צילום: אבי מועלם

תאונה, אבנים שנפלו מאתר בנייה או השלכה מכוונת על כלי רכב? נהגים מראשון לציון, שעברו בחודשים האחרונים ליד תחנת רכבת 'ראשונים' בכניסה הדרומית לעיר, טוענים שאבנים פגעו בכלי הרכב שלהם. "עד היום לא התאוששתי מהטראומה שנגרמה לי כתוצאה מזריקת האבנים", מספר אחד הנפגעים.

"לא חד פעמי"
פעמים רבות שומעים במהדורות החדשות על זריקת אבנים לעבר כלי רכב בכביש 443 או בכבישים אחרים מחוץ לתחומי הקו הירוק. לאחרונה מצטברות יותר ויותר תלונות של תושבי ראשון לציון על אבנים וחפצי מתכת שפגעו ברכב שלהם כאן במרכז הארץ, בעת שעמדו ברמזור בכביש מול תחנת רכבת 'ראשונים'.

רועי הראל בן ה־36 מראשון לציון היה בדרכו לאירוע משפחתי עם אשתו והילדים. "זה היה ביום שלישי לפני כחודש, בשעות הצהריים. התקרבתי לאיזור הצומת מול תחנת הרכבת, יש שם רמזור שיוצר פקק תנועה קטן. עמדתי ברמזור ופתאום ראיתי ענן אבק מהאוטו לידי, חשבתי בהתחלה שהתחמם לו המנוע".

הראל המשיך עוד כמה מטרים וגם הוא חטף. "פתאום קיבלתי בום חזק לרכב. האינסטינקט הראשוני שלי היה לשבור ימינה ולברוח מהמקום. לא חשבתי בכלל על זריקת אבנים, אלא שנפל משהו מהבניין ליד. רק כשהגעתי למקום שאפשר לעצור ראיתי את החור שנוצר ברכב".

בני משפחתו של הראל שהיו איתו ברכב נבהלו מאוד מהרעש החזק. "זה לא נעים להיות בסיטואציה כזו. כשישבתי באירוע המשפחתי שוחחתי עם מישהי מהשכונה והיא סיפרה לי שהיא מכירה מישהו שגם ספג אבנים על הרכב. הבנתי שזה לא אירוע חד פעמי".

הראל לא פנה למשטרה, לדבריו בגלל חוסר זמן. "אין לי השערות מה זה יכול להיות ואני לא יכול להאשים אנשים, אבל ברור לי שיש לא מעט שספגו את האבנים האלו. לא פניתי למשטרה כי לא היה לי זמן להתעסק בזה, אמרתי לאשתי אבל גם לה לא היה זמן. מעבר לכך יש לי נזק כספי גדול, זה רכב חדש בשווי 180 אלף שקל שיש לו עכשיו חור באמצע. אפילו בזה עוד לא הספקתי לטפל.

"שמעתי השערות של אנשים שטוענים שיש כאלה שזורקים אבנים, אבל אני לא בטוח אם זה אפשרי טכנית. יכול להיות שאלו אבנים שנפלו מהמנוף שבונה באיזור".

השמשה נופצה
נפגע נוסף הוא אנג'ל דמיאן בן ה־63 מראשון לציון. "לפני כשבועיים, לקראת השעה 16:00 אחר הצהריים, עמדתי ברמזור בשדרות נים, מול תחנת הרכבת, וחיכיתי שהרמזור יתחלף", הוא מספר וקולו רועד. "פתאום שמעתי שתי חבטות חזקות על הרכב ויצאתי החוצה. ראיתי שתי אבנים גדולות על הרצפה.

"הרכב שלי חדש ויש לו גג זכוכית מחוזק. למרות זאת, כל הגג נשבר והזכוכיות התנפצו. הסתכלתי לכל הכיוונים וראיתי בניין שבונים בסמוך ולדעתי משם נזרקו האבנים. אנשים שם אמרו לי שמדובר במקרה שחוזר על עצמו וכבר היו אנשים שהתלוננו על התופעה הזו. אי אפשר לתאר את זה, מדובר בפיגוע בתוך ראשון לציון".

