הפגנת בתחנת רכבת ראשונים |צילום באדיבות עיריית ראשון              

מאבק נוסעי קו הרכבת 'ראשונים' ועיריית ראשון לציון מול רכבת ישראל עלה הבוקר (ב') מדרגה. ראש העירייה וחברי מועצה הגיעו למקום כהבעת מחאה על ביטול קו הרכבת הישיר מתחנת 'הראשונים' לתל אביב, וביקשו לערוך בקרון הרכבת העמוס ישיבה. 

הציבור נקרא להצטרף למחאה ולהגיע לרציף, ולהפגין נגד מהלך הביטול שפוגע ברבים מנוסעי העיר. בפועל, הפכה הבעת המחאה לסערה המונית כאשר חלק ניכר מהנוסעים לא הצליחו כלל לעלות לקרון הרכבת בדרכם לעבודה. 

הנוסעים מחו על הצפיפות והקושי שנוצר להם כתוצאה מביטול הקו הישיר, המחייב אותם להחליף רכבת בתחנת לוד, וליוו את הנסיעה בשריקות מחרישות אוזניים.

לצד הישיבה נערכה הפגנה של תושבי העיר נוסעי הרכבת אשר שרקו במשרוקיות, קראו להחזרת הקו הישיר ושיתפו את ראש העיר וחברי המועצה בהשפעת ביטול הקו הישיר על חייהם האישיים . בעלייה לרכבת שיוצאת מלוד לת"א  מנעו מאבטחי הרכבת מהנוסעים לעלות לקרון תוך הפגנת אלימות. נוסעים רבים לא הצליחו לעלות לרכבת ההמשך לתל אביב.  

כזכור, מאז חול המועד פסח נאלצים הנוסעים לרדת בתחנת הרכבת בלוד ולהמתין לרכבת המשך לתל אביב. העירייה עתרה בחודש שעבר לבג"צ ואף הגישה בקשה לצו ביניים על המהלך שנעשה ללא תיאום עם העירייה והתושבים.

מספר מכתבים נשלחו לשר התחבורה ומנכ"ל רכבת ישראל עם חלופות שימזערו את הפגיעה בנוסעים. אולם מהעירייה נמסר ששני גופים אלו נותרו איתנים בדעתם שאין פגיעה ממשית בנוסעי הרכבת.

במכתב שנשלח על ידי העירייה נאמר כי נכון להיום כ-150 אלף איש עושים שימוש בקו זה ועם אכלוס השכונות החדשות במזרח העיר, כמות זו צפויה עוד לעלות. בעירייה מבקשים להקפיא את השינוי עד להשלמת חיבור תחנות הרכבת משה דיין וראשונים, מהלך שיצא לדרך בשנה הבאה וצפוי לפתור את הבעיה. בעירייה מתכוונים להמשיך במאבק ולפעול בכל הדרכים העומדים לרשותה.

ראש העירייה דב צור:"באנו להזדהות עם תושבי העיר. חברי המועצה לא הצליחו לעלות על הרכבת היום בשל הדוחק והשימוש בכוח שהפעילו מאבטחי הרכבת. לא נסבול את השירות הזה. פנינו לשר התחבורה, מנכ"לית משרד התחבורה ולמנכ"ל הרכבת והעלנו פתרונות אפשריים אך עד עתה לא נענו. לא נסכים שכל הנטל ייפול על תושבי ראשון לציון, ננהל את המאבק פעם אחר פעם עם עוד ישיבות ועוד הפגנות עד שישמעו אותנו, עד שיחזור ההגיון". 

בעלייה לרכבת בתחנת לוד מאבטחי הרכבת מנעו מנוסעים לעלות לקרון, ובמקום התרחשו תקריות אלימות. משטרת ישראל הוזעקה למקום.

צפו בסרטון המתעד את ההתרחשות הבוקר:

(צילום חורחה נובומינסקי)