חקירה סמויה שיזמה היחידה המרכזית במשטרה בבית חולים סיעודי-גריאטרי בשפלה, שכללה החדרת סוכן סמוי לצוות המוסד, הביאה לחשיפת חשדות של התעללות בקשישים תשושי נפש וחסרי ישע.

הכניסו גם אצבעות לפיו של הקשיש. תיעוד מהאלימות כלפי המטופלים, צילום: דוברות המשטרה

הבוקר (שני) עצרה המשטרה חמישה מעובדי המוסד, בהם אח מוסמך וארבעה מטפלים סיעודיים.

בין החשודים תושב ראשון בשנות ה-40 לחייו, ועוד ארבעה חשודים תושבי לוד ורמלה. הם הובאו לחקירה בחשד להתעללות בחסר ישע, בתקיפת חסר ישע ועבירות נוספות.

במהלך החקירה הסמויה תועד אח מוסמך שניגש למיטתו של חולה בן 85, ומכה אותו באגרופו ברגליו פעם אחר פעם תוך כדי עירוי. האח נצפה כשהוא ממשיך להכות את המטופל תוך סגירת חיתול חד פעמי, ומזיז בכוח את ראשו של הקשיש.

ההכאה של הקשיש נמשכה גם בחלקים אחרים של הטיפול וכללה אגרופים לכתף, והסטה בכוח של ידיו של הקשיש מפניו.

כעבור מספר ימים נצפה האח ניגש למיטתו של אותו קשיש, מניח על ראשו ועל פניו שמיכה ולוחץ. בהמשך הוא נצפה מכה אותו באזור הכתף והגרון, מניח שוב שמיכה על ראשו ונשען עם ידו על הראש של המטופל שניות ארוכות. במועד אחר נצפה האח מכניס אצבעות לפיו של הקשיש, מכסה שוב את ראשו בשמיכה ולוחץ.

מטפל סיעודי במוסד נצפה ניגש לקשיש בן 81 ומכה אותו באגרוף, ומטפל אחר ניגש לאותו קשיש במועד אחר וסוטר לו בחוזקה על לחיו. במקרה אחר נצפה מטפל כשהוא מנסה להרכיב משקפיים למטופל קשיש תוך שימוש בכוח.

בחקירה הסמויה נחשף כי אנשי הצוות נהגו להשתמש בחדרי המטופלים כמלתחה, השתמשו במקלחות שלהם ובמקרה אחד אף קיימו יחסי מין בחדרי האשפוז.

החקירה הסמויה נפתחה לאחר שהגיע למשטרת ישראל מידע על מקרים של הפעלת כוח כלפי מטופלים במוסד. בשל מורכבות ביצועה של חקירה מסוג זה הכוללת איסוף ראיות במוסד רפואי סגור, שבו חלק לא מבוטל מהמטופלים במחלקות סיעודי ותשוש נפש, הוחלט ביחידה המרכזית על החדרת שוטר כסוכן סמוי כעובד במקום.

הסוכן, בלש באחת מתחנות המחוז, התקבל לעבודה בצוות הלוגיסטי של המוסד הרפואי, ועסק במשך שבועות ארוכים באיסוף ראיות.