חי כיף ראשון לציון | צילום אבי מועלם   

האם מתקרבים ימיו האחרונים של גן החיות העירוני, 'החי כיף' בראשון לציון? חבר המועצה, מאיר עקיבא, בתמיכת ארגוני בעלי החיים, פנה לראש עיריית ראשון לציון וביקש להפסיק את שיפוץ המקום וסגירתו המיידית.    

'החי-כיף' של ראשון לציון הוקם בשנת 1988 ביוזמה משותפת של העירייה והחברה העירונית לתרבות, ספורט ונופש. הוא נולד כהמשך לפינת החי הוותיקה בגן העיר וחיים בו כיום באלף בעלי חיים ממינים שונים, לפחות עשרה מהם משתייכים למינים שנמצאים בסכנת הכחדה.

כזכור, עלה 'החי כיף' מספר פעמים לכותרות בשל טענות על אחזקה בעייתית של בעלי החיים, והוא אף נסגר פעמיים. בפעם הראשונה ב-2014 לצורך תיקון ליקויים ושיפור תנאי מחיית החיות, ופעם שנייה בינואר 2018 בעקבות מותה של זברה במהלך המלטה. נזכיר שרק בשבוע שעבר עלה גן החיות שוב לכותרות בשל טעויות מביכות בתרגום שמות בעלי החיים לערבית בשילוט.

מאיר עקיבא. צילום: קובי קואנקס

האם כעת תגיע הפעם השלישית והאחרונה? כך מבקש חבר המועצה, מאיר עקיבא, ששלח מכתב לראש העירייה, דב צור, בתמיכת חובבי בעלי החיים והארגונים השומרים על זכויתיהם. לטענת עקיבא, החיות סובלות בחי כיף, ועל כן יש להפסיק עם שיפוץ המקום ולשחרר את החיות לספארי.

את הסיבה לסגירה המתבקשת, לדבריו, הוא מסביר כך: 

"אדוני ראש העיר, ודאי ידוע לך שהעולם עומד בדרך שהחזק תומך בחלש ואני רואה עולם הפוך בנושא הנ"ל. נושא החזקת חיות חסרות אונים בכלובים, כלל וכלל לא שייך למאה הנוכחית אפשר לשייכו למאה הקודמת. להזכירך, חיה שכולאים אותה למשך כל חייה, אין יותר סבל מזה לחיות שאמורות לחיות בסביבה פתוחה. חשבת, כמה סבל עוברות חיות אלה ועל מה אדוני ראש העיר ? כל הסבל הזה בעבור קומץ שמגיע ליהנות מסבלו של אחר . הרי גם העניין החינוכי שייך למאה הקודמת, לצערנו כתוצאה מכך אנו מחנכים את ילדינו שכן אפשר ליהנות מסבלו של אחר וזה חינוך מאוד רע אדוני ראש העיר".

בתום המכתב מבקש עקיבא להימנע משיפוץ 'החי כיף', לחסוך את הכסף ואת החיות להעביר לידי הספארי ברמת גן.