רוצים הקלה: המרכז הרפואי "אסף הרופא" עתר לאחרונה לבג"צ בבקשה לבטל את ההגדרה של באר יעקב כ"עיר עולים", בטענה כי הסטטוס גורם להם לשלם דמי ארנונה גבוהים שלא בצדק.

בעתירה שהוגשה נגד שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר הפנים, אלי ישי, והמועצה המקומית באר יעקב, ב־55' הוכרזה באר יעקב כ"עיר עולים", כיישוב שאכלס בזמנו בעיקר עולים חדשים ושמצבו הכלכלי היה דחוק. כתוצאה מכך, בוטל הפטור שניתן על תשלום ארנונה לנכסי המדינה שנמצאים בתחום היישוב, והוטל עליהם לשלם 100 אחוז ארנונה ולא ליהנות מפטור של 55 אחוז. הסכום ששולם היה אמור לטענת העותרים לכסות את ההוצאות היתרות לקליטת עלייה, אולם בפועל מימן מטרות אחרות.

לטענת העותרים, מזה שנים רבות באר יעקב איננה ראויה עוד להיקרא עיר עולים, מאחר שהיא לא מאכלסת בעיקר עולים חדשים, איננה קולטת עולים ומצבה הדמוגרפי והכלכלי אינו תואם את המצב ששרר בשנות ה־50. עוד נטען, כי היא הפכה בעשור האחרון לפנינת נדל"ן ואלפי משפחות חדשות צפויות לעבור אליה.

"המשך קיומה של ההכרזה כעיר עולים נושא בחובו גם אפליה לעומת בתי חולים ממשלתיים אחרים. למשל בית חולים 'שיבא בתל השומר' שנמצא בתחום רמת גן ונהנה מפטור של 55 אחוז בארנונה, היות שרמת גן אינה עיר עולים, בעוד העותרים משלמים 100 אחוז ארנונה אך ורק משום ששר הפנים, ישי, לא דאג לבחון במשך 55 השנה שחלפו מאז ההכרזה מתי פסקה באר יעקב להיות עיר עולים והשאיר את המצב ללא שינוי". העותרים ציינו שהכספים ינותבו לטובת המטופלים ויאפשרו לרכוש ציוד רפואי חדיש, וביקשו שהביטול יחול למפרע מ־2006 .

עו"ד דפנה פישר ממשרד גדעון פישר ושות': "מוסדות ממשלתיים רבים נאלצים לשלם דמי ארנונה הגבוהים באופן משמעותי מהמוסדות המקבילים ביישובים אחרים, כל זאת בשל הכרזות משנות ה־50. העיריות והמועצות המקומיות הללו מתעשרות על חשבון מוסדות אלה ומסרבות להיפרד מהאוצר שנפל בחיקן לפני עשרות שנים ואינו שייך להם עוד".

בהחלטת ביניים שניתנה השבוע קבע בית המשפט שהצדדים יתנו תשובה מקדמית תוך 30 יום.

משרד האוצר הפנה אותנו למשרד הפנים, שמסר כי התשובה תימסר בבית המשפט. ממועצת באר יעקב נמסר כי המועצה מוגדרת "עיר עולים" כמו עשרות רשויות אחרות. בימים אלו פועלת ועדת ברזילי שהונחתה על ידי שר הפנים לבדוק את נושא צווי הארנונה. "בסיום בדיקתה תגיש הוועדה את ממצאיה לשר הפנים ובהתאם להמלצות יונחו הרשויות", נמסר.