גן המושבה (הידוע גם בשם גן העיר) בראשון לציון הוא אחד הגנים הציבוריים הידועים והוותיקים בעיר, ולכן הוא מושך אליו מדי יום מבקרים רבים, חלקם הגדול הם אזרחים וותיקים. המתכנסים בגן מדי יום ל'פרלמנטים' שונים או למשחקי שחמט. כעת פונים האזרחים הוותיקים לעירייה ומבקשים ממנה למנוע במקום את העישון, מאחר והוא פוגע בהנאתם ובריאותם. 

גן המושבה ראשון לציון | צילום אבי מועלם

"כשמישהו ליד מתחיל לעשן אני מיד מתחיל להשתעל." ארנולד סקולינסקי בן ה-82, הנוהג להגיע לגן בקביעות. "יש כאלה שמתוך נימוס מתרחקים אבל יש גם כאלה שלא, וכשאני מבקש להפסיק אומרים לי שאין שלט שאוסר עישון". סקולינסקי מספר שפנה לאחראי על האזור בתלונה. "הוא לא הגיב בלשון המעטה", הוא אומר.

בשלב הבא פנה בשמו ובשם חבריו גם לעירייה. "קיבלתי תשובה שהנושא עבר ליועץ המשפטי. אני לא מבין איך זה שגם במקום שלנו, וגם במתקני פעילות לילדים קטנים, לא אוסרים על העישון, זה ממש מחדל. העישון  פסיבי הוא לא פחות, אם לא יותר מסוכן לבריאות", הוא אומר בכעס.

יש לציין שהחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים אינו כולל בתוכו איסור על עישון בגינות ציבוריות, גם לא באזורים הסמוכים למשחקי ילדים. כך שאין חובה חוקית על העירייה לסמן מקומות מותרים ואסורים לעישון. 

למרות זאת, בשל תחושת הפגיעה הבריאותית שהם חווים, החל סוקלינסקי במאבק לשינוי המצב. הוא פנה לחבר ועדת הבריאות, וולד קפוסטין, ויחד עמו החל במהלך לשינוי חוק העזר העירוני. "אנחנו עדיין מחכים לתשובות מהעירייה", הוא אומר. 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "עיריית ראשון לציון מקדמת מדיניות אורח חיים פעיל ובריא מתוך שאיפה לשיפור איכות חיי התושבים בעיר. במסגרת זו, פקחי החברה לבטחון אוכפים את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. החוק כמעט ואינו מתייחס למקומות פתוחים ולכן לא ניתן לאסור עישון בגן העיר. בידי משרד הבריאות הסמכות להרחיב את התוספת בחוק".