בשבועות האחרונים פוקדת את בעלי הבתים בשכונת נווה דקלים שבמערב ראשון לציון סופת חול קבועה. לדבריהם, שורש הבעיה היא חולות שעפים ברוח כתוצאה מעבודות תשתית, המבוצעות מצידו השני של כביש איילון המפריד בין השכונה הוותיקה לבין מתחם האלף – אזור בנייה רחב ידיים המשתרע משדרות משה דיין ועד הסופרלנד.

מתחם האלף | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

עבודות הפיתוח לא התחילו היום, אך הבעיה החלה בשבועות האחרונים כאשר לטענת התושבים, התרכזו כלי ההנדסה הכבדים באזור הדרום מזרחי של מתחם האלף. עבודות אלה, הכוללות חפירה בדיונות ויישור הקרקע, גורמות, בסיוע הרוח המערבית, להגעת ענני חול לשטח השכונה.

התושבים שסובלים במיוחד הם תושבי הרחובות המערביים בשכונה: שיאון, חיספין, נטור, חד נס ואניעם.

"החול שמתרומם על ידי הכפות הענקיות של הדחפורים עף באוויר ונוחת אצלנו בחצר", מספר אילן לוין, תושב רחוב נטור. "זה התחיל לפני כשבועיים, ומאז אנחנו סובלים".

זה קורה כל הזמן?

"זה תלוי במידה רבה בשעות העבודה וברוח שיש באותו הזמן כי אם יש רוח מערבית חזקה אז החול שעף פשוט מגיע מהר יותר לחצר ולשכונה". לוין מוסיף ומספר שאי אפשר לפספס את החול וחלקיקי האבק שממלאים את הבית מאז החלו העבודות הללו. 

"הצורך לנקות את רהיטי הגינה כל יומיים, מה שלא היה פה לפני העבודות, ממחיש עד כמה המצב לא טוב ולא נעים", הוא אומר ומוסיף: "העבודות צפויות להימשך פה עוד זמן רב וזה לא לעניין".

ענת עמרני, גם היא תושבת השכונה, סבורה שעל העירייה לפקח מקרוב על העבודות בשטח, ומדגישה את ההיבט הבריאותי. אסור שפרויקט כזה, חשוב ומשמעותי ככל שיהיה, יפגע בתושבים ובבריאות שלהם", היא אומרת. "חבל על הנזק הסביבתי ועל הבריאות של הילדים בשכונה. העבודות בשטח חייבות להיות בשליטה ומי שמלווה את הפרויקט חייב להקפיד שתושבי האזור לא יסבלו".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "העירייה תקיים במקום בדיקה באמצעים טכנולוגיים על מנת לבחון את הנושא לעומק".