מתגלגלים: בשבוע שעבר נפתח הסניף הראשון של תנועת 'דור האמת' בראשון לציון. למשימת חייהם חברו יחדיו קומץ אנשים צעירים, שבחרו להתפקד למפלגות שונות. המטרה: לצבור כוח פוליטי ולפעול למען לגיטימציה של סם הקנביס.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

"במילים פשוטות", מסביר גולן ג'רופי, "אנחנו רוצים לעשות שימוש בזכות ההצבעה שלנו, כדי שיום אחד, בעתיד הקרוב, אנשים יוכלו לשבת בבית קפה ולעשן ג'וינט מבלי להיעצר".כשאנשים מדברים על ג'וינטים באותה טבעיות שבה הם שותים את הקפה בבוקר עלול להיווצר איזה רושם מוטעה, שמדובר באוסף מופרך של בעלי ראסטות לבושים בג'לביות שזה עתה שבו מהיזרקות ארוכה בחוף מבודד, ושכחו מאז להתקלח. אז זהו, שלא. לפגישה מגיעה קבוצת אנשים בעלי ארשת פנים רצינית, ששולפת מן הכובע בעיקר מונחים מדעיים על התועלות הרפואיות של צמח הקנביס.

"למשל, זה עניין של חיים ומוות אצל אנורקטיות", מסביר ג'רופי, "מבחינת הקשיים הפיזיים, הקנביס מאוד עוזר באנורקסיה. שתביני", הוא מוסיף, "200 אנורקטיות מתות מדי שנה".

"אני אמנם לא אנורקסית", אומרת צליל דלפז, "אבל אני יודעת שמה שפותח להרבה אנשים את התיאבון זה דווקא הקנביס".

"אנחנו מעלים את כל הטיעונים ההגיוניים כדי לאפשר שימוש בקנביס, כשלמעשה כל מה שקורה היום הוא לגמרי לא הגיוני", אומר רועי סוררו, "מדובר בתרופה! הרבה אנשים שלא מוגדרים מבחינה רפואית כחולים מעשנים בכל זאת.

"לכל אחד מהם יש את הסיבות שלו. בשורה התחתונה, המריחואנה גורמת להם להרגיש טוב. אז נכון שיש את המשתמשים הכבדים, אבל יש גם את אלה שמסתייעים בעישון כדי לסייע לעצמם בצורה טבעית.

"הניסיון לקחת את הדבר הזה, שהוא לגיטימי, להוציא אותו אל מחוץ לחוק, ולטעון שמדובר במשהו מזיק, הוא מופרך. אנשים אומרים לנו 'אנחנו יודעים שזה לא טוב לכם', אבל מצד שני מתירים את כל שאר הדברים, כמו אלכוהול. זה לא הגיוני. פשוט לא הגיוני".

בחודשים האחרונים התפקדו אלפיים מחברי 'דור האמת' למפלגות השונות. רובם נטעו עוגן במפלגת העבודה. "כל מה שצריך היה לעשות זה לשלם 50 שקל, להפוך לחבר מפלגה, לקבל מצת 'קליפר' מגניב ולחכות ליום הדין", אומר רועי סוררו.

מה זה יום הדין?
"יום הדין הוא היום שבו כולנו, כל חברי תנועת 'דור האמת', ניקח את זכות ההצבעה שלנו ונהפוך אותה לזכות ההשפעה", מסביר ג'רופי. "על פי נתוני הרשות למלחמה בסמים מיליון איש בישראל השתמשו או משתמשים במריחואנה במהלך חייהם. אם מתרגמים את המספר הזה לכוח פוליטי, מבחינתנו השמים הם הגבול".

אם יהיו מספיק מתפקדים, זה ישפיע על סוגיית המריחואנה?
"בוודאי. זה אפשרי, כי עובדתית זה קרה בהרבה מקומות אחרים", טוען סוררו, "יש עשר תנועות שהתעוררו במחאה של השנה שעברה, כי אנשים הבינו את הכוח שבפוליטיקה".

מה עם תופעות הלוואי השליליות? החשש מהתדרדרות לסמים קשים?
"סתם מפחידים אנשים", מבטל ג'רופי, "הכל עניין של מידה. כמו שצריך לדעת כמה לשתות כדי לא להשתכר, ככה צריך לדעת כמה לעשן. מה כבר יכול לקרות לך אם עישנת מריחואנה? מקסימום תירדם. מעשנים בכיף, אוכלים, והולכים לישון. זה הכל. אי אפשר להגיד שמיליוני אנשים הם מסוממים שלא קמים בבוקר לעבודה וחיים על ביטוח לאומי. האנשים שמעשנים הם לא השוליים, אלה אנשים נורמטיביים".

ומה עם אלה שיגזימו? שיאבדו שליטה?
"אין ערב אחד במועדון או בפאב בראשון שלא נגמר במכות, אז מוציאים את האלכוהול מחוץ לחוק? הרי לפי החוק החל מהשעה 23.00 אסור למכור אלכוהול, אז מישהו שם על זה? אלכוהול גורם לאלימות, לנהיגה בשכרות ולהתפרצויות זעם. למה אותו לא מוציאים מהחוק?".

אתם נלחמים למען הכלל או שהעניין שלכם אישי?
"אני איבדתי אמון בכולם", אומר ג'רופי, "ביקשתי קנביס רפואי אבל האבחנות הפסיכיאטריות לא מספיקות כדי לתת אישור לטיפול רפואי, אז ביקשתי 'טיפול חמלה'".

מה זה 'טיפול חמלה'?
"אחרי שמקבלים סירוב, אתה מבקש שיטפלו בך בחמלה. ומה הייתה התשובה? שהמצב שלי לא נכלל ברשימה. זה העניין שלי אבל זה גם העניין של כולנו. אנחנו חיים במדינה לחוצה, פוסט טראומטית. לא סתם מיליונים יוצאים לרחובות. קשה לחיות פה וזה דבר שיכול להקל על אנשים ולתמוך כלכלית. זה אפילו יוריד את אחוזי הפשיעה במדינה. כל כך הרבה דברים חיוביים יכולים לקרות, אז למה לא?".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בידיעות ראשון"