סיפורו של הקוף יאשה, שפורסם בראשונה בעיתון 'ידיעות ראשון' וכאן, ממשיך לעורר גלים וכבר הגיע להתערבות של המחוקקים. בשבוע שעבר שלח חבר הכנסת ויו"ר סיעת 'ישראל ביתנו' רוברט אילטוב, מכתב לשר להגנת הסביבה אבי גבאי, ובו הוא מבקש ממנו להתערב כדי לסיים את הפרשה הזו.

כזכור, לפני כשבועיים התפרסמה כתבה על משפחת פייגין, שחיית המחמד שלה, הקוף יאשה, נלקח ממנה על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, לאחר 26 שנה בהן גדל עם המשפחה.

רשות הטבע והגנים טענה כי "הקוף הוחזק באופן לא חוקי ומטופל כעת על ידי וטרינר צמוד עקב מצב בריאותי ירוד, זאת על פי החלטת בית המשפט ולטובת הקוף". בהמשך אמרו ברשות כי יאשה סובל מסוכרת והוא מטופל בפארק הקופים.באחרונה התערב לטובת המשפחה ח"כ אילטוב, ושלח מכתב לשר גבאי: "יאשה חי במחיצת המשפחה מגיל חצי שנה ועד 26, על כן סביבתו הטבעית היא סביבה אנושית, במחיצת משפחת פייגין. עקירתו של יאשה מסביבתו הטבעית לסביבה חדשה בגילו המבוגר, תגרום למוות מוקדם כתוצאה מחוסר יכולתו להסתגל לסביבה החדשה בגילו המופלג.

"על כן, המלצתו של הווטרינר היא חד משמעית ואינה משתמעת לשתי פנים: 'לטובת הקוף, יש להחזירו הביתה בהקדם האפשרי'. אמנם אין חולק על כך שקופים אמורים לחיות בטבע, אך יש להתחשב בנסיבות המיוחדות. חוות הדעת שאומרת שהדבר יוביל למותו, מובילה למסקנה שההחלטה פה אבסורדית ומקוממת", כתב אילטוב.

כעת יש לראות אם הלחץ הציבורי והמכתב שנשלח לשר להגנת הסביבה יצליחו להחזיר את יאשה לחיק משפחתו.