נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה,יגיע היום (רביעי) לראשון לציון. הוא אמור להניח זר באנדרטה הנמצאת בגן הזיכרון לזכר קורבנות השואה, וזאת  לציון העזרה של ממשלת פיליפינים במלחמת העולם השנייה. שם תמתין לו מחאה של תושבי העיר, המתנגדים לביקור הנשיא השנוי במחלוקת, והכבוד העירוני המוענק לו. 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה |  צילום: Bullit Marquez

לקראת השעה ארבע בצהריים אמורים דוטרטה ופמלייתו להגיע לראשון לציון. לאירוע יתלווה ראש העירייה, דב צור, שיקבל את פניו ויעמוד לצידו במהלך הטקס. זאת לאחר שהנשיא כבר התקבל רשמית ע"י נשיא המדינה וראש הממשלה. 

ביקורו של דוטרטה, שידוע במספר אמירות בעייתיות, ביניהן המשפט "ככל שיהיו יותר נשים יפות, כך יהיו יותר מקרי אונס", מתקבל בהתנגדות נחרצת של חלק מתושבי העיר.

השבוע הוקם דף פייסבוק תחת השם "תושבי ראשון לציון לא רוצים את נשיא הפיליפינים". מארגניו מתכוונים היום לצאת ולהפגין מול דוטרטה ולהביע את חוסר שביעות רצונם. 

נשיא הפיליפינים בפגישה עם נשיא המדינה | צילום: גלי טיבון

"אני מורה לתנ"ך ומדברת כל יום עם תלמידיי על ערכים ומוסר", מסבירה עופרי ויינר, אחת התושבות שצפויה להגיע למחאה. "אני מתביישת שהאיש הזה זוכה לכבוד. אני חושבת שכמורה עליי לנקוט עמדה מוסרית ולהשמיע אותה. כמורה, כאמא, כאשה, כמי שמאמינה ומחנכת לשמירה על זכויות אדם אני מרגישה צורך למחות. האיש הזה במעשיו ובאמירותיו מייצג אלימות נוראית".

המחאה צפויה להיות הפגנה שקטה שבה יביעו התושבים את עמדתם. "אני אעמוד שם בנימוס עם שלט ואמחה.  מקווה שלא אהיה לבד", אומרת ויינר וקוראת לתושבים נוספים להגיע ולהתייצב לצידה. 

מפגינים נגד הנשיא הפיליפיני. מחאה שקטה | צילום: פרטי

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "הנשיא הגיע לביקור רשמי בישראל, במסגרתו נפגש גם עם נשיא המדינה וראש הממשלה. במסגרת הביקור הוא ביקש להגיע ולהניח זר באנדרטה שנחנכה ב-2009, לציון העזרה של ממשלת הפיליפינים כלפי היהודים בתקופת השואה ולזכרם של הקורבנות".