מצעד הווטרנים | צילום עיריית ראשון לציון

 

מעל 300 איש, ביניהם ווטרנים, גיבורי מלחמת העולם השנייה ובני משפחותיהם, צעדו בשבוע שעבר במדרחוב רוטשילד וצעדו יחד מבית העירייה הישן לאורך שדרת הדקלים שבגן המושבה. זו שנה שנייה ברציפות בה מתקיים המצעד המאורגן ע"י האגף לקליטת עלייה של מנהל קהילה העירוני ואגף התרבות של החברה העירונית, בתמיכת משרד העלייה והקליטה.   

כשהם צועדים יחד, אחזו בני הנוער ובני משפחות הווטרנים את תמונות יקיריהם, ווטרנים אשר התגוררו בעיר, והלכו לעולמם בשנים האחרונות. ברקע התנגנו שירי המלחמה ההיא אשר גבתה את חייהם של מיליוני איש ברחבי העולם, ביניהם 500,000 חיילים יהודים אשר לחמו בגבורה בשורות הצבא האדום כנגד הצורר הנאצי. בתום המצעד התקיים טקס לצד האנדרטה ללוחמים בנאצים בפארק הזיכרון בעיר.

מאחורי המצעד המסורתי, שמארגנת העירייה, עומד פעיל עירוני בשם ולד קפוסטין. במשך שנים פעל מול העירייה על מנת שמצעד זה ייצא לפועל. ואכן, מאות וטרנים, רובם המכריע יוצאי חברי העמים, צעדו בגאווה במצעד. לאכזבתם התברר להם שחברי מועצה רבים בחרו לא להופיע. דבר שעורר ביקורת רבה מצד יוצאי חבר העמים בעיר. 

עתה מתברר שלוח שנה סטנדרטי יכול היה לפתור את הבעיה, והסיבה להיעדרות נובעת מהחלטה תמוהה של העירייה לקבוע ישיבה של ועדת התכנון וישיבת המועצה בדיוק בזמן המצעד, דבר שמנע מרוב חברי המועצה להגיע ולהביע כבוד לווטרנים.

חברת המועצה, ליאל אבן זוהר, מסבירה: "למצעד הוטרנים לא יכולתי אני וחבריי להגיע מאחר ובאותה שעה נקבעה ועדה לתכנון ובנייה עירוני שלאחריה עוד הייתה ישיבת מועצה. העירייה החליטה לארגן ישיבה בזמן המצעד. אולי הסיבה לכך היא שהיחיד שיכול היה להגיע למצעד הוא מי שהורחק מישיבות הוועדה ומהוועדה עצמה: ראש העירייה".

אבן זוהר מוסיפה ומדגישה: "אם יש אירוע עירוני לא קובעים ומנחיתים ישיבות. כחברת מעצה לא יכולתי להיעדר מישיבה כה חשובה". 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "חברת המועצה אבן זוהר, בדומה לכלל חברי המועצה, לא פנו בבקשה להזיז את מועד הישיבה על מנת שיוכלו להשתתף בצעדה. להבא, יהיה יעיל אם יפנו אל מארגני הישיבה טרם המועד ולא לאמצעי התקשורת בדיעבד".