צילום: Shutterstock תושבת ראשון לציון ניסתה להיכנס לספרייה שאותה היא פוקדת במשך שנים, אך לטענתה הספרניות סירבו לקבלה בטענה שהמקום פתוח באותו יום לציבור התורני בלבד.

אירועי פסטיבל הנשים? לא לדתיות

"אני גרה בשכונת כרמים ונוהגת לפקוד באופן קבוע את ספריית 'כותר' מאז שנפתחה לפני הרבה שנים", מסבירה לי ויצמן, תושבת השכונה. "הספרים היו אצלי ברכב ועברתי ליד המקום, לא זכרתי בכלל אם הספרייה פתוחה או סגורה אז החלטתי לנסות ולהיכנס כדי להחליף אותם".

אלא שלתדהמתה הרבה הספרניות מנעו ממנה לקבל שירות. "נכנסתי ואמרתי שלום ואז הספרנית אמרה שהיא לא יכולה לקבל אותי כי הספרייה פתוחה רק לציבור התורני. הייתי כל כך המומה שבדיעבד הייתי צריכה לשאול כל כך הרבה שאלות, אבל מרוב ההלם פשוט לא הייתי מסוגלת לשאול", היא מספרת. "אמרתי לה 'את בכלל שומעת מה את אומרת לי?', אבל היא רק התנצלה והסבירה שזה לא משהו שהיא החליטה עליו. הספרנית ממש גמגמה ולא היו לה תשובות, אז אמרתי שאני מבקשת טובה ושרק תיקח את הספרים ממני כדי שלא יהיה איחור מוגזם בהחזרה, והיא אמרה 'אני מצטערת אני לא יכולה לקחת היום אלא רק מהציבור התורני".ויצמן החליטה שהיא לא מקבלת את המהלך והודיעה לספרנית שאם כך אז גם היא חלק מהציבור התורני. "אמרתי לה את רוצה לבדוק אותי בציציות? אז היא לקחה ממני את הספרים, יצאתי וחזרתי פנימה ושאלתי אותן אם הן מבינות עד כמה זה הזוי מה שנעשה והן שתקו. אמרתי שאני מצטערת שאני מוציאה את זה עליהן אבל זה פשוט מקומם. פניתי לעירייה ולמרכז הספרייה שהבטיחו שיבדקו את הנושא ויחזרו אליי".

ספריות ה'כותר' מופעלות ברחבי ראשון לציון ומשרתות את כלל ציבור התושבים, "הספרייה הייתה ריקה מאנשים, אני חושבת שאסור בכלל להיכנס למקום בו ההפרדה הזו מתאפשרת", מסכמת ויצמן בכעס. "מה השלב הבא? ימים לאשכנזים וספרדים? אולי אם נלך בקניון עם גופיה זה לא בסדר? אולי לחכות בתור בעירייה עם שמלה קצרה זה לא בסדר?".

תגובת עיריית ראשון לציון: "לאחרונה התקבלו פניות להנגיש את שירותי הספריות לטובת הציבור התורני. מגזר זה זכאי לקבל שירותי תרבות בדיוק כמו הרוב החילוני.

במסגרת זו הוחלט לקיים פיילוט בו יינתן השירות ביום אחד בשבוע שבו הספריות ממילא סגורות. הציבור החילוני ימשיך ליהנות מההיצע ומהתכנים בספריות העירוניות בדיוק כפי שהיה בעיר במהלך השנים".