החלה האכיפה | צילום החברה לביטחון ראשון לציון

         

 בתום פרק זמן שבו ניתנו התראות לרוכבים לצד הסברה במוסדות החינוך ובמהלך מבצעי פתע בדרכים, החלו פקחים עירוניים בראשון לציון, שהוסמכו לכך, לאכוף רכיבה על אופניים חשמליים שלא כחוק.

עד כה נרשמו דו"חות, בעיקר בקרב בני נוער, על רכיבה במדרכה במקומות בהם קיימים מסלולי אופניים ייעודיים, דיבור בטלפון נייד תוך כדי רכיבה או עם אוזניות, הרכבת אדם נוסף ועוד. גובה הדו"חות שנרשמו נע בין 100 שקלים ל-250 שקלים. בחלק מהמקרים נקראו ההורים לקחת את האופניים החשמליים של ילדיהם.

בעירייה מדווחים שבשנים האחרונות החלה התמודדות קשה עם תופעת האופניים החשמליים בקרב בני נוער וצעירים. ריבוי התאונות וההפרעה לציבור הובילו את מטה הבטיחות בחברה לבטחון לביצוע שורת פעולות בקרב תלמידים וצעירים על מנת להכשיר ולהדריך לרכיבה נכונה. בין היתר נערכו הדרכות וסדנאות בבתי הספר, הדרכה בעזרת סימולטור לאופניים חשמליים ואף מבצע לחריטת פרטי בני הנוער על האופניים במטרה להכנסת פרטי הרוכבים למאגר של החברה לבטחון והמשטרה.

בשנה האחרונה יישמה העירייה את החוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות המאפשר אכיפת רוכבי אופניים חשמליים על ידי פקחים עירוניים. בחודשים האחרונים, עברו 13 פקחים עירוניים הכשרה וקיבלו סמכויות ממועצת העיר בהתאם לחוק.

הפקחים הוכשרו להתמודד עם עבירות תעבורה המבוצעות על ידי רוכבי אופניים, אופניים חשמליים, קורקינט ממונע וכו'. על פי הערכות, ברחבי העיר מסתובבים כ-5000 זוגות אופניים חשמליים כאשר על חלק ניכר מהם רוכבים צעירים ובני נוער.