קורס חובלים הוא מהקורסים היוקרתיים בצה"ל הייעודי לקציני הים ומכשיר את מיטב בני ובנות הנוער לעמוד בחזית הלחימה הימית. 

כובעים באוויר וסירות למים. החובלים החדשים | צילום: דובר צה"ל

הכשרת קורס חובלים היא מהארוכות ביותר בצה"ל ומורכבת מ-28 חודשים אינטנסיביים ומאתגרים במיוחד. בתקופה זו מקבלים החניכים ידע נרחב ועוברים הכנה מיטבית לביצוע משימות ימיות מורכבות, שיהוו חלק משגרת היום- יום והחירום שלהם במהלך התפקיד.

הצוערים, שעברו את הקורס, עתידים לפקד על צוותי לוחמים בכלי השיט השונים בלב הים. תפקידם דורש מיומנות גבוהה ויכולת לשלב בין פיקוד לבין תפעול מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגת בזירה ייחודית ומאתגרת.

הקורס כולל בתוכו טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים, הכשרה על סירות, הכרת המבנה שלהן ופיקוד עליהן, תרגול תרחישים מגוונים והפלגות, לימוד חומר עיוני ובמקביל זחילות, טיפוס וריצות למרחק. בשלבים המתקדמים לומדים על כלי השיט- דבורות ודבורים, על המבנה, מערכות נשק, מערכות ניווט, שיט ועוד.

בנוסף, עושים במהלך הקורס תואר במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ומשתבצים באחת מן המגמות: שיט, מכונה, או אלקטרוניקה.

סגן אבי אשכנזי. להוות דוגמא אישית לפקודים | צילום: דובר צה"ל

לכן זה כבוד מיוחד שאחד מבני העיר, סגן אבי אשכנזי (21) נמנה על החבורה המיוחדת הזו. אשכנזי הוא בוגר תיכון מקיף ח', שם הרחיב את מגמות הגיאוגרפיה ומדעי הסביבה. הוא לא צפה גיוס לחובלים אך לדבריו, אחרי שעבר את שרשרת המיון, ידע שזהו המקום הנכון עבורו.

לצורך הכשרה ממושכת של 28 חודשים הוא השאיר את האתלטיקה ומשחקי הכדורגל מאחור. "אני לוקח איתי להמשך השירות ניסיון אדיר שצברתי, המון ידע מקצועי, אבל יותר מכול את היכולת ללמוד באופן עצמי ולשאוף גבוה", הוא אומר.

מה התכניות לעתיד?

"אני מגיע למגמת השיט. זה אומר שאשרת כקצין משמרת גשר. כלומר, אהיה אחראי על ניווט וניהול הספינה. תפקיד הקמ"ש דורש ממך להיות ערני לכל תרחיש ובכל שעה. לוודא מוכנות עבור כל תרחיש קטן שיכול להגיע, ולצפות מראש גם את התרחיש הקטן ביותר".

"כמו הרבה בני גילי, אתה מכוון לסיירות ולשירות המשמעותי ביותר" מספר אשכנזי.  "וזה אומר ללכת לתפקיד של סיירות.  בהתחלה ניגשתי ליום סיירות ושם קיבלתי זימון למיון חובלים ולגיבוש לפני הקורס. בגיבוש עצמו אהבתי את מה שראיתי והתאהבתי בזה. עברתי את הגיבוש ומשם לקורס. מדובר בקורס של 28 חודשים והוא מורכב משישה שלבים שונים שבכל אחד מהם אתה לומד ומתקדם בעניין אחר. מתוכם סיום תואר בתקופה של שמונה חודשים. מדובר בקורס לא תמיד קל, בשלבים שראיתי הכי פחות את המשפחה היה לי הכי קשה כי הגעגועים הקשו עלי". 

לפני הטקס זכה אשכנזי לכבוד מיוחד כאשר הנספח הצבאי של חיל הים האיטלקי העניק לו מתנה מיוחדת, "האדמיריל האיטלקי, כאות כבוד ושיתוף פעולה העניק לי את הפיגיון שהוא חלק מסיום קורס חובלים באיטליה. היה לנו טקס מצטיינים ואז הוא נכנס והעניק לי את המחווה הזו".

כאשר אשכנזי מדבר על הקורס הוא נשאר צנוע, לא מתפאר בתארים שקיבל וזוכר גם להודות למשפחה התומכת שדחפה אותו להצלחה. בין השמות יש שם אחד מפתיע שאשכנזי לא שוכח. "המורה שלי שמחה עזר, היא אחת הסיבות להצלחה. יש לי קשר מאוד מיוחד עם המורה שלי שחינכה אותי בכיתות ז עד ט', שמרנו על קשר גם אחרי והיא הייתה מדריכה שלי. הייתי נפגש איתה גם במהלך הקורס והיא תמיד אמרה לי שכשאני אסיים היא תרצה להגיע לטקס ואין מה לומר, היא אחד האנשים שיותר השפיעו עלי". 

מה הדבר החשוב ביותר בעיניך בתפקיד?

"משמעות התפקיד היא להיות בעל הסמכות בספינה במספר היבטים אבל קודם כל, להוות דוגמה אישית לפקודים שלך, לכבד ולהיות אנושי, אלה ערכים שבחשיבות העליונה. בקצה, מדובר על להוביל את הספינה בהצלחה".  

במעמד חגיגי בו קיבל את התואר הנכסף השתתפו נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן, ראש המטה הכללי, רב אלוף גדי איזנקוט ומפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט.