נערים שגרמו לנזקים בתיכון בעיר, יבלו שעות רבות בבתי הספר בשנת הלימודים הקרובה. זאת לאחר שבעיריית ראשון לציון החליטו להתמודד אחרת עם תופעת הוונדליזם במתקנים ציבוריים. ההרתעה לבני הנוער: תשלום על ההשחתה בעבודה התנדבותית.

ונדליזם בהיכל התרבות | צילום עיריית ראשל"צ

מאחורי תופעת הוונדליזם, בעיקר בימי חופשת הקיץ, עומדים בדרך כלל בני נוער שמבצעים את המעשים ללא סיבה ברורה. בחלק מהמקרים את עלות הנזק שנגרם ישלמו הוריהם. במקרים בהם מדובר בעבירה שחוזרת על עצמה, מעורבת המשטרה. 

בחלק אחר מהמקרים ננקטת שיטה אחרת ויוצאת דופן. בפעם הנוכחית, שבה נתפסו בני נוער בביצוע ההשחתה, הוחלט, לצורך הרתעה ותהליך חינוכי, להמיר את עלויות הנזק הנאמדות באלפי שקלים בהתנדבות במוסדות חינוך, וזאת על פי צרכי הנהלת בית הספר.

בעירייה מקווים שעבודות אלו, שיתקיימו במוסדות החינוך בהם לומדים בני הנוער, ובמיוחד בתיכון בו לומדים חלק מהמעורבים, ישנו את גישתם לשמור על המקום בו ישתלבו בהתנדבות.

ונדליזם בתיכון | צילום עיריית ראשל"צ

אין זו פעם ראשונה שהעירייה מיישמת את השיטה הזו. כך למשל נער שנתפס על אי איסוף צואת כלבו, התנדב ביום המעשים הטובים לבעלי חיים כחלופה לדו"ח.

בחברה לבטחון, שמסגלים מדיניות דומה, הסכימו להמיר דו"ח על ריסוסי גרפיטי במתקנים ציבוריים בתמורה לניקיון וצביעת קירות שהושחתו. המדיניות יפה לבני נוער שעוברים עבירות קלות וזו פעם ראשונה שלהם.

בחברה לבטחון מסבירים שכאשר מדובר בבני נוער שנתפסים בפעם הראשונה, מדובר במעשה קונדס שיכול להסתיים בתיק פלילי שיכתים את הנער ועתיד ולכן נדרשת רגישות אך באותה נשימה גם נחישות והרתעה לבל יבצעו זאת שוב. המסר הוא שגרימת נזק היא לא משחק ילדים ויש לה מחיר.