"הביאו לי מאוורר וזה לא עזר, מדדו פעם חום בביתן והיו 60 מעלות. אני צריך להיות כאן עד השעה 16:00, זה כמעט בלתי נסבל", סיפר השבוע אחד מעשרות רבות של שומרים המוצבים בבתי ספר בראשון לציון.

בימי הקיץ הלוהטים הם נאלצים להתמודד עם חום כבד ללא מיזוג, בביתנים שמתחממים יתר על המידה. חלק מהם מאלתרים אוהלים מעל הביתנים, היו כאלה שכבר התעלפו מהחום וסבלו מכוויות חום. הם פוחדים להתלונן מחשש שיאבדו את הפרנסה היחידה שהצליחו למצוא, גם אם תנאיה מחפירים. ועדי ההורים מנסים לעזור, ובכמה בתי ספר אף נרכשו מזגנים לביתנים של השומרים.

כוויות מהחום
בראשון לציון פועלים 70 בתי ספר שבהם לומדים 36,640 תלמידים. בנוסף להם, יש אשכולות גנים שמאוישים בשומרים. האגודה לזכויות האזרח שלחה לאחרונה מכתבים למנכ"ל עיריית ראשון לציון פרנקו גונן, ולראש מינהל החינוך בעירייה ד"ר שוש נחום, ובו מחתה על העסקה פוגענית, כהגדרתה, של השומר בבית ספר 'ויתקין' בעיר.

על פי המכתב, השומר נמצא בימי החמסין הלוהטים בביתן שמירה עשוי פיברגלאס שבו ההורים מדדו 70 מעלות ויותר בשעות הצהריים. אין צל ליד הביתן ואין בו מיזוג, והשומר נכווה. הורי התלמידים בבית הספר פנו לעירייה בבקשה להציב מזגן בביתן אך זכו להתעלמות, כך גם כאשר פנו לחברה שמעסיקה את השומר.


"שמתי לב שבתקופה קצרה מאוד התחלפו הרבה שומרים בבית הספר", מספר יורי ברקוב, אחד ההורים בבית ספר 'ויתקין'. "התחלתי לברר למה והבנתי שהם הולכים כי אין להם תנאים לעבוד, חם להם, אין מיזוג והם לא רוצים להישאר", הוא אומר. "פניתי לאגף החינוך, למינהל שפ"ע, לביטחון העיר, למשרד החינוך. כולם מאוד בעד הרעיון אבל בפועל זה לא קורה", הוא אומר.

בסופו של דבר, לפני כמה חודשים פנה ברקוב לאגודה לזכויות האזרח שכאמור פנתה לעיריית ראשון לציון, אך גם היא לא נענתה. "השומר לא הרגיש טוב והיו לו כוויות. עכשיו הוא יושב מתחת לעץ עם בקבוק מים, במקום במבנה סביר עם מזגן, דבר שרק העירייה יכולה לעשות".

"מצאו אותי ברצפה"
"אני עובד בתחום השמירה 30 שנה, פעם היינו מקבלים לשעה כמעט שבעה שקלים יותר. היית צריך לחתום על חוזה כדי להתקבל ולהתחייב ל־11 חודשים של עבודה. היום התנאים הורעו ומביאים אנשים מבוגרים שיעבדו בשכר מינימום", מסביר שומר באחד מבתי הספר.

השומר מתאר את התנאים שבהם הוא נאלץ לעבוד: "הביתן קטן והוא קולט חום. בכל פעם שאתה רוצה קפה או ללכת לשירותים אתה נאלץ לצאת מהעמדה ולהיכנס לבית הספר. אלה לא תנאים סבירים לעבודה, צריכה להיות יחידה גדולה יותר עם מקום להכין קפה לפחות, שיהיה מזגן ומקום לשבת.

"השומרים בבתי הספר בארץ נחשבים היום לתחתית עולם השמירה וזה אמור להיות הפוך", טוען שומר נוסף. "אנחנו שומרים על הילדים של כולם. במיוחד במצב הביטחוני של היום, קשה לשמור כמו שצריך כשאתה עסוק כל היום בהישרדות".

עוד שומר תיאר השבוע את הפחד להתלונן על תנאי העסקתו. "מצאו אותי פעם אחת כאן על הרצפה כי סבלתי מהחום. אני פוחד לדבר, שלא יפטרו אותי, אין לי מקום אחר ללכת אליו בגילי". בביתן שלו אין טיפת צל וגם בסביבה הקרובה אין מקום סביר שבו הוא יכול לשבת כדי לברוח קצת מהחום.

"זה היום הראשון שלי כאן", מספר שומר שהגיע לבית ספר יסודי בעיר. "עבדתי קודם באיזור פתח תקווה ואני לא יכול לומר ששם היה יותר קל. כשבאתי לכאן בבוקר שאלתי מה אני אמור לעשות בשיא החום, ואמרו לי שזה מה שיש.

"הביתן הוקם בימים בהם הקימו את בית הספר, הוא עשוי מחומר שקולט חום ואי אפשר לשבת בו, אז נותר לי לשבת בחוץ עם מאוורר, לא שזה עוזר", הוא מוסיף. גם הוא, כמו שומרים רבים אחרים, נאלץ לשהות בביתן עד השעה 16:00 אחרי הצהריים, כל זאת בשכר מינימום.

להורים אכפת
"לא יכול להיות שבן אדם שאמון על ביטחון הילדים שלנו מוצא את עצמו במאבק עם מזג האוויר והחמסין בכל שעות היום", מוחה לימור יהושע, אם לילדים בבית ספר יסודי בעיר. "במינימום של המינימום הם צריכים מקום סביר לשבת בו, צל, מיזוג, אפשרות לשתות שתייה קרה וחמה. זה לא מותרות והאנשים האלה מועסקים בתנאים בלתי נסבלים ממש".

אבי צרף, יו"ר ועד ההורים בראשון לציון, מספר שהורים רבים פנו אליו בנושא תנאי ההעסקה של השומרים בבתי הספר בעיר.

"ביקשו שנדאג לשומרים, פנינו לעירייה ונאמר לנו שהיא לא תממן את המזגנים, אך היא מוכנה לממן את החשמל עבור המזגן", אומר צרף. לדבריו, בחלק מבתי הספר ההורים ביקשו לעשות שימוש חריג בכסף להתקנת מזגן והוועד הסכים.

"עלות המזגן היא 1,000 עד 1,500 שקל, יש כמה בתי ספר שהתארגנו, אספו כסף מההורים ורכשו מזגן", הוא