יעקב, יו"ר ועד בית הכנסת מטעם 'קהילת יעקב', המעורב במאבק ובמסגרתו אף הוצא נגדו צו הרחקה. "אפילו החליפו לנו מנעולים כדי שלא נוכל להיכנס למקום. בשבוע שעבר נאלצנו להביא ספר תורה מבית כנסת סמוך כי הם נעלו לנו את ארון הקודש. זו אווירה מאוד אגרסיבית וזה גל עכור מאוד. במקום שתהיה אווירה לבבית ושמחה, הכל אצלנו זה רק מי יכניע את מי והכל בשם הפוליטיקה. אני מאוד רוצה שלום, שנשב וניישר את ההדורים כי יש לנו הרבה במשותף. הזמנתי אותם לדין תורה אבל הם רוצים רק משפט".

עו"ד ניר יסלוביץ, המייצג את אנשי 'קהילת יעקב' בדיונים המשפטיים: "כולי תקווה שבית המשפט העליון יוציא החלטה מתחת ידו, לפיה לא ניתן לערב שיקולים פוליטיים בעניינים שבקדושה, וזאת בהתאם לטענת מרשיי. אני מקווה שהעירייה תמצא פתרון לשני המחנות בבית הכנסת, שכן אין ספק שהמצב רק הולך ומידרדר. אני קורא לראש העירייה להתערב בסכסוך לפני שיישפך דם מצד זה או אחר".

"רוצים את טובת המתפללים"
מנגד, אנשי קהילת 'הפלא יועץ' טוענים כי הם אלה שרוצים את טובת ציבור המתפללים, והאשמים הם דווקא חברי עמותת 'קהילת יעקב'.

עם זאת, למרות פניותינו, איש מחברי הקהילה לא רצה להגיב בעצמו והם הפנו אותנו אל עו"ד שרון מאירוביץ שמסר בתגובה: "עמותת 'קהילת יעקב' ניהלה באמצעות ועד נבחר את בית הכנסת במשך מספר שנים. בתום הליך משפטי בבית המשפט לעניינים מנהליים בלוד, נפסק בחודש אוגוסט האחרון כי הקצאת המבנה, שהינו נכס עירוני בבעלות עיריית ראשון לציון, תועבר לידי עמותת מכון 'פלא יועץ' שחבריה הינם מספר מתפללים מבית הכנסת. עמותת 'קהילת יעקב' הגישה ערעור על פסק דין זה והוא נקבע לחודש מאי 2017.

"בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין של פינוי העמותה מבית הכנסת נדחה על ידי כבוד השופט פוגלמן. מאז חודש אוקטובר 2016 התחמקה עמותת 'קהילת יעקב' ראשון לציון מפניות עיריית ראשון לציון לפנות את חפציה באופן מסודר. ביום 16.11.16 נחתם פרוטוקול מסירת הנכס לידי עמותת מכון 'פלא יועץ' והמבנה עבר לאחריותם ולניהולם. מר יואב יעקב ומר חיים יעקב התבקשו לפנות חפצים מארבעה חדרים, שניים מהם נבנו באופן בלתי חוקי, ועד כה נמנעו מלעשות כן. מר יואב יעקב שימש כאחד מחברי ועד בית הכנסת מטעם 'קהילת יעקב' ועם העברת הנכס לידי עמותת מכון 'פלא יועץ', הסתיימה לאלתר כהונתו בבית הכנסת כחבר ועד וכגבאי.

"החל מיום 16.11.16 משמשים מר יוסף מוטאדה ומר אמנון קהא לוי, כוועד בית הכנסת, עד לקיום הליך בחירות, בהתאם להוראות חוק העמותות, תש"ם – 1980. ועד בית הכנסת הינו ידה הארוכה של העמותה המחזיקה בנכס, לפיכך משהחזקת הנכס הינה בידי עמותת מכון 'פלא יועץ', חל שינוי גם בזהות חברי ועד בית הכנסת. עמותת מכון 'פלא יועץ' תנהל את בית הכנסת לטובת המתפללים בלבד, תוך שקיפות מלאה של ניהול הכספים ותעשה בהם לטובת שיקום המבנה ואחזקתו ולמען שמירת הדת".

הרב אריה כהן מסר בתגובה: "בית הכנסת הינו רכוש של עיריית ראשון לציון ולא שייך לתנועת ש"ס או לרב אריה כהן. לצערי הרב, המחלוקת בין המחנות בבית הכנסת הינה עובדה קיימת למעלה מעשר שנים והרבה לפני הקמת תנועת יחד. אין שום קשר בין מערכת הבחירות האחרונה לבין ניהול בית הכנסת. בית הכנסת הנ"ל הוא לא בית הכנסת היחיד שלא הצביע ש"ס בבחירות, ולא שמענו שפינינו שום בית כנסת אחר בגלל שלא הצביעו ש"ס.

"אין זה אלא לשון הרע גמור, שפיכות דמים ועבודה זרה - להעליל עליי עלילות שווא שאין בהם שמץ של אמת. הוכחתי בעבר שכנציג הציבור הדתי והחרדי בעיר אני עוזר ומסייע לכל הציבור הדתי, גם אם אינו מצביע ש"ס".

מעיריית ראשון לציון נמסר: "מדובר בנכס עירוני ציבורי אשר העירייה הקצתה לעמותת 'קהילת יעקב' והם קיימו שם בית כנסת. בשלב מאוחר יותר בוטלה ההקצאה מכיוון שהם פעלו לא כדין בנכס ציבורי ולא עמדו בתנאי ההקצאה לרבות בנייה לא חוקית, אי הגשת ניהול תקין מטעם רשם העמותות ועוד. בהתאם לכך, המבנה הוקצה לעמותה אחרת".