מתמודד לראשות העיר שמטיס את משפחתו לחו"ל מחשש לפגיעה בהם, פעילה פוליטית שהפצת תמונות עירום מזויפות שלה נחקרת במשטרה, ניפוץ חלונות ואיומים גלויים. כל אלו הם רק חלק מהצד המכוער של מערכת הבחירות הנוכחית שהיום כולם מסכימים שהיא הסוערת והקשה מכולן שהייתה עד היום בראשון לציון.

ד"ר דני גימשי. לא זוכר מערכת בחירות כזו | צילום: צביקה טישלר

הרשתות החברתיות שעד היום היו פעילות לטובת תלונות סטנדרטיות על פינוי האשפה או ביקורת כלפי גובה תשלום הארנונה, הפכה לזירת קרבות חסרת גבולות וקווים אדומים ונדמה שמסך המחשב יכול לסבול הכל, בלי פילטרים. ככה זה כשנדמה שהכל כשר בדרך למטרה הנכספת - הצלחה בבחירות המקומיות שיתקיימו ב־30 באוקטובר.

גורמים פוליטיים כבר מעזים לומר, שלא לציטוט, כי אם המצב לא ייעצר עכשיו, הוא עלול להתדרדר לתקרית אלימה חמורה ביותר כי הכתובת כבר כעת על הקיר.

תמונת העירום

את עדי זוהר רבים מכירים, לפחות כל מי שגולש בדפי הפייסבוק העירוניים שמונים יחדיו מאות אלפי עוקבים. זוהר עצמה מנהלת דף פייסבוק עירוני בעל מספר העוקבים הגדול ביותר בראשון לציון, שמונים אלף איש. במהלך החודשים האחרונים החלה זוהר להיות פעילה מאוד בדפים לטובת המתמודד רז קינסטליך ובכל הזדמנות ציינה ושיבחה את מעלותיו, אמירות שזו לתגובות נגד. השמצות יומיות היו מנת חלקה של זוהר אך גם היא לא האמינה לאן המצב יכול עוד להתדרדר.

התמונה הפיקטיבית. המשטרה בתמונה | צילום מסך פייסבוק

"לפני מספר חודשים הוקם פרופיל פיקטיבי שנושא את השם של רז קינסטליך ואותו מפעיל דף נכנס לפורום שאני מנהלת ולפורום עירוני נוסף והחל להעיר שם הערות", מספרת זוהר. "יום אחד, לפני כשלושה שבועות בערך, בתגובות לאחד הפוסטים שלו הוא שם תמונה פיקטיבית שלי בעירום".

זוהר אומרת כי נכנסה ללחץ. "המחשבה הראשונה הייתה איך להעלים את זה, איך מוחקים את הזוועה הזו. אחרי שדאגתי כך התייעצתי עם מי שצריך והחלטתי להגיש תלונה במשטרה והם קיבלו את התלונה אבל משם לא באה הישועה. החלטה נוספת שקיבלתי הייתה לא להתבייש במקרה הזה, אני לא מרגישה צורך יותר להתנצל בזה אלא אלו שחיממו את השטח ואלו שחושבים שזה לגיטימי. אחרי שהעניין הזה נחשף היו תגובות מעודדות אבל גם היו כאלו שהמשיכו לקלל ואמרו שמגיע לי כי אני מצטלמת בבגדי ים".

זה מרתיע? מפחיד?

"בשום שלב לא חשבתי לקחת צעד אחורה, המקרה הזה היה מאוד מטריד אבל לא זה מה שישבור אותי ויגרום לי להיעלם מהשטח, כי זה הרי מה שאותו אדם רוצה".

מה את חושבת על מערכת הבחירות הזו?

"עד כה היא הכי מכוערת שהייתה בעיר. הפורומים יצרו במה לאנשים כדי להתלהם. אף אחד לא לוקח אחריות על הדברים שלו וכל אחד אומר מה שהוא רוצה ומבזה את השני".

