אסבסט מתחת לגשר ראשל"צ | צילום: שי אלבלינג

לוחות האזבסט המסוכנים לבריאות התגלו במקרה ע"י תושב ראשון לציון, אייל רהב, שטייל במקום עם ילדיו. מתחת לגשר כלי רכב הממוקם בקרבת קאנטרי קלאב גלי הדר, באזור מבודד יחסית, וחשוך בשעות הלילה, התגלה "אוצר" של החומר המסוכן.

"הסתובבנו בשטח הפתוח שקרוב לכביש 431 כדי לראות טבע ופריחות ובשלב מסוים חיפשתי קצת צל אותו מצאנו מתחת לגשר", מספר רהב ומוסיף: "אלא שמצאנו שם לא רק צל". בקטע הסמוך לחיבור הגשר עם הכביש הבחין רהב בעשרות לוחות אזבסט שפורקו כנראה מסככה ישנה והושלכו במקום.

יש לציין כי השלכת אזבסט, הנחשב לחומר מסוכן העלול לגרום למחלות קשות בטווח הרחוק כאשר הוא מתבלה ומתפורר, אסורה על פי חוק. בהתאם לדרישות המשרד להגנת הסביבה יש להטמין לוחות אזבסט מפורקים באתרים מיוחדים המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה – ולכסות את הלוחות בחומר אטום לפני שהם מוטמנים בעומק הקרקע.

רהב העביר את המידע לפעילי סביבה בעיר והם דורשים כעת מהעירייה לטפל מיידית בנושא. "הלוחות הובאו לכאן בכמה פעמים, ככה לפחות זה נראה בשטח", אומרת חגית רביד, תושבת העיר ומדגישה: "הם זרוקים באותו מקום, בכמה ערימות ונראה שהם הגיעו ממקורות שונים".

לדברי רביד על העירייה לאתר את משליכי האזבסט ולהעמידם לדין, כפי שמורה החוק. עוד מספרת רביד כי האזור המדובר בו אותרו הלוחות הפך לאתר פיראטי להשלכת פסולת. "אם במשרד להגנת הסביבה לא מסוגלים להגיע אל המשליכים אולי בעירייה, להם יש מצלמות אבטחה בכל מקום, יצליחו".

פעילי איכות הסביבה רואים בהשלכת האזבסט חלק מבעיה גדולה הרבה יותר: "השטח כולו התמלא בחודשים האחרונים בפסולת בניין וזה בעיקר כי קבלנים מרגישים בנוח להגיע כאן ולזרוק, באין מפריע, את הפסולת שלהם. העירייה חייבת לפתור את הבעיה הזו".

תגובת עיריית ראשל"צ תתפרסם כשתתקבל.