שער צריפין | צילום אבי מועלם

מאות חיילים מראשון לציון והוריהם פנו לאחרונה ללשכתו של ראש העירייה, דב צור, ואל גורמים צבאיים, בדרישה שלא לסגור את שער ראשון המכונה גם 'שער צריפין', ומוביל אותם היישר אל הבסיס שבו הם משרתים. הסיבה להחלטת העירייה לסגור את השער היא הכנה לבנייה שעתידה להתבצע בסמוך לו. בינתיים ההורים מאיימים כי אם הנושא לא ייפתר הם יחריפו את המחאה ויפגינו מול העירייה. החיילים נשמעים אף קיצוניים יותר ומאיימים לפרוץ פרצות בגדר כדי להיכנס דרכן.

פקק מסכן חיים

במהלך השנה האחרונה כמעט הסתיים פינויו של בסיס צריפין, וזאת כחלק מהתוכנית של צה"ל להשלים את העברתו לעיר הבה"דים בדרום הארץ ובכך לשים סוף למחנה הוותיק השוכן על קרקע יקרה ובמיקום מרכזי

עיריית ראשון לציון כבר הפשירה את הקרקעות במקום עבור בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור. אלא שעוד בטרם עלה הדחפור הראשון על הקרקע ונוצקו יסודותיו של המבנה הראשון בשטח, מתעוררות לא מעט בעיות

לאחרונה נפגשו בכירים בבית חולים 'אסף הרופא' עם סגן שר הביטחון אלי בן דהן על מנת למצוא פתרון לבעיית הפקקים ועומסי התנועה שעלולים להיגרם באיזור בית החולים כתוצאה מסגירת השער

"התנועה הרבה שתועבר ל'שער יפו' על כביש 44, המשמש ככניסה ראשית ויחידה למרכז הרפואי, עלולה לסתום את תנועת האמבולנסים ולהקשות על הצוותים הרפואיים להגיש עזרה בזמן אמת", טוענים במרכז הרפואי. "כמו כן, הדבר יקשה על צה"ל להתנהל במיידיות הדרושה בעת חירום".   

הנהלת המרכז הרפואי העלתה בפני סגן השר את הבעייתיות הכרוכה בעומס הצפוי והכאוס העלול להיגרם כתוצאה מכך, עד לכדי השבתת הכניסות ל'אסף הרופא' והיציאות ממנו

אסף הרופא | צילום: אבי מועלם

עוד ציינו בבית החולים כי המרכז הרפואי נמצא בצומת דרכים חשוב ומרכזי במדינת ישראל ומטפל באוכלוסייה הנמצאת בקצב הגידול הרב ביותר בארץ, הודות להתפתחותן המאסיבית של ראשון לציון ובאר יעקב. "אנו עושים ככל יכולתנו לפתור את בעיית התנועה החמורה בצומת הכניסה למחנה צריפין ולבית החולים גם יחד", הוסיפו בבית החולים וסיכמו: "אנו מקווים שיחד עם סגן השר נוכל לשלב כוחות ולהגיע לפתרון מושכל, כמו גם להיערך כיאות למצבי חירום עתידיים".

שלושה אוטובוסים לבסיס

אך לא רק בבית החולים מוטרדים מסגירת השער. כאמור, מדי יום עושים את דרכם מאות חיילים המשרתים בבסיס צריפין. כעת הם חוששים שהמסע לבסיס עלול להפוך לטרטור של שעות. "יש כאלה שיגידו שזו התמרמרות של 'ג'ובניקים'", אומר אחד החיילים, "אבל צריך לזכור שבבסיס יש רבים שחוזרים הביתה רק בסופי שבוע וכן חיילים שמחזיקים באישור עבודה כדי לסייע בפרנסת המשפחה וחזרה מאוחרת לביתם פוגעת בהם מבחינה כלכלית".

"העירייה החליטה לסגור את השער וכך תיווצר בעיה לחיילים שאמורים להגיע דרך השער הזה", אומרת ענת, שבתה משרתת בבסיס. "המצב עלול לפגוע בהם. החיילים ייאלצו להיכנס לבסיס דרך שערים אחרים, מה שיצריך בחלק מהמקרים נסיעה בשלושה אוטובוסים והליכה רגלית ממושכת

דיברנו עם ראש העירייה שאמר שזה בטיפול אבל למרות זאת לא התקבלה תשובה סופית ואנו חוששים שתתקבל החלטה שתפגע בילדים שלנו".

