אילן בר שלום. נקטפה בטרם עת | צילום מהאלבום המשפחתי   

ב-26 לאפריל נספתה אילן בר שלום מראשון לציון באסון ההצפה בחל צפית, שגבה את חייהם של תשעה בני נוער נוספים, כולם תלמידי מכינת 'בני ציון'. אמש (א') יצא אביה של אילן, אוריאל בר שלום, לראשונה בקריאה נחרצת וחריפה ברשת החברתית והאשים את אנשי המכינה ואת חברי איגוד המכינות על כך שאף אחד לא לקח אחריות לטרגדיה.

"אילן אהובתי, אני כל כך מצטער והלב כואב כואב כואב. אני כותב את המכתב יחד עם אמא. אנו, הוריך, אין לנו את הפריבילגיה להתפטר ללא לקיחת אחריות. הפריבילגיה הזו שמורה לראשי המכינה והמדריכים בה. לכן רציתי לכתוב לך, שבראש ובראשונה, אנו לוקחים אחריות על האסון שלך. על החיים שנגדעו, על החלומות שאבדו והרגעים הקטנים שכבר לא יהיו. אנו לוקחים אחריות שלא יכולת לבחור אחרת, כי הרי אנחנו והקרובים לנו כל כך, שזורים בהקמת המכינה באופן כל כך הדוק וכואב", כתב.

בהמשך מתייחס האב ישירות למכינה והעומדים בראשה. "אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי, שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות...חברי עמותה נכבדים, זו שעת משבר והנה אתם שותקים מעל לשבוע ימים. תודה לכל המנחמים, אולם לצערי אין די בכך. שוחחנו עם יו"ר העמותה בסיום השבעה שלנו ולאור קריסת המערכות הערכיות לכל אורך שדירת הניהול הפדגוגי במכינה, אנו מבקשים מכם לקחת אחריות על האסון הנורא ולסגור את המדרשה למנהיגות".

עצרת זיכרון לאסון נחל צפית, כיכר ציון ירושלים, צילום: רועי אלמןמ

האב טוען שהתנהלותם הנוכחית של אנשי המדרשה בעייתית במיוחד. "המדרשה למנהיגות שמטה את מה שנותר מהבסיס המוסרי והערכי לפעילותה ברגע שראשיה, מנהל המדרשה בתל אביב וראש המכינה, החליטו להסתפק בהתפטרותו של ראש המכינה ללא לקיחת אחריות מפורשת. צר לי על האידאליזציה שאתם מנסים לייצר סביב האסון בנרטיב הציבורי של המכינות הקדם צבאיות. נחשפתי להרבה רומנטיות, טפיחות עצמיות על שכם, אליטיסטיות ערכית בלתי מוצדקת ועצב. אולם לצערי, מעט מאד צניעות וחשבון נפש אמיתי היו שם".

את הדברים הוא מסיים בפנייה אישית נוקבת: "מכיניסטים יקרים, לפעמים עדיפה קצת צניעות ומוסר יהודי פשוט ולא דתי, על ערכים גבוהים כמגדל בבל, שהיסודות המוסריים שלו נשכחו זה מכבר". 

ממועצת המכינות הקדם צבאיות נמסר בתגובה:

"המועצה מבכה על מותם הנורא של עשרה מבנותיה ובנה המבטיחים של הארץ הזו, מרכינה את ראשה ומשתתפת באבלה של משפחת בר שלום ובאבלם הכבד של שאר תשעת משפחות הנספים באסון השיטפון בערבה. לצערינו אנו יודעים כי אין מילים שיכולות לנחם אתכם הורי ומשפחת בר שלום על מותה המיותר של אילן ז"ל.

כל שנוכל הוא לעשות כל שניתן כדי למנוע טרגדיות כאלו בעתיד. האסון המטלטל הזה במכינת בני ציון חייב את המועצה לקיים במכינות, בכל רבדיהן, בדיקה וחשבון נפש עמוק שלא נוותר עליו ושאנו בתחילתו במטרה ליצור מציאות חדשה שתביא לתיקון ומניעה של אסונות.

כצעד ראשון ומיידי, מונה בכנס חירום המפכ״ל לשעבר שלמה אהרונישקי כיועץ בטיחות לטיולי המכינות, והוחלט על נקיטת צעדים נוספים בטווח המיידי במטרה להבטיח שלעולם לא נעמוד בפני אובדן מיותר.

מועצת המכינות תמשיך ללוות את המשפחות ולפעול ככל שיידרש, ועל פי הנחיות משרד החינוך, על מנת להבטיח את ביטחון ובטיחות חניכי המכינות ואנשי הצוותים, ולהמשיך את פעילותו של מפעל המכינות הקדם צבאיות".