טקס לציון זכר יהודי אתיופיה שנפלו בדרכם לישראל. מי לא הגיע? | צילום פרטי

   

טקס יום הזיכרון המסורתי לזכר יהודי אתיופיה שהחלו את המסע הארוך ברגל לישראל, אך לא הצליחו לסיימו ונפטרו בדרך, נערך אתמול (א') בראשון לציון. העלבון של בני העדה היה גדול כאשר גילו שאף נציג ציבור בכיר לא הגיע. נציג בודד של נבחרי הציבור היה חבר המועצה, מוטי רייף, אך לדברי הנוכחים, הוא שהה דקות ספורות ולא נשאר לטקס. 

הבוקר (ב') הגיעו חברי מועצה רבים, ובראשם ראש העירייה, דב צור, לתחנת רכבת 'ראשונים' כדי למחות על שינוי מקומם שנעשה בקו הרכבת לתל אביב. לאיש אין כל ספק שמדובר במטרה חשובה, אך הנוכחות המלאה צרבה בליבם של ראשי העדה האתיופית בעיר, שהתקשו להתעלם מהעובדה שאיש מהם לא הגיע לאירוע הזיכרון הצנוע והמשמעותי לזכר בני העדה שנפלו, ונערך ערב קודם. 

"בלי לזלזל במאבק הרכבת, אבל ערב לפני כן, בטקס רב משמעות וחשיבות גדולה, הם היו מאוד חסרים", טוענים חברי הקהילה האתיופית בראשון לציון. לדבריהם, נבחר הציבור היחיד שהגיע הוא חבר המועצה, מוטי רייף, אך גם הוא לא נשאר לטקס עצמו. לדבריהם, בשל חשיבות האירוע וזכר הנספים בדרך לישראל, מן הראוי היה שראש העירייה או אחד מסגניו, יכבד בנוכחותו. 

מרשט סליח, תושב רמת אליהו, שנכח באירוע, אף הביע כעס גדול, ואמר: "ביום ראשון נערך טקס מיוחד במתנ"ס רמת אליהו, ולמעלה ממאה איש הגיעו, גם חברי העדה וגם כאלו שלא, כולם השתתפו וכיבדו טקס מכובד וראוי, למה אף אחד מהם, אנשי הציבור, לא הגיע? למה זה ככה? זה בגלל הצבע שלנו? זה כי אנחנו אתיופים?", הוא אומר ומפנה את השאלה בכאב לראש העירייה, דב צור, וסגניו. 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "בטקס שהתקיים השבוע נכחו מחזיק תיק הקליטה בעירייה, חבר המועצה מיכאל רייף וראש מינהל קהילה, דפנה שקורי".