רמי, אביו של אחד החיילים, בכניסה לבסיס | צילום אבי מועלם

גם רמי, אב לחייל המשרת בבסיס, מביע את כעסו. "הבן שלי מתוסכל מאוד. המצב הוא לא נורמלי, אנחנו מנסים להקל עליו יותר ומבטיחים לו שנאסוף אותו מאיפה שצריך. השבוע הודיעו לחיילים שזה עניין של ימים עד שיסגרו את השער. המצב כיום הוא שהוא הולך חמש דקות ואז אנחנו אוספים אותו או שמגיע אוטובוס".

להאב מוסיף וטוען כי: "המצב החדש ידרוש ממנו לעשות מעקף בתוך הבסיס ולהגיע לשער יפו ומשם לקחת אוטובוס שיביא אותו עד לפני שער יציאה אחר ומשם הוא יצטרך לקחת עוד אוטובוסים. עשינו חישוב ויוצא שייקח לו קרוב לשעתיים לצאת משם. אנחנו יודעים שראש העירייה הבטיח לטפל אך כרגע הזמן עובר ואין לנו תשובות", מוסיף האב. 

החיילים מתמרמרים

בקרב ההורים ישנו כעס עז אך ההתמרמרות הקשה ביותר היא בעיקר אצל חיילים, שחלקם מתבטאים באופן קיצוני: "אם יסגרו את השער זה יעכב את ההגעה בשעה. התחבורה הציבורית לצריפין מזעזעת, כך שאם סוגרים לי את השער אני צריכה להגיע לבסיס דרך שער אחר מה שאומר שזו המתנה לעוד אוטובוסים", אומרת חיילת המשרתת במקום.

"מבחינתי זה אומר לקום בשעה חמש בבוקר כדי להגיע בזמן. המפקדים גם לא מתכוונים להקל עלינו. זה אבסורד שייקח שעתיים להגיע למקום שנמצא רבע שעה נסיעה מהבית שלי. זה דופק המון חיילים, למשל כאלה שקיבלו אישור לעבוד ולא יוכלו עכשיו להגיע בזמן לעבודה ולעזור בפרנסת המשפחה שלהם".  

לדברי חייל אחר לא ברור מה הלחץ הגדול לסגור את הכניסה. "הבסיס פונה בינתיים רק חלקית כך שממילא אי־אפשר עדיין להתחיל בבנייה. המפקדים שלנו יודעים אבל אין להם יותר מדי מה לעשות". 

שער צריפין. "אם יסגרו את השער זה תיזוז רציני" | צילום אבי מועלם

"מבחינתי, אם סוגרים את השער, זה תיזוז רצחני", אומרת חיילת נוספת. "הבסיס הכי קרוב לשער ראשון שבו אני משרתת עומד להיסגר וזה אומר מבחינתי עוד שעה של המתנה לתחבורה. יש על זה דיבור חזק בקרב החיילים, כולם מתמרמרים. יש לנו אפילו קבוצת ווטסאפ בעניין הזה. אין לנו פתרונות ואנחנו מקווים שזה ייגמר בטוב מול העירייה. יש כאלה שמציעים להיכנס דרך חור בגדר, זה משפט די חריג כי צריך לזכור שאנחנו משטרה צבאית, אבל ככה זה כשמחליטים החלטות מטומטמות".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "עיריית ראשון לציון, באמצעות החברה הכלכלית, סללה כביש חדש לבסיס צריפין דרך רחוב חיים הרצוג, אולם משרד הביטחון מסרב לקיים התחייבותו ולהתחבר עם השער לכביש. העירייה החליטה לעת עתה להשאיר את הכניסה דרך שער ראשון בעקבות פגישה צפויה עם נציגי משרד הביטחון ומינהל מקרקעי ישראל להסדרת הנושא".

ממשרד הביטחון נמסר: "משרד הביטחון פעל בשיתוף העירייה לפתיחת שער נוסף למחנה צריפין, לרווחתם של כלל האזרחים, החיילים והגופים הפועלים במרחב. לשם כך הקצה משרד הבטחון משאבים רבים, והשקיע מיליוני שקלים בסלילת כביש גישה ומתחם כניסה חדשים למחנה. לצערנו, לאחר שביצוע הפרויקט המשותף כבר החל, נמנעה העירייה מהסדרת הפרויקט באופן ראוי, תוך שהיא מנסה לייצר חיובים כנגד משרד הביטחון, על סמך הפרויקט אליו יצאו הצדדים בהסכמה ובמימון משותפים. על אף כל זאת, במסגרת שיתוף הפעולה הטוב בדרך כלל שבין העירייה ובין מערכת הביטחון, ממשיכים הצדדים בניסיון להסדיר את הנושא על הצד הטוב ביותר".