6. מזח דייגים

חוף הים של ראשון לציון פופולארי לא רק אצל המתרחצים אלא גם אצל הדייגים. האחרונים טוענים שבשל חוסר במזח ראוי, הם מתקשים ליהנות מהתחביב. לדברי אחד הדייגים החובבים, בשל העובדה שאין לחוף שובר גלים הם נאלצים לעמוד על מזח מאולתר, ולקוות שהדגים יצלחו את סערת הגלים או לחלופין למזג אוויר נוח ללא גלים. נקודה למחשבה. 

המחשה: שאטרסטוק

5. גינות כלבים בכל רחבי העיר

בעלי כלבים רבים מתגוררים בראשון לציון, אך לא בכל השכונות קיימות גינות המיועדות לכלבים. תושבים רבים נאלצים אף להרחיק לכת כדי להגיע לגינה מסודרת ומותאמת לחיות המחמד. כך למשל, בעל כלב שמתגורר בשכונת אברמוביץ יצטרך ללכת כ- 45 דקות לגינת הכלבים הקרובה אליו, כך גם תושבי שכונת רמב"ם.

גינת כלבים (צילום: ריאן)

באותו נושא טוענים בעלי הכלבים שהיה יעיל ורצוי אם ברחבי העיר יותקנו עמדות עם שקיות לאיסוף צרכי הכלבים. "זה קיים בערים אחרות, אז למה לא אצלנו?" שואל בעל כלב המתגורר בעיר, ומוסיף: "זה בהחלט היה מונע חלק מהמוקשים על המדרכות".

4. אפשרויות דיור לזוגות צעירים

אחת הבעיות המוכרת בעיר היא מחירי הדיור הגבוהים. רכישת דירה חדשה בעיר הפכה כמעט לבלתי אפשרית כי המחירים בעיר נחשבים לגבוהים בישראל, ולכן צעירים רבים שגדלו בעיר ורוצים להמשיך להתגורר, נאלצים לעזוב. 

בנייה בראשון לציון | צילום: קובי קואנקס

למרבה הצער, גם בתחום השכירות אין בשורות גדולות. דירות במרכז העיר שלא נחשבת מפוארות או גדולות במיוחד עולות בשכירות לא פחות מ-4500 שקלים (במקרה הטוב). במצב כזה רבים מהצעירים בוחרים לעבור לגור בערים הסמוכות כמו חולון, בת ים או לוד. יתכן ובניית השכונות החדשות תסייע לצעירי העיר לרכוש בה דירה, אך כרגע לרוב מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית.

3. חניות בחוף הים

חוף הים של ראשל"צ הוא אחד הפופולאריים באזור המרכז. 800 מטרים של רצועת חוף שעליה ממוקמים מועדוני גלישה, מקומות בילוי וחופים מוסדרים. בקרוב צפויה הטיילת לעבור שדרוג ולהפוך למוקד משיכה גדול עוד יותר, הבעיה: אין חניה. 

חוף ראשון | צילום: אבי מועלם

"מי שמעז להגיע עם הרכב ביום שבת לחוף מתחרט על הרגע שיצא מהבית", מספר אבי שמיר, תושב ראשל"צ. "אתה מחפש חנייה ומחפש ומחפש, נתקע בפקק בכניסה וכבר מת לחזור הביתה במקום לרדת לחוף". 

בימים עמוסים במיוחד אף יוצאת הודעה מהמשטרה או מהעירייה הקוראת לתושבים שלא להגיע לאזור עם רכב בשל תפוסה מלאה של החניון. "יהיה ראוי אם תמצא העירייה דרך להכשיר מקומות נוספים", מסכם שמיר. 

בית העירייה הישן בקרוב מלון בוטיק |צילום עיריית ראשון לציון

2. בית מלון

ראשון לציון מתייגת עצמה כעיר תיירותית, עיר שיש בה רצועת חוף אטרקטיבית, שלל מסעדות מובילות ופאבים מפוארים יכולה להפוך בקלות לעיר תיירותיות מובילה, אבל נכון לעכשיו אין לתיירי חוץ או פנים היכן ללון, מאחר ובעיר אין אפילו אכסניה ראויה לאירוח. לאחרונה יצא מכרז למלון ראשון, והתקווה שהיא שהמלון ייבנה כבר השנה (2019), אך טוב יעשו קברניטי העיר אם יקדמו במרץ את התכנית. 

 סיבה לאופטימיות? עצירת ביניים בתחנת לוד, צילום: אבי מועלם

1. קו רכבת ישיר בין ראשון לציון לתל אביב

למקום הראשון ברשימת הדברים שהכי חסרים לתושבי ראשל"צ הגיעה הרכבת. רבים מתושבי העיר נעזרו עד לשנה האחרונה בתחנת הרכבת 'ראשונים' כדי להגיע ולחזור ממקום עבודתם בתל אביב וצפונה, אך מאז שהקו הוקפא והתושבים נאלצים להחליף רכבת בלוד, הפך הקו לפחות יעיל.

התוצאה היא שאלפי נוסעים מדי יום נאלצים לנסוע בתחנות ביניים, ולהתעכב שעות בדרכם לעבודה ובחזרה הביתה.

חסרון הקו המדובר אף גרם לתגובת שרשרת, שכן רבים מהנוסעים חיפשו לעצמם פתרון תחבורתי, והחלו לנסוע ברכב פרטי, דבר שיצר עומס נוסף בכבישים בשעות הבוקר ולפקקים רבים נוספים. בבעיה הזו, טוענים תושבים רבים בעיר, חייבים לטפל בדחיפות.