ב-27 לספטמבר, ארבעה ימים אחרי שנפגע קשה בעת שרכב על אופניו בשדרות רוקח בתל אביב, הלך לעולמו ארי נשר, בנו של הבמאי אבי נשר. מותו זעזע את המדינה, ודמעות זרמו כאשר הנער שלנצח יהיה בן 17 נפרד מהעולם. במעשה אצילי החליטה המשפחה לתרום את איבריו של ארי ז"ל ולהציל חיים. שניים שזכו לתרומה היו תושבי ראשון לציון. 

ארי נשר (צילום: רפי דלויה)

שני תושבי ראשון לציון בהם הושתלו איבריו של ארי ז"ל כבר היו במצב קריטי. האחד הוא אילן טמסות, שבגופו הושתלו ריאות, והשני הוא אדוארד ליטבינוב שבגופו הושתל לב. שניהם נמצאים כעת בשלבי התאוששות מניתוח ההשתלה שככל הנראה הצילה את חייהם.

"אבא שלי מתאושש מהתהליך" אומרת אירנה ליטבינוב, בתו של מושתל הלב. עוד אי אפשר לומר שהוא מרגיש טוב אבל יהיה בסדר. קיבלנו מתנה גדולה" היא מספרת בהתרגשות.

ליטבינוב שהיה אמור להיכנס לניתוח קריטי להשתלת לב מלאכותי, לא ציפה להשתלה. לפני חמש עשרה שנים החל לסבול מבעיות בליבו ונאלץ לעבור ניתוח לב פתוח בסיומו הושתל בגופו מסתם. מאז הוא נכנס ויצא מבית החולים, אך בחצי שנה האחרונה חלה החמרה במצבו.

"זה הגיע למצב קריטי שהיה חשש לחייו", אומרת בתו. "בחצי שנה האחרונה המצב התדרדר בצורה קיצונית, הוא לא ישן, לא אכל וכמעט לא הצליח ללכת. כבר חודש שהוא היה מאושפז בבית החולים, ולפני שבוע הוא היה אמור לעבור ניתוח כדי להשתיל לו לב מלאכותי. יום לפני הניתוח המצב לא היה טוב, ואמרו לו שהוא צריך שני מכשירים ולא אחד, ולכן חיכינו לאישור קופת החולים. יומיים לאחר מכן נכנסו הרופאים לחדר בבוקר, ואמרו לנו שמצאו לו לב. אף אחד מאיתנו לא ציפה לזה. עבורנו זה פשוט נס". 

מה הייתם רוצים לומר למשפחת נשר?

"עדיין לא פגשנו או שוחחנו עם המשפחה של ארי ז"ל, הם לא במקום לשמוע אותנו כי הם שקועים באבלם. אבל אם אני יכולה להעביר להם מסר אני רוצה לומר להם תודה על אצילות הנפש שהם קיבלו החלטה כזו ברגעים הכי קשים שלהם, שבמצבים האלה הם החליטו להציל את חייהם של אנשים אחרי וזה באמת מרגש אותנו ואנחנו אסירי תודה להם. הם הצילו את אבא שלי".