צדפית מזוז, אם לשלושה, מתוכם תינוקת טרייה, היא אחת מאלפי הורים שגילו לאחרונה שבקרוב ייאלצו ככל הנראה להפרד מתחנת 'טיפת חלב' השכונתית, ולכתת את רגליהם ועגלותיהם לתחנה מרוחקת. הסיבה היא פתיחת תחנה בשכונה חדשה, והפתרון: פיזור התינוקות של תחנת 'רמז' בין שלוש תחנות בשכונות שונות. ההורים פתחו במאבק.

המחשה: shutterstock

"האחיות אמרו שמדברים על סגירה ממשית וזה עניין של כמה חודשים עד שייצא לפעולה", מספרת מזוז. "זה משפיע עלינו ועל כל ההורים. עברתי לשכונת 'רמז' מתוך מכלול שיקולים, שאחד מהם היה 'טיפת חלב' בקרבת מקום. לא צריך לקפל עגלה, להביא סל קל, אלא מרחק הליכה קצרה ברגל וזה משהו בסיסי שצריך להיות נגיש לכל הורה".

לדבריה בעבר היו שתי תחנות טיפות חלב באזור. "אחת נסגרה לפני כמה שנים וכעת רוצים לסגור את התחנה ברחוב גורדון", היא מוחה. "אם יסגרו את זו נישאר בלי שום דבר, ואנשים, חלקם בלי רכב, יצטרכו להתנייד עם תינוקות קטנים מרחק גדול, בגשם ובחמסין. איך לא חושבים על זה כשמשאירים אזור כל כך גדול בלי שירות בסיסי?"

מי שנקרא לסייע הוא תושב השכונה, חבר המועצה אוהד אוזן, ששלח מכתב לראש העירייה, דב צור, בבקשה לסייע.

"הובא לידיעתי, כי יש כוונה לסגור את התחנה לבריאות המשפחה שברחוב גורדון בראשון לציון", הוא כותב. "כמו כן נודע, כי במקביל תפתח תחנת טיפת חלב בשכונת נחלת החדשה, ומטופלי טיפת חלב גורדון 'יחולקו' בין התחנות השונות: קריית ראשון, גן נחום, ונחלת החדשה. מיותר לציין כי הדבר מנוגד לכל הגיון, ולאב או אם הלוקחים את תינוקם, החל מלידתו, ואין ברשותם כלי רכב, לתחנה שאינה באזור מגוריו – היא פעולה בלתי אפשרית של ממש. לעיתים בגילאים יותר מאוחרים, של צורך בביקורת התפתחותית גם הסבים והסבתות שותפים לסיוע ואין כל אופציה שניתן להגיע אל אחת מתחנות טיפת חלב שציינתי, מרחק של חצי שעה ברגל לקרובה ביותר".

נכון לעכשיו מקווים ההורים שרוע הגזירה יוסר מעליהם, אך מציינים שלא יוותרו על השירות החיוני הזה ללא מאבק.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "שירות טיפת חלב הינו שירות באחריות משרד הבריאות המקצה צוותים רפואיים. הרשות מקצה ומתחזקת את המבנים בהתאם לבקשת משרד הבריאות ולפי צרכי האוכלוסיה".