מכונית בלהבות

את השם מקסים בביצקי ספק אם שמעתם, בטח אם אתם לא נמנים עם קהילת העולים מחבר העמים. בביצקי, שהיה עד לאחרונה חבר בסיעת ישראל ביתנו, פרש ממנה לאחרונה והקים רשימה עצמאית בשם "ראשונים" שמתחרה גם היא על הקול הרוסי בראשון לציון. מאז אותה החלטה שקיבל, מוצא את עצמו בביצקי במוקד תקרית פלילית חמורה שגורמת לו לחוסר שקט, גם אם בזכותה כעת מכירים אותו כולם.

הרכב לאחר ההצתה | צילום: פרטי

"חזרתי עם אשתי מאירוע משפחתי", הוא מספר, "זה היה בלילה שבין חמישי לשישי והכנסתי את הרכב לחנייה שנמצאת במרחק של מאה מטר מהבית. בסביבות ארבע וחצי בבוקר התקשרו אלי מהמשטרה וביקשו ממני לצאת מהר מהבית. יצאתי מיד וראיתי שכל הרחוב סגור עם ניידות ושניידת כיבוי אש נמצאת גם היא והכבאים עובדים. כשהתקרבתי ראיתי שהרכב שלי מוציא עשן אחרי שעלה באש וכיבו אותו. מהסתכלות ראשונה רואים בבירור שמישהו שבר את החלון, הכניס חומר דליק והצית את הרכב. המזל היה שהגיעו אליו די מהר ככה שהרכב נשרף מבפנים ולא בחוץ ולא היה פיצוץ גדול יותר".

הנזק שנגרם לרכב | צילום: פרטי

הרכב עבר למצב של "טוטאל לוס", אבל זה לא הדבר המרכזי שמטריד את בביצקי. "אני חושב שהכל קשור למערכת הבחירות והריצה שלי בתור ראש סיעת הראשונים. אני יודע את זה כי אני חושד באדם מסוים, ובימים אלה אני מנהל נגדו חקירה פרטית. הוא יודע שאני עוקב אחריו ושיש לו עבר של מעשי פשע והוא גם שומע שאני מדבר עם אנשים שהוא פגע בהם. כל אלה גרמו לו לחשוש למקום שלו ולכן הוא פעל נגדי בדרך פלילית".

הגשת תלונה?

"כמובן שאת כל החומר שלי העברתי למשטרה, סיפרתי להם מי האדם שלדעתי עומד מאחורי המעשה ואני מחכה להתפתחות בנושא. לא חשבתי שהריצה שלי בבחירות תידרדר למקומות כאלה אבל גם אם הייתי יודע שזה מה שיקרה ־ עדיין הייתי מחליט לרוץ בבחירות. אני לא אתן לפושעים לשנות את דעתי. אנשים מרשים לעצמם לעשות היום הכל, הם חושבים שאם אתה הופך לדמות פוליטית אז כל האמצעים כשרים לפעול נגדך, כולל להפעיל אנשים מהעולם התחתון".

בביצקי מתכוון לנקוט בצעדים מחמירים כדי להבטיח את שלומם של היקרים לו. "אני כיום מאוד חושש לשלומי ולשלום המשפחה, זה מצב מלחיץ ואשתי והילדים לא רגועים. אני ככל הנראה אצטרך לשלוח את האישה והילדים לתקופה קצרה לחו"ל, לפחות עד לסוף הבחירות או עד שהכל יירגע. בכל אופן, כל עוד המשטרה לא תעצור את מי שעשה את זה אני לא ארצה שהם יסתובבו לידי".

יש מאז עוד איומים?

"בשבוע שעבר פתחו פרופיל פיקטיבי עם השם והתמונה שלי והתחילו לצרף אנשים. ואז הם פרסמו נגד פוסט מאיים של גבר שבו הוא טוען שאני מנהל מערכת יחסים עם אישה נשואה והוא יתפוס אותי ויפגע בי וגם יתלונן אצל ליברמן נגדי. המטרה שלהם היתה להסית את הדיון ולהציג את זה כאילו שרפו לי את הרכב על רקע פלילי ולא על רקע הבחירות. כמובן שפניתי עם זה למשטרה וזה גם נבדק".

