קורס המכונאים המוטסים של צה"ל חוגג השנה 62 שנים. בתחילת הדרך עברו המכונאים המוטסים הכשרה בבסיס חצרים, ובארבעים השנים האחרונות מתקיים הקורס בבסיס פלמחים. בין המסיימים הגאים בקורס הנוכחי שני תושבי ראשון לציון, שחולקים ביניהם את השם סמ"ר א'. 

סמ"ר א' והינשוף | צילום דו"צ

הראשון, סמ”ר א', הוא מכונאי מוטס בן 21, של מסוק הינשוף. א' הוא שחקן כדורסל לשעבר ואוהב טיולים. הוא התגייס לקורס טכנאי דרג א' בפלטפורמת ינשוף בבית הספר למקצועות הטכניים בחיפה, ולאחר שירות של שנתיים וחצי בטייסת 124 בבסיס פלמחים, וקידום לראש צוות, יצא לקורס מכונאים מוטסים. אביו הוא בעל מפעל שיש ואמו מנהלת חשבונות

"במהלך השירות בטייסת אחד מהמפקדים שלי, שהיה מכונאי מוטס, חזר מהזנקה וסיפר על חילוץ שביצע." מספר א' על הבחירה בתפקיד. "אחרי זה הבנתי שילדה ניצלה בזכותם. החילוץ גם הופיע בחדשות. דרך הסיפור הזה הבנתי את מהות התפקיד - הצלת חיי אדם".

א' מוסיף ומספר כי: "בתפקיד הזה אתה נדרש לשתף פעולה עם צוותי האוויר והלוחמים במסוק ואתה חלק מהצוות, ואתה צריך להוכיח את עצמך בטייסת בתור טכנאי, להיות הכי טוב ולהראות בגרות ואחריות. במהלך הקורס גם הרגשתי שאני נכנס לעולם מבצעי ומשמעותי מאד". לסיכום הוא אומר: "מה שמיוחד בקורס מכונאים מוטסים הוא האווירה, הגיבוש ההתפתחות האישית והכלים שאתה מקבל מחוץ לעולם הצבא".

מכונאי מוטס נוסף שסיים את הקורס וגר בראשון לציון הוא סמ”ר א', בן 22, מכונאי מוטס על מסוק היסעור.

סמ"ר א' והיסעור | צילום דו"צ

א' נולד באוקראינה ועלה בשנת 1999 לארץ יחד עם אמו, אביו ואחותו הקטנה, כיוון שאביו רצה לגור בארץ. הוא אוהב לטייל ולטפס על קירות בולדר. בתיכון הרחיב מגמת מכונות, ולפני הגיוס היה ב"אחריי" - סדנת כושר קרבי לפני גיוס.

בכיתות י'-י"ב. התגייס לקורס טכנאי דרג א' בפלטפורמת יסעור בבית הספר למקצועות הטכניים בחיפה, ולאחר שירות של שנתיים וחצי בטייסת 114 בבסיס תל נוף וקידום לראש צוות יצא לקורס מכונאים מוטסים. אביו עובר במפעל לעיבוד שבבים ואמו תופרת.

"רציתי מאז כיתה ט' להתגייס לתפקיד קרבי בצה"ל, ותפקיד המכונאי המוטס משלב בין שני עולמות שאני אוהב - טכנולוגיה והפן הקרבי", הוא אומר. על הקורס א' מספר: "הייתה אווירה מאוד חברותית. בגלל שמספר החניכים קטן אנחנו מאוד מגובשים, וגם בתפקיד הזה אתה ממצה את הפוטנציאל שלך עד למקסימום. השיפור העצמי שלך הוא חלק אינטגרלי מהשירות".