כאשר אדם חוזר לביתו והכניסה לחנייה, ולעיתים לרחוב, חסומה, הוא כועס ומתוסכל. במקרה של תושבי שכונת גני אסתר, הגובלים עם בית העלמין הישן, זו שגרת יומם. בכל הלוויה או אזכרה, ממלאים את הרחוב מאות כלי רכב החונים בניגוד לחוק, באדום לבן, על אי תנועה, על מדרכות ואף בכניסה לחניה של הבניינים. בעקבות תלונות רבות לעירייה הוחלט למצוא לבעיה פתרון.

השער הישן בבית העלמין גני אסתר. הסדר חנייה חדש | צילום: עיריית ראשל"צ

בית העלמין הישן ממוקם מזה כ-30 שנה בשכונת גני אסתר, והוא מקום מנוחתם האחרונה של אלפים מתושבי העיר ושל חללי צה"ל הקבורים בחלקה הצבאית. בית העלמין מתרחב משנה לשנה ומצוקתם של התושבים מחריפה.

מתוך הבנה ורגישות למבקרי בית העלמין הפוקדים את המקום בנסיבות מצערות, עיריית ראשון לציון הנחתה את החברה לבטחון לנהל הסברה במקביל לאכיפה. כמו כן חודשו הסימונים והשילוט על מנת שיהיו ברורים ככל הניתן לנהגים. אולם, כל פעילויות אלה לא הצליחו לשנות את המציאות שפוגמת באיכות חיי התושבים, בין היתר מכיוון שמטבע הדברים, בהלוויות ואזכרות, מדובר במבקרים רבים מחוץ לעיר שלא מכירים את מדיניות האכיפה באזור.

השבוע, בברכת חברה קדישא, הוחלט על פתרון שאמור לסייע: סגירת שער מספר 3 ברחוב כנפי נשרים ללוויות ובמקומו פתיחת שער מספר 4, בצד המזרחי של בית העלמין, ברחוב יוסף בורג. שם הכשירה העירייה חניון מוסדר, רחב ידיים וללא תשלום. "זהו פתרון מצוין ורצוי מבחינתנו" אמרה חנה לאידרשניידר ,תושבת השכונה. "השינוי יחזיר סוף סוף את המצב ברחוב לרמה שמאפשרת חיים נורמליים". 

עתה משוכנעים בעירייה שהפתרון שהושג ישביע את רצון כל הצדדים. השבוע צפויה החברה לבטחון לקיים סיור בשיתוף חברת קדישא באזור במסגרתו יוחלט על התקנת ומיקום שלטי ההכוונה החדשים בסביבת בית העלמין.

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, אמר: "אחרי לא מעט שנים בהן נתקלנו בקשיים, אנו שמחים על הפתרון שנמצא וישפר דרמטית את איכות חייהם של התושבים הגרים בסמוך לבית העלמין, ושל המבקרים בבית העלמין שלא יאלצו להסתובב זמן רב באיתור חניה ולחשוש מקבלת דו"חות. אנו מודים למנכ"ל חברה קדישא- ישראל הורוביץ, על שיתוף הפעולה שלו והנכונות לסייע ועל כך ששם את טובת הציבור לפני הכל".