בניין עיריית ראשון לציון | צילום: אבי מועלם

ראשון לציון ניצבת בראש מדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות לשנת 2019, ונמנית על אחת משמונה הערים שזכו לציון 100.

כך מפרסמת עמותת שקיפות בינלאומית ישראל - שבי"ל המקיימת מזה תשע שנים את מדד השקיפות באתרי הרשויות. השנה הורחב המדד באופן ניכר הכולל 90 קריטריונים תוך מתן דגש מיוחד על מידת השקיפות בתחומי תכנון ובנייה, חברות ועמותות עירוניות, מכרזים, ורישוי עסקים וזאת בנוסף לקריטריונים הנבדקים מדי שנה ובהם פרסום תקציב הרשות, פרוטוקולים מישיבות המועצה, מענקים ותמיכות, ארנונה.

במדד 2017 זכתה ראשון לציון 98 והפעם, על אף הרחבת הקריטריונים שיפרה העירייה עוד יותר את השקיפות באתר האינטרנט שלה והשיגה את הציון המושלם.

ראש העירייה, רז קינסטליך: "אמרתי מיומי הראשון בתפקיד שהעירייה, והפעילות בה, תהיה נגישה ושקופה יותר והמדד שמתפרסם כעת מוכיח שאנו פועלים נכון. עיריית ראשון לציון דוגלת בשקיפות ושיתוף הציבור בכל הפעולות שהיא מבצעת. אשמח מאוד אם המהלכים האלו יעודדו יותר תושבים לגלות מעורבות בתהליכים העירוניים".

שמונה הרשויות שהגיעו למקום הראשון השנה במדד וזכו לציון 100 הן חולון, כפר סבא, קרית ביאליק, מגדל העמק, ראשון לציון רעננה עכו ועפולה. במקום השני אשדוד בציון 99 ואת המקום השלישי חולקות באר שבע וקריית אונו בציון 97. שלושת הערים הגדולות גם הן בציון גבוה - תל אביב וחיפה עם 95 וירושלים 93.

לעומת זאת הרשויות "החלשות" בהנגשת המידע לציבור באתרים הן: גבעת שמואל עם הציון 79, בת ים שזוכה לציון 78 ואחריהן ראש העין ודימונה עם 77 ו-74 בהתאמה. בתחתית המדד ניצבות טבריה ומעלות תרשיחא בציון 68 וסוגרת את הרשימה קריית ים עם 64 בלבד.

המדד המורחב הוחל על 39 הרשויות אשר במדד 2017 קיבלו ציון בין 80 ל- 100. למרות ההרחבה הניכרת של הקריטריונים במדד, הציון הממוצע של כלל הרשויות עומד על 91.