ניתוץ מצבות

גם ברשימת "יש עתיד" למועצת העיר טוענים לסדרת מעשים פליליים ולהתנכלויות אליהם מצד פורעי חוק. האירוע הראשון היה ניתוץ מצבות הוריו של יו"ר המטה, אמיר סולרסקי, שהוריו קבורים בבית העלמין העירוני. עשרה ימים לאחר מכן נופצו חלונות רכבה של חברת הרשימה, ד"ר הדס הכהן. שני המקרים הועברו לטיפול המשטרה וגם הם, כמו שלל המקרים לעיל, נמצאים בבדיקה.

השמשה המנופצת של הכהן | צילום: פרטי

"פורעי החוק פשוט לא מבינים שבמעשיהם הנלוזים הם מחזקים אותנו יותר", כתב סולרסקי והדגיש: "מי שמכיר אותי יודע היטב שככל שיקשו עלי כך מחזקים אותי יותר ואין לי או לשותפיי שום פחד.  הפחדנים הם מי שביצעו את המעשים הללו - פשוט פחדנים ואומללים. המעשים הללו מחזקים את דעתי שחלקים לא מעטים מהעיר שלנו חייבים שיקום. זו לא אותה העיר בה גדלתי והתחנכתי. עיר שלוקחים ממנה את הסמל ההיסטורי, עיר שמזמן איבדה את זהותה, עיר שמככבת בחדשות ולא על הישגים וגאווה". סולרקסקי הוסיף וציין כי מפריע לו שחברי המועצה לא גינו את המעשים נגד חברי הסיעה.

ד"ר דני גימשי, קרימינולוג בכיר ולשעבר מפקד תחנת המשטרה בראשון לציון, טוען גם הוא שיש הקצנה באלימות לפני הבחירות. "יש התגברות, גם ברמה של העוצמה וגם בסוגיה באופן כללי בשנים האחרונות. למיטב ידיעתי תמיד היו מקרי אלימות לפני מערכות בחירות, סוג האלימות תואמת את הטכנולוגיה שזמינה באותו הזמן. כיום יש רשתות חברתיות אז עושים בהן שימוש נרחב יותר".

האם הפעם הגענו לשיא שלילי?

"אני, כמפקד תחנת ראשון לציון לשעבר, לא זוכר מערכת בחירות אלימה באופן כזה. תמיד היו הכפשות, אבל זה לא הגיע לרמה שיש כיום עם מעשים פליליים כאלו. מצד שני לא היו אמצעי תקשורת כה נרחבים ורשתות חברתיות כך שההיצע עבור העבריינים לא היה כה זמין. האלימות בראשון לציון מותאמת למצב בישראל, שבאופן כללי האלימות בה מקצינה, כבר מהשלב של בית הספר שבו השיימינג מאוד נפוץ בה וזו אלימות לכל דבר ועניין".

אולי צריך להפעיל אכיפה תקיפה יותר?

"גם המשטרה נזהרת מפתיחת תיקים בתקופה הזו, כי הכל מאוד רגיש ולא רוצים להפוך את זה לכלי עבור המתמודדים האחרים. כמו כן, מירב התיקים שכן נפתחים נסגרים לאחר הבחירות מחוסר עניין לציבור".

