צילום: מוזיאון ראשון לציון חשיפה היסטורית לאומית במוזיאון ראשון לציון: הספרייה הלאומית העבירה למוזיאון את העתק כתב היד המקורי, המתאר את יצירתו והנפתו של הדגל הכחול-לבן עם המגן דוד - הראשון בעולם - בשנת 1885 בראשון לציון ולא בנס ציונה כפי שמקובל היה לחשוב עד כה.

כך נראו שולחנות החג בראשון לציון לפני 120 שנה

מוזיאון ראשון לציון הקדיש בשנים האחרונות מאמצים רבים לחיפוש כתב היד המקורי המעיד על עיצובו והנפתו של דגל בצבעי הכחול ולבן עם מגן דוד. מדובר במכתב ברוסית שכתב יוצר ומעצב הדגל, ישראל בלקינד, לחברו זאב דובנוב ברוסיה. במכתב מסופר על שלבי עיצוב הדגל והנפתו בחגיגת מלאות שלוש שנים למושבה ראשון לציון שנערכה בט"ו באב תרמ"ה, 27 ביולי 1885.מכתב זה הוא מקור ראשוני בעל ערך היסטורי רב, שכן הוא מספק עדות ממקור ראשון בכתב ידו של בעל הדבר עצמו, ישראל בלקינד, יוצר הדגל, שנכתבה כחודש בלבד לאחר האירוע (21.8.1885). המכתב תורגם לעברית ופורסם על ידי אלתר דרויאנוב, אולם כתב היד המקורי ברוסית נותר עלום.
המכתב בן 24 העמודים הופקד בשעתו בספרייה הלאומית. אנשי מוזיאון ראשון לציון נחשפו אליו הודות לתהליך הדיגיטציה שמובילה הספרייה הלאומית, וכעת יוכלו לקרוא ולעיין בו גם גולשים מכל רחבי תבל.

מסירת עותק של המכתב לצוות המוזיאון עוררה באנשיו התרגשות רבה. המוזיאון דאג לתרגם את המקור כדי לאמת את התרגום הידוע שפורסם בעבר. כעת ברור מעבר לכל ספק כי הדגל הכחול-לבן הראשון בעולם היה עשוי מיריעת אריג לבנה, שעליה נתפרו שני זוגות של פסי תכלת כדוגמת טלית ומגן דוד באמצע.נאוה קסלר, מנהלת מוזיאון ראשון לציון, אומרת כי מן הרגע שבו החלה את עבודתה במוזיאון לפני כחמש שנים, היא גמרה אומר שלא לנוח ולא לשקוט עד שיימצא המכתב המקורי.

ישראל בלקינד כתב באותו מכתב: "אני ופני מאירוביץ' היינו טרוחים בינתיים בעשיית דגל. וזו דמות הדגל, אשר עשינו: יריעת אריג לבנה, שתיים-שתיים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו, ומגן דוד של תכלת באמצע".

יונה שפירא, אוצרת המוזיאון, אומרת כי במהלך הדורות התפתחו אתוסים שונים בדבר מקום הנפת הדגל הכחול־לבן הראשון, דמותו, תאריכו ויוצריו. המכתב המקורי שנמצא כעת מאשש את מחקרה ואת טענתה החד משמעית בדבר עיצובו והנפתו לראשונה של דגל כחול-לבן בראשון לציון, כפי שצוין במכתבו של בלקינד. העתק המכתב הוצג ביום העצמאות במוזיאון.