ב-25.12.17 אישרה מועצת העיר ראשון לציון תיקון לחוק העזר העירוני, שמאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת, והייתה העיר הראשונה לעשות כן. בישיבת מועצת העירייה אושרה פתיחת המרכולים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים.

רחוב רוטשילד | צילום קובי קואנקס

ההחלטה התקבלה בעקבות סערה ארצית שעורר בכנסת 'חוק המרכולים', הקובע כי עסקים יהיו סגורים בשבת, אלא אם יש חוק עזר עירוני שקובע אחרת.

בעקבות תלונות רבות של תושבים ובעלי עסקים שחששו שהחוק החדש יחייב אותם לסגור בשבת, נערכה בישיבת מועצת העירייה הצבעה בנושא. ברוב קולות עבר חוק העזר המאפשר פתיחת עסקים באזורי התעשייה וברחובות המרכזייםז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים

למרות זאת אמש (ראשון) התפרסמה תשובת שר הפנים, אריה דרעי, ובה סירוב לאשר את חוק העזר הזה. המשמעות כרגע היא איסור על פתיחת בתי עסק בשבת, למרות החלטת מועצת העירייה. תשובה שאינה מקובלת על עיריית ראשל"צ, והיא יוצאת במתקפה.

ישיבת המועצה בנושא פתיחת המרכולים בשבת | צילום: באדיבות העירייה

בעירייה מצהירים כי זה לא סוף פסוק מבחינתם והם יילחמו על כך במערכת המשפטית.

"אנו מתכוונים להילחם על אישור התיקון לחוק העזר, ואף היינו הראשונים שהגישו עתירה לבג"ץ בעניין כבר לפני מספר חודשים", אומרים בעירייה. "תמוה בעינינו שמנכ"ל משרד הפנים נזכר להתייחס למכתב שנשלח אליו כבר לפני מספר חודשים והוא לא הואיל להתייחס אליו לפני הגשת העתירה. כרגע, ההודעה של משרד הפנים חסרת משמעות כיוון שהעתירה עומדת לפתחו של בג"צ".