שמלתה של מלקם טסרה, מראשון לציון, שנרצחה על ידי בן זוגה כשהייתה בת 26, מוצגת במסגרת פרויקט "איננה עוד", שעוסק ברצח נשים בישראל. השמלה של מלקם ניצבת ב'בית ליבא', תל אביב, לצד בגדיהן של 11 נשים אחרות שנרצחו על די בן הזוג שלהן. 

אמא של מלקם לאחר הרצח | צילום: דוד אזולאי

טסרה ז"ל נאבקה במשך חמישה ימים על חייה לאחר שנדקרה על-ידי בעלה, אבוהיי גטנק, ונפגעה באורח אנוש. בימיה האחרונים היא סבלה מפגיעות קשות בפלג גופה העליון, איבדה דם רב והלכה לעולמה מפציעה ביום שישי ה-12 בנובמבר, 2010.

באירוע עצמו נפגעו באורח קל גם אמו של שטנק ואחיה של טסרה. היא  הותירה אחריה ילדה בת 8 מנישואים קודמים.

באותו בניין בו התגוררו בני הזוג, נרצחה שנים קודם על-ידי בעלה צאקולה קול, אם לתשעה. במשפחה הזאת האסון הכה פעמיים. 5 שנים לאחר הרצח, נרצחה גם אחותה ע"י בעלה השני, עקב סכסוכי רכוש.

השמלה של מלקם

שמלתה של טסרה נותרה כזיכרון לחיים. במייצג ניתן לראות עוד שמלות של קורבנות אלימות. נעשה שימוש בבגדים מקוריים של נשים ישראליות ממגזרים, עדות, דתות ולאומים שונים, והוא מלווה בפסקול מקורי המורכב משירי ערש ב-15 שפות שונות - עברית, ערבית, אמהרית, רוסית, ספרדית, צרפתית ועוד. כל זאת כמחווה לקולן שהושתק.

מאחורי היוזמה עומדת קרן יחזקאלי גולדשטיין, ומארגניו מבקשים להדגיש כי לא עומדים מאחוריו גופים או מניעים פוליטיים או אחרים.

- ניתן לראות את המיצג בבית ליבא, מגדל 1, ת"א עד יום שני ה–31 ביולי. ניתן להזמין את המיצג לכל מקום בארץ ובחו"ל. אפשר לפנות בפייסבוק "איננה עוד".