בשנתיים האחרונות הפך שטח בסיס פלמחים למקום שבו מבוצעות, פרט לפעולות הקשורות לצה"ל ולחיל האוויר, גם עשרות פעילויות הנוגעות לשמירת הטבע שבשטח הבסיס. זאת, במידה רבה בזכות גישה יוצאת דופן בנושאי הגנת הסביבה ושמירה על הטבע, שאותה מוביל סגן מפקד הבסיס, סא"ל מוטי.

שטח הבסיס, שמתפרש על פני 18 אלף דונם, בקטע שאורכו כשמונה ק"מ בין חוף פלמחים לנמל אשדוד, הוא איזור המוגבל לתנועה חופשית מתוקף שימושו הצבאי, מקום שבו מאושרת תנועה רק למשרתים בבסיס ולעובדי מערכת הביטחון.

ביום רביעי שעבר, באישור ובפיקוח יחידת דובר צה"ל, פתח בפנינו בסיס פלמחים את שעריו לשיחה ולסיור, שאותם הוביל סא"ל מוטי. לביקור בשטח הבסיס התלווה גם איש החברה להגנת הטבע, אבישי שלמה, שבשנה האחרונה הפך לחלק בלתי נפרד מפרויקט שימור הטבע והארכיאולוגיה בשטח הבסיס.

בלב הבסיס, בין מסלולי ההמראה ושטחי האימון והשיגור של כלי הטיס והתעופה השונים של חיל האוויר ומערכת הביטחון, משתרעת שמורת טבע ענקית, שהוכרזה ככזו לפני עשרות שנים על ידי רשויות המדינה. "יש פה חיי טבע עשירים ומגוונים מאוד, הכוללים צבאים, חזירי בר, דורבנים, עופות חול ומינים רבים של יונקים וזוחלים", מספר סא"ל מוטי. "בידיעה שבעלי חיים אלה זקוקים למרחבי מחייה ולהגנה, אנחנו מבצעים את הפעילויות שלנו בהתאם, תוך שמירה על אורח החיים של בעלי החיים".

"מחויבים לשמור"
השמירה על בעלי החיים בשטח הבסיס כוללת הסברים והנחיות ברורות של מפקדת הבסיס להתנהגות מול בעלי החיים, כמו גם הוראות לשמירה על הטבע בסביבתם כדי שלא לפגוע בהם.

בשנה האחרונה מתמודדים אנשי הבסיס ונציגי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים עם התפשטות מיני צמחים המזיקים לבעלי החיים ולסביבה. מדובר בצמחים כמו שיטה מכחילה וטיונית החולות, המתפשטים במהירות על הדיונות שבשטח הבסיס, שחלק מהן סמוך לאזורי פעילות מבצעית.

הסכנה הטמונה בכך היא שבעלי החיים ימצאו מסתור בסבך השיטה המכחילה, צמח גדול במיוחד, וייפגעו כאשר ייצאו ממקום המסתור, שלעתים קרוב מאוד למסלולי ההמראה. כדי למנוע מקרים מסוג זה, מבצעים חיילי היחידה חישוף של השיטה המכחילה ופינוי הגזם למוקדי איסוף והטמנה.

השיטה והטיוניות לא מהוות רק סיכון בטיחותי, אלא גם גורמות למינים רבים של בעלי חיים, בעיקר יונקים קטנים ומכרסמים, לאבד שטחי מחיה, ומצמצמות מאוד שטחים אלה. כדי להילחם בתופעה ולאפשר לבעלי החיים תנאי מחיה נוחים וראויים, פועלות יחידות הבסיס, לפי תורנות מסודרת, לסילוק הטיונית המתפשטת בשטח הדיונות.
חיילי היחידה שמבצעים את עבודות הניכוש, עושים זאת בהתאם להנחיות של אנשי החברה להגנת הטבע, כמו שלמה, שמסבירים להם על התהליך ועל הרציונל העומד מאחוריו.

"זאת תפיסה חינוכית כלפי החיילים, שהיא חשובה מאוד מבחינתנו והיא חלק מתוכנית כוללת של חיל האוויר לשמירה על הטבע", מסביר סא"ל מוטי. "יש לנו מבצעים של עקירת צמחים שהחיילים מבצעים עם אנשי מקצוע וזה תורם מאוד, לכולם".

פרט לטבע הפורח, בשטח הבסיס נמצאים כמה אתרים ארכיאולוגיים חשובים מתקופות היסטוריות שונות, כמו 'שער העיר העתיקה יבנה ים', שנחשף בתחילת שנות ה־60; 'מיצד חשביהו' מהמאה השביעית לפני הספירה; מערת קבורה, ומספר קברים מהתקופה הביזנטית, שיד זרה לא הגיעה אליהם מעולם. אתרים אלה נמצאים במצב שימור גבוה, מכיוון שאין במקום תנועת מבקרים, ומי שנהנים מהם ומהסביבה הטבעית שבקירבתם הם חיילי הבסיס.

בנוסף, לפני כמה שנים הקצה החיל תקציב לבניית מסלולי רכיבת אופניים והליכה בשטח הבסיס ומוקדי עניין אלה, ואנשי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים סייעו בנושא.

"יש פה מסלולים לרכיבה והליכה של בין שמונה ל־40 ק"מ, וחיילי היחידה יכולים להסתובב בהם ברכיבה על 40 זוגות אופני שטח שרכשנו עבורם, ותוך כדי כך לטפח את נושא אהבת הטבע והאדמה", אומר סא"ל מוטי.

לדברי שלמה, הפעילות בשטח הבסיס מסייעת מאוד לשמירה על ערכי הטבע וההגנה על בעלי החיים: "זהו שטח איכותי מכמה סיבות, כמו למשל שאין פה צייד, והפעילות המבצעית מצומצמת לאזורים מסוימים, דבר המוריד את הלחץ מהסביבה. הפעילות שאנחנו מבצעים פה כבר מספר שנים היא מיוחדת מאוד, וכוללת לימוד על הטבע, על הצמחייה, על שיקום אקולוגי, והחיילים משתפים פעולה, לומדים וגם עוזרים לנו מאוד ונוטלים חלק מרכזי מאוד בתהליך השיקום".

"הכניסה של אנשי החברה להגנת הטבע לפעילות בבסיס בהחלט עושה את ההבדל, ואנחנו מאוד שמחים על כך", אומר סא"ל מוטי. "זאת מקצוענות אמיתית, והחיבור איתם ועם שלמה חשובים לנו מאוד להמשך הדרך".

בשנים הקרובות צפויות רשויות התכנון המחוזיות והארציות לאשר תוכניות סטטוטוריות