בעקבות האירועים הקשים, פנינו לכל המתמודדים לראשות העירייה כדי שיבהירו את עמדתם בנושא. כך הגיבו לנו:

דב צור | צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

 דב צור: "תקופת בחירות היא תקופה שבה, מטבע הדברים, הרוחות לוהטות יותר מבדרך כלל. בעידן הדיגיטלי אנו נחשפים לכך ביתר שאת. המקלדת סובלת הכל, השמצות, חצאי אמיתות, שפה מבישה ולעיתים גם הסתה פרועה. כבר ראינו עד כמה קצר המרחק שבין האלימות המילולית ועד חלילה פגיעה ברכוש ואף בנפש. צריך לעצור כאן ועכשיו. די. מספיק, עד כאן! אני מגנה את מעשה ההצתה החמור שבוצע ברכבו של אחד המועמדים, כמו את יתר אירועי האלימות ברשת, הפגיעה בשלטים ונזקים נוספים. זו אינה דרכה של ראשון לציון. מי שלא מסוגל להתמודד באופן ראוי, מי שאין לו את הסובלנות הנדרשת לקחת חלק בהליך הדמוקרטי – שלא יתמודד".

דורון אוזן | צילום: יח"צ

דורון אוזן: "המקרים אליהם אנו נחשפים לאחרונה עוברים כל גבול. מסכת השקרים, ההשמצות, הפייק ניוז וההשתלחות חסרת הרסן לוקחים את העיר שלנו אחורה ופוגעים פגיעה אנושה בחיי הקהילה שלנו. צר לי כי רבים מן המקרים הינם בעידוד המועמדים ונעשים על ידם אם במישרין או בעקיפין. אסור שהבחירות הקרובות יגררו את העיר שלנו למקומות לא בריאים. טובת העיר ותושביה חייבת להיות בראש סדר העדיפויות ולכן עלינו, המועמדים לקחת אחריות ולדגול בקמפיין חיובי. בואו נחשוב על היום שאחרי, בואו נחשוב על הבית שלנו".

אסף דעבול | צילום: קובי קואנקס 

אסף דעבול: "השיח ברשתות החברתיות חשוב מאוד עבור נגישות חברי המועצה לתושבי העיר. חוסר הסכמה הוא הזדמנות נהדרת לשוחח ולשמוע את האחר. אני בעד ריבוי דעות ודיונים אך בראש ובראשונה חובה על כל אחת ואחד מאיתנו לשמור את כבוד האחר. כאדם פרטי וכחבר מועצה המתמודד לראשות העיר אני מגנה כל שיח אלים ומתלהם. חובה לשמור על רגשותיו של האחר. אני קורא לכולם לשמור על שיח מכבד וסובלני".

מוטי עג'מי | צילום: יח"צ  

מוטי עג'מי: "כל פעילי המטה שלי ברשתות החברתיות, כמו בחיים האמיתיים, הונחו לקיים שיח מכבד לגופו של נושא ולא לגופו של אדם. אני מאמין בפלורליזם ובהקשבה נקייה לדעות שונות ואחרות גם אם אינני מסכים  איתן. אני קורא לכל המתמודדים לנהוג בהגינות וברוח טובה, כי בסופו של דבר כולנו מהווים דוגמא לציבור הבוחרים שלנו".

ליאל אבן זוהר | צילום: אביבית איזקסון

 ליאל אבן זוהר: "אני מציעה לכולם לעסוק בעובדות ולומר אמת לציבור. לגבי התנהלות בריונית או פלילית עליה שמעתי, כלפי מועמדים ומועמדות וכלפי מנהלות פורומים: אני מוקיעה אותה מכל וכל, ומצטערת שהפוליטיקה המקומית מגיעה למחוזות הללו. אעמוד לצד כל מי שנפגע, ואני מוכנה גם להגיש עימו או עימה תלונות למשטרה, במידה ומישהו מהם חושש לעשות כן".

רז קינסטליך | צילום אבי מועלם

 רז קינסטליך: "אני קורא לכל המתמודדים להתעשת ולזכור כי יש גם את היום שאחרי ובסופו של דבר כולנו כאן למען התושבים. מי שמדבר על שינוי חייב להתחיל את השינוי כבר בניהול מערכת הבחירות שלו, הלכה למעשה. כבר בתחילת מסע הבחירות הבחירות שלי, הסרטון הראשון שהוצאתי היה סרטון בו קראתי לכל התומכים והמתמודדים לשמור על ראשון לציון נקייה. לא ניתן לפגוע בדמוקרטיה".