מהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בעברייני תנועה? במקום להעניש הוחלט בראשון לציון על חינוך מחדש. בחודשים האחרונים פועלת בעיר תכנית ייחודית המטפלת בעברייני תנועה בדרכים חינוכיות, המהוות חלופה לענישתם.

מדובר בשיתוף פעולה בין משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ועמותת 'אור ירוק' המפעילים את הקבוצה במסגרת התכנית "נסיעה במבחן". התכנית הפועלת ביוזמת שירות המבחן למבוגרים במשרד העבודה והיא תכנית טיפול ושיקום לנהגים עוברי חוק, במטרה למנוע הישנות חזרתם לביצוע עבירות תעבורה.

צילום אילוסטרציה: shutterstock

התכנית מיועדת לנהגים בוגרים מגיל 18, שהיו מעורבים בביצוע עבירות תעבורה, והופנו לשירות המבחן למבוגרים על ידי גורמי אכיפת החוק.

התכנית כוללת 14 מפגשים קבוצתיים בהנחיית קצין מבחן משירות המבחן למבוגרים ומתנדב מעמותת 'אור ירוק'. התכנית פועלת במודל פסיכו-חינוכי, להגברת ההבנה והמודעות לאחריות הנהגים לדפוסי הנהיגה העברייניים שלהם ולמניעים האישיותיים, החברתיים והתרבותיים, המשפיעים על אופי נהיגתם.

כמו כן, במסגרת התוכנית מובאים למודעות והכרה, ה"מחירים" וההשלכות של ביצוע עבירות התעבורה על הנהג והחברה. התכנית פועלת לשינוי עמדות הנהגים, ביחס לדפוסי הנהיגה ולרכישת כלים ומיומנויות לנהיגה אחראית ובטוחה. 

תכנית "נסיעה במבחן" הוקמה לאור ההבנה כי לא ניתן להסתפק באכיפה וענישה, ויש צורך בפעילות מניעתית אקטיבית, בכדי למנוע מעברייני תעבורה לחזור ולבצע עבירות נוספות שעלולות לסכן חיים.

צילום: צביקה טישלר

ארז קיטה מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "עברייני התנועה מסכנים את חייהם של כלל משתמשי הדרך וכדי למנוע מהם לעשות כך יש צורך לשלב גם חינוך וההסברה אודות ההשלכות של מעשיהם. תכנית השיקום היא כלי חשוב במאבק בתאונות הדרכים ומסייעת להפחית את סיכוייהם לעבריינות חוזרת. במקביל לפעילות החינוכית שלנו על המדינה להוסיף עוד ניידות ועוד שוטרים בכבישים כדי ליצור אווירה הרתעתית שתמנע מאותם עבריינים לסכן את החיים של כולנו".

אסתי שדה, מנהלת שירות המבחן למבוגרים, מוסיפה: "מדובר בתכנית חדשנית, המהווה מענה ייעודי וייחודי, שלא ניתן במסגרות אחרות, במהלכה המשתתפים עוברים מסע אישי וקבוצתי משמעותי, המסייע להם בתהליך של שינוי בעמדותיהם ובדפוסי ההתמודדות שלהם. תכנית זו מקובלת על ידי בתי המשפט לתעבורה ברחבי הארץ, כמרכיב שיקומי, המתווסף לרכיבי הענישה"

למעוניינים להתנדב לתכנית יש ליצור קשר עם עמותת אור ירוק בטלפון 037707777 או בכתובת המייל oryarok@oryarok.org.il