דמיאן מספר שהוא נלחץ מאוד ממה שקרה. "עד היום אני מרגיש את המכה הזו והרעש שלה חוזר אליי כל הזמן. הזמנתי למקום ניידת משטרה והם טרחו להגיע רק אחרי 40 דקות, שוטר אחד אפילו בלי אקדח. זה מראה את היחס של השוטרים לתלונות האלו, שמסתבר שכלל לא חדשות להם. אוטו אפשר לתקן, בני אדם שנפגעים לא".

לטענת דמיאן, חשוב שהאנשים יהיו מודעים לתופעה. "שמרתי על קשר עם נהג נוסף שהיה מאחורי, גם ספג את האבן הזו ושנינו עדיין בטראומה. זה עניין של זמן עד שהאבנים האלו יהרגו מישהו ואז כולם יתעוררו. חשוב שאנשים ידעו על התופעה הזו וייזהרו ממנה. הלכתי למשטרה עם הדבר הזה וזכיתי ליחס קר, בקושי דיברו איתי. רשמו את מה שאמרתי ומאז אף אחד לא דיבר איתי".

נהג נוסף שחווה את האירוע הטראומתי הזה ועד היום סוחב את הזיכרון עימו, הוא סתיו רבי, חייל בשירות חובה. איריס, אמו של סתיו, מספרת מה עבר עליו.
"הבן שלי חייל בצבא, בעוד חודש יהיה בן 19. ביום רביעי שעבר הוא יצא מהבית עם הרכב כדי לאסוף חבר מתחנת הרכבת. ביציאה משם לכיוון כביש 431, בצומת רכבת 'ראשונים', הוא שמע בום חזק, ראה אבנים שנזרקות עליו וגם ברגים גדולים. הוא יצא החוצה ואז ראה מכות על הרכב, גם השמשה התנפצה לרסיסים".

"הוא והחבר שלו נכנסו להלם מזה, קיבלו טראומה כי זה אירוע מלחיץ. רכב נוסף שהיה סמוך אליהם גם ניזוק מאבנים. הנהג, איש מבוגר, לא איבד את העשתונות והזמין לשם משטרה". לטענת איריס, "הביזיון המשיך בתחנת המשטרה, הבן שלי סיפר מה קרה לו אבל השוטר שהתבקש ללכת לאתר הבנייה כדי לבדוק אם זה נזרק משם, אמר שהוא לבד ולא יכול ללכת לשם".

איריס מספרת שבתחנה נפתח תיק בעקבות המקרה, אבל השוטר זלזל בבנה וחברו. "הוא אמר שהם בטח הגיעו כדי להוציא גימלים. במקום לשאול בחור צעיר ולחוץ איך הוא מרגיש, הוא מתעסק בשטויות ומנסה להעליב אותו. המשטרה לא יצרה קשר

מאז ולא עדכנו אותנו מה מתקדם בעניין חקירת המקרה".

לדברי איריס, בנה עדיין מושפע מהאירוע. "מאז אותו מקרה הבן שלי לא התאושש וזה לא עוזב אותו. בכל פעם שאני מחזירה אותו מהרכבת הוא דואג ומסתכל לכל הכיוונים כשאנחנו עוברים בצומת הזה. האמת היא שגם אני לחוצה כשעוברים שם".

שיחה עם הקבלן

מוטי נחמני, שעומד בראש החברה לביטחון בראשון לציון, אומר שמדובר בתופעה מוכרת ושאכן היו אנשים שהתלוננו וסיפרו לו על הפגיעה מהאבנים. "המשטרה יודעת מזה, היא גם כינסה את הקבלן והעובדים שנמצאים שם והזהרנו אותם. אנחנו חושדים שזה מגיע מהם אבל לא במזיד. כתוצאה ממהירות העבודה והרצון למהר ולסיים בזמן, אולי קורות גם תאונות, אין לנו הוכחות שזה נעשה במזיד ובמכוון.

"פניתי לתחנת המשטרה והם מטפלים בזה אחרי שהבהרתי להם שיפעילו את כל כובד משקלם בעניין", הוסיף נחמני. "אנחנו עוקבים אחרי זה ומקווים שהעניין יטופל בהקדם האפשרי כדי שמקרים מסוג זה לא יחזרו על עצמם".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "התלונות מוכרות למשטרה, שפתחה בחקירת הנושא".