המערכת הגשומה בסוף השבוע האחרון גרמה לנזקים רבים בראשון לציון אך גם לגשמי ברכה שמילאו את האגמים המלאכותיים. בסוף שבוע אחד ירדו כ-200 מ"מ של גשם, יותר מפי ארבעה מהכמות שירדה בכל חודש דצמבר אשתקד, אז ירדו 46 מ"מ בלבד בחודש כולו.

אגם ראשון עלה על גדותיו | צילום: רונן וגנר

אגם ראשון לפני המערכה הגשומה | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

כמות אדירה של משקעים בפרק זמן קצר, ובמקביל סתימת הקולטנים על ידי פסולת ועלים מובילה להצפות, בדרך כלל במקומות הנמוכים. כמו כן, המערכת הגשומה לוותה ברוחות עזות, דבר שגרם לקריסת 22 עצים ברחבי העיר, חלקם נפלו על רכבים וגרמו לנזקים.

אגם ראשון הוצף | צילום: רונן וגנר

צוותים של חברת המים 'מניב', מינהלי שפ"ע, איכות הסביבה והחברה לבטחון פעלו מסביב לשעון כדי לנקות קולטנים, לפנות עצים וענפים שקרסו, כיוונו תנועה וחסמו דרכים מסכנות עד לפינוי המפגעים.

נזקי הסופה בראשל"צ | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

המוקד העירוני דיווח על כ-380 פניות מתושבים הנוגעות למזג האוויר. ראש העירייה, רז קינסטליך, יחד עם סגנו, אבי חיים, הגיעו בבוקר יום שישי למוקד העירוני וקיבלו דיווח בזמן אמת על המתרחש ופעילות צוותי העירייה. בהמשך יצאו לאזורים שבהם קרסו עצים ונחסמו ועקבו אחר הפעילות בשטח.

ראש העירייה שיבח את עבודתם של צוותי העירייה שפעלו בתנאים קשים ובמסירות רבה ואמר שכל התשתיות שניזוקו ישוקמו.

עצים קרסו | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

כאמור, בחברת המים 'מניב' מרוצים מכמות הגשמים הרבה שמילאה את אגם ראשון. בחברה הפעילו  את מלוא כוח שתי תחנות שאיבה שמטרתן להעביר מאות אלפי מ"ק מאגם ראשון לאגם הנקיק, הגדול יותר. שני האגמים יחד יכולים להכיל כ-3.5 מיליון מ"ק.

ראש העירייה קינסטליך. בוחן נזקים | צילום: דוברות עיריית רחובות

נזכיר כי כמויות המים האדירות האלו משמשות בהמשך להשקיית כל הפארקים והגינות הציבוריות במערב, לרבות אצטדיון הכדורגל. העירייה חוסכת כחמישה מיליון שקלים בשנה בכך שהיא משתמשת במי הגשמים ולא במי מקורות. כמובן לאגמים יש כיום מימד נוסף: פנינת טבע לטיולים, שייט באגם, צפרות ועוד.