גיהינום בגן עדן: את טעמו של משקה הצמחים המר והעכור לא ישכח פרופסור דני גימשי לעולם. "המשקה הזה הוא תקוותם של מאות מכורים לסמים, המגיעים מישראל ומיתר מדינות העולם למנזר בתאילנד כדי להיגמל מהתמכרות לסמים קשים. הם מקבלים ניסיון אחד בלבד. מי שנשבר באמצע ומחליט לעזוב, לא יוכל לשוב למנזר לעולם".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

את גימשי, פרופסור בכיר במכללה למינהל בראשון לציון, רואים בדרך כלל באולמות המכללה הממוזגים, מרצה בסוגיות קרימינולוגיה, עבריינות והתמכרות לסמים. לפני כשנתיים וחצי הפתיע את כל מי שהכיר אותו כמרצה מעונב, כשהשיל את החליפה לטובת נסיעה למנזר טמברקוק בתאילנד. שם, כשהוא מתערה בנרקומנים ועוקב מקרוב אחר תהליך הגמילה שלהם, החל במחקר ייחודי העוסק בגמילת נרקומנים מסמים לפי השיטה הבודהיסטית."בימים בהם בני נוער רבים מתנסים בעישון סמים קלים ובשתיית אלכוהול, מבלי לדעת לאן זה עלול להוביל אותם, נושא הגמילה מעסיק אותי מאוד", הוא אומר. "הטעות הגדולה של חלק ממעשני הסמים הקלים היא שהם בטוחים שיוכלו להפסיק מתי שיירצו. בפועל, רבים מהם בסופו של דבר יתמכרו, יעברו לסמים קשים יותר, ויהפכו למכורים".

יש כבר מסקנות ראשוניות למחקר שלך?
"הממצאים הראשוניים הם שהגישה הבודהיסטית לא מביטה לאחור אלא להווה. השאלה היא מה יקרה בעוד כמה דקות ולא מה הביא את האדם למקום שהוא נמצא בו עכשיו. נקודת המוצא בתהליך הגמילה היא שהחיים רצופים באי נחת ובסבל מתוצרת עצמית, לכן גם שיקום מוצלח הוא תוצאה של עשייה עצמית".

ניקוי רעלים
במקום לנצל את חופשת הסמסטר ואת השבתון לטובת לימודים שגרתיים, המריא גימשי לבנגקוק, ומשם, במרחק שעתיים טיסה, אל מנזר טמברקוק.

"במנזר עוברים הנגמלים תהליך של שלושה שלבים. הראשון הוא ניקוי באמצעות מרקחת של חמישים צמחים שגדלים רק שם. את המשקה הזה שותים במשך שבוע, כדי לנקות את הגוף. הרעלים יוצאים מכל החורים והמראה נורא. אתה רואה מכל עבר אנשים מרוכזים בסבל, במהלך הניסיון להיפטר מרעלי גופם. הם מקיאים, משתינים, מזיעים ונאנחים. לאחר מכן מגיע התהליך השני, של שיקום המבוסס על עקרונות הבודהיזם, ובמקביל עוברים טיפולים של יוגה ומדיטציה".

כל אחד יכול להתקבל?
"תנאי הקבלה מותנים ביכולת לשרוד בתנאים פיזיים מאוד קשים ובנכונות להתמיד בתהליך סיזיפי וקשה".

ראשי המנזר הכניסו אותך חופשי לקודש הקודשים וחשפו אותך לתהליך?
"הם מאוד פתוחים ומקבלים. האמת, קצת התפלאתי לנוכח הנכונות לקבל אותי בזרועות פתוחות, אבל ראש המנזר התלהב מההתעניינות ומהמחקר שלי ושאל איפה הייתי עד עכשיו כי הוא מחכה לי כבר שנים שאפיץ את הבשורה".

הכניסו אותך בסודה של המרקחת המגעילה שמנקה את הגוף?
"את הרכבי מרקחת צמחי הבר הגדלים באיזור אף אחד לא יודע, זה סודו השמור של המנזר. לחדר שבו מכינים את המשקה אף אחד לא נכנס, רק נזיר אחד שיודע את הסוד".

אגב, כמה עולה התענוג?
"התהליך יכול להימשך משלושה שבועות ועד מספר חודשים והוא ניתן, על פי העיקרון הבודהיסטי, בחינם".

מחלה לכל החיים
גימשי, בן 62, נשוי ואב לשלושה, נולד וגדל ביבנה ומתגורר בה עד היום. הוא שירת כקצין בחיל התותחנים, כשהשתחרר התגייס למשטרה, ובשנת 1982 מונה למפקד תחנת ראשון לציון. בין לבין, יצא ללימודים בארה"ב ועשה דוקטורט בקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית. עם הצטרפותו למכללה למינהל-המסלול האקדמי בראשון לציון, פתח בה את החטיבה ללימודי קרימינולוגיה ולחקר ביטחון הקהילה.הוא הרבה לעסוק בתחום הסמים, ובין היתר במסגרת המכללה, בשיתוף אגף הרווחה של עיריית ראשון לציון, ערך סדנאות למכורים לשעבר ולאנשי מקצוע העוסקים בתחום.

די מתסכל לעסוק בגמילה. הרי לרוב מכור נשאר מכור לנצח.
"השאלה היא האם האדם חוזר לחברה, איך הוא משתלב בעבודה והאם הוא מצליח לייצר תא משפחתי. לצערי, על פי הסטטיסטיקה, תוך חמש שנים יחזרו 60־80 אחוז מהנגמלים לסם. זו מחלה לכל החיים".

אנשי הצוות הם מכורים לשעבר?
"חלק מהמדריכים ומהנזירים היו מכורים ולחלקם עבר עם חוויות קשות. האיש שקיבל את פניי היה שכיר חרב שהתמכר לסמים קשים. באחד הימים, כשעבר מול המנזר, התפנצ'רו ארבעת גלגלי הרכב שלו. הוא נכנס כדי לבקש עזרה, וראש המנזר שאל אותו 'למה הגעת רק עכשיו?'. מאז הוא שם. לפי המסורת אסור לו לעזוב את המקום הזה".

המטופלים יצרו איתך קשר? ראו בך נקודת אור?
"זה לקח קצת זמן. המטופלים מאוד מרוכזים בעצמם ובתהליך שהם עוברים, שהוא קשה ומתיש פיזית ונפשית. פגשתי מטופלים מאנגליה, משווייץ, מניו זילנד, מארה"ב ומישראל. יש שם לא מעט ישראלים, שאצלם הכל התחיל כש'רק עישנו נרגילה בפארק', או 'רק ניסו פטרייה בטיול לדרום אמריקה'".

ספר על 'המ