בשנים האחרונות דבק בראשון לציון הכינוי 'בירת הקניונים של ישראל', וזאת בשל מספר הקניונים הגדול יחסית שממוקמים בשטחה, ובראשם קניון הזהב. היתרונות הכלכליים לקופת העירייה ממספר הקניונים הוא ברור, ולכן מפתיע לגלות שדווקא מראשון לציון יוצאת קריאה להחרמתם.

קניון הזהב|  צילום: אבי מועלם

חברת המועצה, יפעת מאירוביץ, מהרשימה החברתית הירוקה, לא קונה, לדבריה, בקניונים. לדבריה תרבות הקנייה הקניונית באה על חשבון העסקים הקטנים ברחוב, והיא קוראת כעת לכל תושבי העיר לנהוג כמוה ולהדיר את רגליהם ממרכזי הקניות הגדולים. 

"אם אני כבר צריכה לקנות, תמיד אחפש את החלופה הקטנה,  את החנות ברחוב רוטשילד או הרצל בעיר, אני אוהבת את האווירה הביתית הזאת של חנות קטנה ולא קניון ענקי שרק ההליכה בו והתחושה של הגודל של המבנה מעייפים אותי", אומרת מאירוביץ'.

"בכל פעם שהייתה הצבעה על הצעה לשינוי בקניון הזהב והגדלתו, הצבעתי נגד", היא מוסיפה. "זה עלה לדיון כבר עשרות פעמים ואני נגד. לדעתי, מרכזי הקניות החדשים מסכנים את הסוחרים הקטנים, בעלי העסקים שמחזיקים בעשר אצבעות את העסק פועל, פשוט כי רוב האנשים בוחרים את החלופה "הקניונית".

יפעת מאירוביץ | יח"צ

ההתנגדות של בעלי העסקים בקניונים לדבריה היא טבעית, והשבוע הם קוראים לציבור להתעלם ולהמשיך להגיע ולקנות, "גם אנחנו נלחמים מדי יום על הקיום שלנו ובניגוד לחנויות רחוב, יש לנו גם תוספת של שכירות גבוהה", אומר בעל עסק בקניון הזהב.

התנגדות נוספת לדבריה מגיעה דווקא מהאיש שמייצג את בעלי החנויות הקטנות. חבר המועצה אייל מושיוב, מחזיק תיק המדרחוב, ובעבר מחזיק תיק רישוי עסקים בעיר. לדבריו העסקים ברחוב דווקא נמצאים בפריחה ואין צורך לפגוע בקניונים בשביל להגן עליהם. "יש מקום לכולם, זו עיר ענקית, בימי הקיץ החמים יותר נעים להיות שם מאשר ברחוב או להיות כשיורד גשם. בעיר כמו שלנו יש מקום לכולם".

מה דעתך על הקריאה לא לקנות בקניונים?

"אני מתפלא על יפעת ולא מבין מאיפה זה בא לה. כמחזיק תיק המדרחוב אני מעודד את העסקים שלהם, ורוצה שיבואו אליהם קונים ויש שם פעילות כל הזמן. האחוזים של הקניות במדרחוב עלו ואני לא יודע למה יפעת מודעת אבל המצב של הסוחרים ברוטשילד הינו טוב".