אחת ממטלות הבית המפרכות והמעצבנות ביותר היא הוצאת האשפה אל הפח המרכזי. ככל הנראה, משימה זו תיחסך מתושבי השכונות החדשות שהולכות ונבנות בימים אלה בראשון לציון. העירייה פרסמה מכרז להקמת מערכת פינוי אשפה פניאומטית בשכונות החדשות במזרח העיר ובמתחם האלף.

הדמיית המערכת הפניאומטית | הדמייה: אלי ארמון אדריכלים


בעירייה מסבירים כי אחד היתרונות בהקמת שכונות 'מאפס' היא האפשרות לשלב פתרונות יצירתיים ומתקדמים לשיפור איכות חיי התושבים.

המערכת החדשה שתוקם בשכונות נרקיסים ונוריות וכן במבני מגורים, מבני ציבור ועסקים במתחם האלף, תייתר את הצורך במכולות אשפה במתחמי בניינים.

היא בנויה ממספר פירים אסתטיים שיוצבו בלובי המבנה ותאפשר הפרדה במקור של הפסולת. הפסולת תצנח למערכת צינורות תת־קרקעיים. עם הצטברות כמות מסוימת של אשפה על גבי המגוף, מופעל מפוח בתחנת האיסוף המרכזית ליצירת ואקום, וזה מושך אוויר במהירות גבוהה מכיוון המגוף אל תחנת האיסוף.

האשפה 'רוכבת' בצנרת תת־קרקעית על זרם האוויר ומגיעה אל תחנת האיסוף המרכזית שם היא נדחסת למכולת האשפה.

איסוף האשפה במרוכז ייעשה מתחנת האיסוף המרכזית שמחוץ לשכונת המגורים. בכך למעשה האשפה נעה מתחת לפני האדמה ולא באמצעות משאיות אשפה בכבישי השכונה.

כלומר ביטול גורם הרעש והפרעה לתנועה, שיפור באיכות האוויר וכן מניעת ריחות רעים ומכרסמים במכולות האשפה המוכרות הנמצאות בדרך כלל בחדרי האשפה בבניינים או במקום ייעודי בבניין.

"המערכת תהפוך את העיר להרבה יותר ירוקה", אומר ראש מינהל איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון, איתמר לוי, "היא תפחית את זיהום האוויר, תמנע מטרדים סביבתיים ותברואתיים ותוזיל משמעותית את הוצאות התושבים והעירייה על פינוי אשפה ופסולת למיחזור".

המערכת מסוגלת לקלוט כמות של עד 25 טון אשפה ופסולת ביום וזמינה 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

ראש החברה הכלכלית, ניצן פלג, מדגיש כי עלות המערכת גבוהה יחסית ונאמדת ב־62 מיליון שקל, אולם שבכל שנה היא תחסוך בין 2 ל־3 מיליון שקלים רק על תפעול משאיות,העסקת עובדים ועוד.