תושבי ראשון לציון ממליצים בחום לחברים לעבור לכאן אבל מאוד לא מרוצים ממצב התחבורה בעיר. כך עולה מתוצאות משאל הבחירות של מיינט ראשון. 60 יום לבחירות העירוניות פרסמנו משאל כדי לבדוק מה אתם חושבים על מצב העיר ואיך תכריעו בהצבעתכם ב-30 באוקטובר.

לאחר שבוע של הצבעה ולאחר שענו עליו למעלה מאלף מתושבי העיר, אנו מפרסמים את תוצאותיו. חשוב לציין שאין לתוצאות משמעות מדעית כלשהי מאחר ומדובר במשאל אינטרנטי ולא בסקר.

רובע הבילויים של ראשון לציון | צילום אבי מועלם

על השאלה "מהו הנושא הכי חשוב שלפיו תצביע בבחירות?" ענו 31 אחוז – רמת החינוך בעיר. הנושא השני שהכי חשוב לתושבים עם 27 אחוזים הוא מצב התברואה והניקיון, לאחר מכן עם 23.5 אחוזים עלות המיסים העירונים ובמקום הרביעי עם 18 אחוזים נמצא נושאי דתיים-חילוניים.

על השאלה "איך היית מדרג את העיר מבחינת הדימוי שלה?", 45 אחוזים מהעונים חושבים שראשון לציון היא עיר "שיש פה ושם מה לשפר בה". 37 אחוזים מהעונים טוענים שזו עיר  "שפשוט כיף לגור בה", ורק 17 אחוז מהעונים חושבים שזו עיר במצב בעייתי שדורש תיקון. 

רק 16 אחוז מהעונים חושבים שהחינוך בעיר מצוין

בנושא החינוך 54.5 אחוזים ענו כי רמת החינוך בעיר היא 'סבירה'.  24.1 אחוזים ענו שרמת החינוך טעונת שיפור, ו-4.6 אחוזים ענו שרמת החינוך לא טובה. 

תלמידים בבית ספר. צילום: אבי מועלם

מה חושבים התושבים על מצב התחבורה?

מדובר בנושא המשמעותי ביותר שעלה במשאל של ראשון לציון.

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה ממצב התחבורה בעיר והסביבה?" ענו  46 אחוז כי יש לא מעט בעיות, 37 אחוזים ענו "הצילו, חיים מפקק לפקק", ו-17 אחוזים ענו שבסך הכל סביר, "הכל זורם".

עיקר הבעיה נובעת כאן ככל הנראה ממשבר תחנת רכבת 'ראשונים', כזכור לפני מספר חודשים הוחלט במשרד התחבורה להפסיק את הקו הישיר מתחנת 'ראשונים' לתל אביב מה שגורם לעיכובים רבים עבור הנוסעים, שרבים מהם אף נאלצו לחזור לרכבם הפרטי, מה שמוסיף על הפקקים בבוקר ובשעות אחר הצהריים. 

מה חושבים התושבים על מצב הניקיון?

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר? התשובה אינה חד משמעית. רוב העונים, כ-60 אחוזים, ענו שהם "לפעמים מרוצים ולפעמים פחות". 22 אחוזים ענו שהם מרוצים מאוד, ו-18.3 ענו שהם "רוב הזמן לא מרוצים".

שכונת נווה חוף בראשון לציון| צילום: אבי מועלם

אפשרויות הבילוי מגוונת

כאן התשובה היא כמעט חד משמעית. תושבי ראשון לציון מרוצים ממגוון אפשרויות הבילוי המוצעות להם בעיר. על השאלה  "איך היית מגדיר את אפשרויות הבילוי בעיר?" - ענו 70 אחוז כי הן "מגוונות לכל גיל". 25.7 אחוזים ענו שהן "מוגבלות בעיקר בסופי שבוע", ורק 3.8 אחוזים ענו שהן "לא קיימות, חייבים לצאת מהעיר".

תמונה לא אחידה – התגובות על נגישות שירותי העירייה

על השאלה "עד כמה שירותי העירייה נגישים ונוחים לך?" - 69 אחוז ענו כי הם חושבים שיש שירותים שהם נוחים ונגישים ואחרים פחות - "התמונה לא אחידה". 14 אחוז מהעונים חושבים שעיריית ראשון לציון תקועה "אנחנו בפיגור אחרי ערים אחרות". ו16 אחוז טוענים כי השירותים בעירייה "נגישים, זריזים וטובים".

על השאלה "האם אתה מרוצה מרמת הפיתוח הסביבתי בעיר  מסלולי אופניים והליכה, פארקים, גני שעשועים ועוד?" ענו 51 אחוזים כי הם מרוצים חלקית ויש הזנחה מסוימת, במקום השני עם 36.5 אחוזים נמצאת התשובה 'מרוצה מאוד, יש כאן הכל', ורק 12.7 ענו שהם "מאוכזבים, כמעט בכל תחום". 

האם התושבים ימליצו לחבריהם לעבור לעיר?

לסיכום השאלה האחרונה עסקה בנושא המעבר לראשון לציון שידועה בשנים האחרונות כיעד מבוקש לזוגות צעירים ומשפרי דיור באזור השפלה, וצפויה בקרוב להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. כאן המסר הוא חד משמעי: תושבי ראשון לציון ממליצים בחום.

על השאלה "האם היית ממליץ לחברים שלך לעבור לעיר?" – ענו 63 אחוזים מהעונים "בודאי, בכל הזדמנות". 31.9 אחוזים התלבטו ואמרו "לא בטוח, היא לא להיט", אבל רק 4 אחוזים ענו "לעבור לכאן? חס וחלילה". 

יש לציין כי מדובר במשאל שאינו מייצג והוא מסתמך על פלטפורמה אינטרנטית.