פועלים בסכנת חיים על הפיגומים | צילום: ולד קפוסטין

כמעט מדי יום מתרחשת תאונה חמורה באתרי בנייה ברחבי הארץ, כאשר בשבוע שעבר התרחשה תאונה קטלנית באתר בנייה סמוך לסינמה סיטי בראשון לציון. גבר כבן 30 נפל אל מותו מגובה באתר בנייה בשדרות משה דיין - לח"י בעיר.

מחקירה ראשונית של המשטרה לגבי התאונה הקטלנית שהתרחשה בשבוע שעבר עולה כי מדובר ככל הנראה בתאונת עבודה. עוד מסרה המשטרה כי הועבר דיווח למשרד העבודה. עם פתיחת החקירה החלו השוטרים בגביית עדויות מכל הנוכחים במקום בכדי לקבוע כיצד הפועל שעבד על פיגום בקומה השישית נפל אל מותו. אחד הכיוונים שנבדקים: ייתכן ורתמתו של הפועל נתפסה במנוף שפעל באתר.

מזירת האירוע | צילום: יחזקאל איטקין זק"א

האם ניתן היה למנוע את התאונה הזו? סרטון המתעד עבודה של פועלים על פיגומים באתר בנייה סמוך, מלמד כי הפועלים מתהלכים ללא כל אמצעי בטיחות.

 "זה היה סמוך למקום התאונה התרחשה לפני שבוע. עברתי שם וראיתי אותם עומדים על הפיגומים, ללא קשירה או אמצעי אבטחה וכל זה בגובה רב, מספר ולד קפוסטין שצילם את הסרטון ומוסיף:  "שני פועלים התהלכו על קרשים לא יציבים, וחששתי מהרגע שהם יפלו כי זה היה נראה שזה עומד לקרות בכל רגע. בשטח היו עוד פועלים ועובדים ולא נראה היה שמישהו מתרגש ממה שהם עושים". 

כך זה נראה בשטח:

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה הגיב בחומרה לאחר צפייה  בסרטון, ואמר: "מדובר בתיעוד מטריד וחמור ביותר שמעיד על ההפקרות בענף הבנייה. רואים בברור פועלי בניין שעובדים בצורה רשלנית ומסוכנת בגובה ללא ציוד מגן אישי לעבודה בגובה, תוך סיכון חיים ברור ומיידי. שיטת העבודה ותהליך העבודה מעידים לכאורה על רשלנות בטיחותית ותרבות בטיחות קלוקלת באתר הבנייה".

עוד הוא מדגיש כי, "כשליש מהתאונות הקטלניות במשק הישראלי הן כתוצאה מנפילה בגובה ובשנתיים האחרונות זינק שיעור ההרוגים ביחס למספר המועסקים ב 56%, על משרד העבודה לחקור את הנעשה באתר ולשקול סנקציות כספיות ופליליות כנגד המעורבים בהתאם לסמכותם החוקית".